Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Mutare film nunta pe stick

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Am filmarea de la o nunta pe 4 dvd-uri. Ce soft imi trebuie sa le unesc pe toate intr-un singur film ca mai apoi sa le pun pe un stick?

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
Free DVD Video Converter

Spor la conversie @Serafime!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 22 January 2017 - 15:59.


#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
Daca-i pentru linux sigur tot ffmpeg foloseste, il "portezi" usor pe windows

#4
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Vezi ca daca le convertesti in alt format, mai ales daca nu esti expert, pierzi din calitate, nu cred ca vrei asta :)
Daca zici ca ocupa 4 DVD-uri, copiaza DVD-urile in format .iso pe calculator  ( clona 1 la 1 ) cu Nero Burning Rom sau cu orice alt DVD Cloner free, dupa care (4x4.47 GB)
http://www.pcgarage....acitate-32-gb/?

De asemenea iti recomand si un backup intr-un cloud :) nu sa te bazezi pe un rahat de stick.

#5
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Poate omul vrea sa le puna pe stick sa le vizioneze pe un TV.
Asa ca nu prea are ce face cu ISO.

#6
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Le demuxezi cu DVD Decrypter sau PGC demux(obtii 2 sau mai multe streamuri elementare), apoi le lipesti si le muxezi in container mpeg 2 cu TMPGEnc Mpeg editor sau Womble mpeg video vizard fara recompresie.
Daca te apuci sa faci recompresii cu softuri dubiose o sa obtii un rahat.Si asa calitea DVD Video facut in regim amator e de rahat.

#7
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
TV-urile sau playere media stiu sa ruleze imagini .ISO; nu toate, dar majoritatea da :)
zice bine geo123, ar fi misto reusesti sa lipesti stream-urile, fara sa apara dezincronizari la partea de sunet <3 zic asta pentru ca am incercat eu in trecut ( nu prea ma pricep si nici nu mi-am dat silinta ) si am dat-o in bara

#8
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Dacă faci dvd rip nu se desincronizează nimic. Scoţi fila mpeg2 direct de pe disc fără demuxare audio/video.
Apoi cu oarece soft de join le lipeşte fără recompresie şi va obţine un fişier de vreo 14-16 GB cu care face ce vrea.
Rip poţi face cu aşa ceva http://www.squared5.com şi lipire cu http://www.jfuse.com/mpeg2-joiner.html

Edited by vgabi, 23 January 2017 - 22:01.


#9
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu se poate scoate direct nici o fila mpeg2 de pe un dvd video.
Programul indicat de tine tot demuxare si remuxare +join in alt container face.Diferenta e ca o face automat.
Intr-o structura dvd video streamurile audio-video si presentation graphics sunt muxate in container VOB si sunt sparte in mai multe VOB-uri cu dimensiunea de 1GB pentru a fi compaibil cu structura de fisiere dvd video.
Daca lucrezi corect cu programele recomandate nu ai cum sa obtii desincronizari.
Joinerele astea dubioase nu stiu sa rescrie tabela gop-timecode si header-ele calumea si rezulta fisiere corupte care fac diverse probleme la redare.

Edited by geo123, 24 January 2017 - 00:19.


#10
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Am lucrat mult cu Streamclip fără probleme pt astfel de sarcini.  
Al doilea soft de join e doar un exemplu free dar poate folosi orice soft de editare video care ştie smartrender.
Mai există softuri care scot un singur fişier .vob de pe disc. http://www.videohelp...oftware/VOB2MPG sau http://www.dvdvobtompg.com

#11
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Va multumesc pentru ajutor.
Iau ce programe s-au postat aici si vad ce rezolv.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate