Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Orga și softurile muzicale

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Coriolan23

Coriolan23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.02.2016
Bună seara! Am o orgă Casio ctk 7200 și aș vrea să știu cum poate fi folosită cu un soft muzical cum ar fi kontakt sau korg m1. Orga nu se conecteaza la calculator prin cablu midi ci prin cablu usb A-B. Am și folosit-o pe post de controller midi și funcționează bine. Întrebarea mea este: poate fi folosită și altfel decât controller, adică sunetul să se audă în propriile boxe și nu în cele ale calculatorului?
Mulțumesc!

#2
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
n-are intrari de stereo plug/stereo miniplug? daca da, aia e. Adica ai nevoie de un cablu cum e ala de casti care intra in ceva si in partea ailalta nu are casti ci plug din ala... nu mai stiu cum se numea.

Sau ai putea conecta orga si calculatoru la un amplificator. pare mai ok asa.

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă primeşte mesaje MIDI merge, însă sunetele nu e obligatoriu să se audă la fel ca şi în calculator. Depinde de tabelul de instrumente.

#4
Coriolan23

Coriolan23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.02.2016
Cred că primește semnale midi (The USB port provides easy computer and MIDI send/receive connection) dar nu știu cum să setez softul pt. a i le trimite. Pe calculator am FL Studio și korg m1

Edited by Coriolan23, 20 January 2017 - 18:44.


#5
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Sa zicem ca gasesti un ton de saxofon care suna real pentru FL Studio. Tu ai vrea sa-l auzi prin orga? Nu prea se poate, chiar daca pui sa redea prin orga ea va folosi tot un ton pe care il are ea in memorie deci nu ai face nimic

#6
Coriolan23

Coriolan23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.02.2016
Am vazut totusi la un alt topic ca recomandai One man band care sa aiba la output midi orga.  Nu este acelasi caz?

#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Prin MIDI se transmit mesaje generale, nu sunete direct, asta nu înţelegi tu. Piste audio analogice sub nicio formă. De ex. calculatorul transmite ceva de genul "Instrument 49, Note 36, Level 128" şi clapa scoate un sunet care va fi în funcţie de ce are ea în baza de tonuri la poziţia 49. Deşi în General Midi instrumentele sunt standardizate, tonurile lor sunt mai proaste sau mai bune funcţie de realizare şi preţul clapei.

Edited by mihaicozac, 22 January 2017 - 11:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate