Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Episoade psihotice?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Firejunior84

Firejunior84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.01.2017
Bună seara! Ma numesc Marius și am nevoie de un părerea unui psihiatru, în problema pe care o am cu socrul meu. El are, de multa vreme, în urma unor situații stresante,perioade ( 1-3 luni) de tulburări de comportament. Aceste perioade se manifesta prin: ținută la 4 ace și mapa la subrat(tot timpul), preocupat sa rezolve probleme (pe care nu le cunoaște nici un membru al familiei și nici nu dorește sa le impartaseasca), tot timpul e pe fuga, are termene limita, lucruri f importante de rezolvat,arunca banii în stânga și-n dreapta. Faza a 2-a vine după risipirea banilor și se manifesta prin: agitație,somn 1ora 2 pe zi, agresivitate, înjurături , amenințări  ( toate la adresa familiei) precum și denigrarea familiei în societate cu orice ocazie. Astfel de episoade le avea 1 data la 1-2 ani. Momentan, trece printr-un astfel de episod si e mai agresiv decât în celelalte. Am încercat sa vorbim cu el, să-i recomandam psihoterapie sau consult psihiatric dar reacționează agresiv de fiecare data când încercăm! În urma unui episod agresiv,am chemat politia și ambulanta, din dorința de a fi supus unor investigații de specialitate, dar ajuns la spital și-a schimbat brusc comportamentul, și a fost lăsat sa plece! Reîntors acasa,a reacționat și mai violent. Soacră-mea și bunica sunt terorizați. Chiar nu mai știm cum ar trebui să procedam. Nu dorim să-l transformam într-o planta prin anumite tratamente pentru ca în afara episoadelor respective are un comportament ireproșabil dar când are acele devieri e de nerecunoscut! Mulțumesc

#2
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Caută ajutor specializat , cu cat mai repede cu atat mai bine . In caz de boala psihica , trebuie să o descoperiti din prima faza pentru binele lui .
Apropo,s-a intamplat ceva special in ultimul timp cu el ? Un soc ?

#3
alexandruww2

alexandruww2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 25.09.2016
sigur nu are o amanta Posted Image)) ? cam asa as face si eu daca as avea una =))


p.s lasand gluma, sunt total de acord cu goldmasters ,dar daca omul refuza, o sa vi l interneze fortat la nebuni....

Edited by alexandruww2, 23 January 2017 - 03:13.


#4
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,702
  • Înscris: 21.06.2016
Lasa sa il tina in casa pina ii hacuieste pe toti cu satirul.
In ziua de azi sint medicamente (mai) bune, trebuie dus.

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
daca ai nevoie de parerea unui psihiatru? apeleaza la un psihiatru! dăăă...
daca stai cu socrii? muta-te
si vezi-ti de viata, de familia ta, etc...

#6
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Incercati cu un psihoterapeut dar incepeti din perioada cind se comporta normal pentru ca atunci cind intra in "criza" v-a fi imposibil sa-l mai abordeze cineva !

#7
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Singura solutie e Popa.
Citeste acastauăle pe el, de scoate toti dracii din el.
fara tratament medicamentos, fara efecte secundare nedorite.

#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Daca nu reusiti sa-l convingeti sa se calmeze, e foarte simplu, soacra baga divort si il anunta ca se muta la voi. Nu conteaza ca au varste inaintate, si o matusa de-a mea a divortat pe la 60 de ani dupa o viata de bataie.
Fata in fata cu realitatea ca familia lui nu e o carpa, va deveni rapid un mielusel de nici de psihiatru n-o sa mai aiba nevoie.

Nu inteleg de ce vi se pare normal sa internati la nebuni un om doar pentru ca nu va place comportamentul lui. Va indepartati de el si il lasati sa se comporte cum vrea el, dar cu altcineva.

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Nero-d, on 23 ianuarie 2017 - 08:26, said:

daca ai nevoie de parerea unui psihiatru? apeleaza la un psihiatru! dăăă...
daca stai cu socrii? muta-te
si vezi-ti de viata, de familia ta, etc...

Pai.. toata lumea sta cu parintii/socrii si-i asteapta sa moara... dăăă...  Misto sfat i-ai dat. "Muta-te bah, la 3 camere"

Edited by rosix, 23 January 2017 - 09:00.


#10
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Il inregistrati/filmati si ii aratati filmuletele cand e normal. Ina cel moment, ar trebui sa meraga de buna voie la psihiatru pentru tratament. Dar o faceti discret, cu o camera spy.
Daca refuza dupa ce se vede "in action", ar trebui dus fortat.
Bafta si sanatate  !

#11
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Urmariti-l si vedeti concret unde se duce si ce face.

Nero, dai niste sfaturi de te doare capul, nu?

#12
Firejunior84

Firejunior84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.01.2017
Ok, o sa iau din sfaturile voastre ce este util! Mulțumesc!!!

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 Firejunior84, on 23 ianuarie 2017 - 00:27, said:

în problema pe care o am cu socrul meu. El are, de multa vreme, în urma unor situații stresante,perioade ( 1-3 luni) de tulburări de comportament. Aceste perioade se manifesta prin: ținută la 4 ace și mapa la subrat(tot timpul), preocupat sa rezolve probleme (pe care nu le cunoaște nici un membru al familiei și nici nu dorește sa le impartaseasca), tot timpul e pe fuga, are termene limita, lucruri f importante de rezolvat,arunca banii în stânga și-n dreapta. Faza a 2-a vine după risipirea banilor și se manifesta prin: agitație,somn 1ora 2 pe zi, agresivitate, înjurături , amenințări  ( toate la adresa familiei) precum și denigrarea familiei în societate cu orice ocazie.

Este un comportament tipic unui sef de scara de bloc,reformat din militian sau securist cu veleitati democratice.
Incercati sa-i explicati ca vremea lui a trecut.Poate mai sunt sanse.

#14
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Nero, dai niste sfaturi de te doare capul, nu?
ia o pastila... stii ce face sarpele cand il doare capul? nu?
crezi ca sfaturile tale sunt mai breze?
daca-l urmaresc ce rezolva?

#15
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Ce jeguri subumane... cum sa internati un om la nebuni doar fiindca nu va place voua ca se imbraca la patru ace si nu situ ce naiba face.. :puke:

Injura si ameninta din senin... really?

Cacatul asta de psihiatrie trebuie desfiintat si jegurile ce au abuzat de sistem aruncate in temnita!

#16
Firejunior84

Firejunior84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.01.2017
Io am crezut ca asta e un forum specializat pe probleme psihice și psihiatrice și de aceea așteptam niște răspunsuri din partea unor specialiști!chiar mi se pare absurd să dai niște răspunsuri de cacat la o problema serioasa! Ca răspuns unora: nu încerc să-l interneze la nebuni, chiar am menționat asta. În fine, mea culpa, o sa șterg topicul și contul de pe rahatul asta de forum!

#17
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008
Prin acest ultim post ai confirmat ca cel care are nevoie de tratament psihiatric esti tu.

#18
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012

 Firejunior84, on 23 ianuarie 2017 - 13:36, said:

Io am crezut ca asta e un forum specializat pe probleme psihice și psihiatrice și de aceea așteptam niște răspunsuri din partea unor specialiști!chiar mi se pare absurd să dai niște răspunsuri de cacat la o problema serioasa! Ca răspuns unora: nu încerc să-l interneze la nebuni, chiar am menționat asta. În fine, mea culpa, o sa șterg topicul și contul de pe rahatul asta de forum!

Unde scrie amice ca asta e forum specializat pe probleme cu mansarda? Cred ca tu esti ala cu probleme nu tata socru ..
Ce voiai sa-ti scriem aici ? Retete de doctor , prospecte de medicamente ? Ca sa te ajutam ?
Chiar daca eram cei mai mari doctori din lume , fara sa il vedem pe domnul cu probleme ce sa zicem ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate