Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Becuri poziti led

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Nox06

Nox06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 28.11.2013
Mi sau ars pozitiile la golf si am pus becuri tip led white e legal sa merg cu ele? luminile sunt galbene si faza lunga

#2
adrianm

adrianm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 22.09.2005
Orice modificare adusă sistemului de iluminat al mașinii este considerată contravenție și se pedepsește conform art. 101. Circulația pe drumuri cu un automobil al cărui sistem de iluminat a fost modificat se sancționează cu reținerea certificatului de înmatriculare.

Art 101 (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:

"10. montarea la autovehicul, remorca sau tramvai a luminilor de alta culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonora sau accesorii ori modificari neomologate;"

Edited by adrianm, 21 January 2017 - 01:07.


#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
La mine in oras sunt o gramada cu leduri pe pozitii, destui care noaptea merg doar cu pozitiile aprinse pentru a li se vedea "smecheria", ca daca aprinzi faza scurta, nu se mai vede nimic, nu-i asa?

#4
Nox06

Nox06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 28.11.2013
da faza scurta e galbena clasic :)

#5
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,833
  • Înscris: 01.09.2006
Am patit acum cativa ani o faza interesanta la un ITP cu led-urile astea la pozitii ...
Dupa ce terminasem ITP, m-am trezit ca imi blocasera masina cei de la RAR pentru un control suplimentar (se face prin sondaj).
Ala care imi facuse ITP s-a speriat si mi-a schimbat led-urile cu niste becuri normale, spunand ca nu am voie cu led-uri.
Cand a venit cel de la RAR l-am intrebat de acele led-uri si a spus ca am voie. I-am spus ca cel care imi facuse ITP mi le-a schimbat ca cica nu am voie ... si l-a pus sa mi le monteze inapoi :lol:

#6
adrianm

adrianm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 22.09.2005
Legea e clară, NU e legal. Restul e cancan.

#7
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

 ech, on 21 ianuarie 2017 - 01:10, said:

Am patit acum cativa ani o faza interesanta la un ITP cu led-urile astea la pozitii ...
Dupa ce terminasem ITP, m-am trezit ca imi blocasera masina cei de la RAR pentru un control suplimentar (se face prin sondaj).
Ala care imi facuse ITP s-a speriat si mi-a schimbat led-urile cu niste becuri normale, spunand ca nu am voie cu led-uri.
Cand a venit cel de la RAR l-am intrebat de acele led-uri si a spus ca am voie. I-am spus ca cel care imi facuse ITP mi le-a schimbat ca cica nu am voie ... si l-a pus sa mi le monteze inapoi Posted Image

La mine a fost si mai misto, eram in service in Valcea cand a fost blocata, aveam xenon pe oglinda. Au venit cei de la rar dupa o ora...ziceam ca nu plec de acolo pana nu pun becuri, aiurea.....n-au avut nici o treaba, cica au iesit noxele perfect. La care eu dupa ce m-am vazut cu stampila pe talon si masina scoasa afara, dar farurile sunt reglate bine? dar ala.....perfect. Zic, bun merci

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Imi place ca suntem mai "catolici decat Papa".
Inlocuind bexurile de pozitii cu led-uri e doar riscul tasu, Unele masini dau erori pe BUS (bec ars) si e riscul tau daca ia foc masina.

In rest, chiar nu va vad un pericol la becurile de pozitii.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu aveam la un momentdat un email de la RAR în care mi se răspundea că dacă lumina este albă, nu contează că e produsă de becuri cu filament sau de leduri. L-am șters pentru că actuala mașină folosește câte 2 becuri pe element și dă eroare și dacă becurile sunt de mărci diferite.

#10
adrianm

adrianm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 22.09.2005
Am întâlnit un tip cu golf 4 cu nr de Italia cu xenoane de 5000k ( (deci nu exagerat! ) și leduri de poziție bleu. L-am intrebat dacă s-au legat vreodată polițiștii italieni de xenoanele lui și mi-a zis că niciodată de xenoane însă de 2 ori de leduri și i-au zis să le schimbe. Ați văzut că se gasesc la chinezi niste leduri pt număr. Vine tot ansamblul și înlocuiește originalul. Întreaga lui suprafață de 2 x 4 sau 3 x 5 cm este "cob led". Am vazut pt BMW seria 5, este bine făcut și nu dă erori CAN. Deranjează ? Groaznic! Toată lumina aia ți se reflectă în față, nu poți să stai în spatele lui noaptea

#11
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

 Adm, on 21 ianuarie 2017 - 07:20, said:

Imi place ca suntem mai "catolici decat Papa".
Inlocuind bexurile de pozitii cu led-uri e doar riscul tasu, Unele masini dau erori pe BUS (bec ars) si e riscul tau daca ia foc masina.

In rest, chiar nu va vad un pericol la becurile de pozitii.

cand ai eroare de bec ars pe can, circuitul respectiv nu mai are tensiune, il izoleaza, deci nu ia foc nimic neavand tensiune, abia la urmatoarea verificare, daca se constata ca exista consumator, dispare eroarea si merge becul...deci e safe dpdv al scurtcircuitului

si ca o completare, eu nu mai am nici un bec pe masina, toate sunt leduri, trece rar-ul fara nici o problema, xenonul e pe lupe, spalatoare de far, faza lunga leduri cu racire, proiectoarele tot leduri, drl in far tot pe leduri. Nu am lumini albastre, ci albe, dar toate aceeasi nuanta, in interior la fel, tot ce a fost bec, e led. In afara de admiratie nu am primit nici un avertisment nici de la itp, nici de la politie, nici in tara nici afara. Masina e din 2008 luata de noua si dupa vreo 2 ani am schimbat becurile cu leduri, deci are totusi 7 ani in care a trecut toate itp-urile....

#12
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Nu mi-a zis nimeni nimic de leduri (si le "port" de ani buni) Pe la ITP posibil sa zica ceva , dar eu am 2 becuri cu filament la mine mereu si il intreb pe domnu' inginer daca le schimb pentru poza ... Eu stiu ca scrie clar in legislatie : Lumina alba in fata si rosie in spate (exceptie lampa mers cu spatele) ... Ce conteaza ce fel de bec e atata timp cat respecta regula ...

Asa putem spune ca si husa de pe volan trebuie omologata , ca deh mareste circumferinta volanului 😂

#13
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Eu as spune ca la cele pt pozitie, daca sunt omologate Rar, nu-i problema. Acum...pot cumpara si bec normal pt pozitie, dar cele verzi, albastre,etc nu-s omologate cu siguranta.

Eu am de ani buni led pe pozitii far, sunt cumparate din Carrefour , nu e albul ala tare.Avantajul e ca nu se mai ard(de 5 ani am).

Edited by ionutz_joe2009, 21 January 2017 - 11:23.


#14
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Eu am incercat si pe spate , dar , nu lumineaza asa puternic

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate