Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Editare video full HD. Imaginea sacadeaza

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
akoston

akoston

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.01.2016
Buna ziua. Am un PC cu urmatoarele caracteristici Intel Xeon W3530 2.80 Ghz, 12GB RAM, Placa video GeForce 9500 GT 128 bit.
M-am apucat de editare video FULL HD 1080p. Folosesc Sony Vegas 11. Suprapun mai multe track-uri video dar imaginea merge foarte sacadat. Practic nu pot sa lucrez. Schimbarea placii video pe unul cu 256 bit rezolva problema sau am nevoie de alte investitii ? Multumesc pentru ajutor

Attached Files



#2
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Placa video e groazanic de slaba.
9500GT ???
Cauta si tu o GTX 750ti sau GTX 950 minim.
Sau SH daca merita GTX 660 sau GTX 760

#3
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015
Cred ca trebuie schimbat si procesorul....impreuna cu placa video si de preferinta un SSD....

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 akoston, on 19 ianuarie 2017 - 21:55, said:

Buna ziua. Am un PC cu urmatoarele caracteristici Intel Xeon W3530 2.80 Ghz, 12GB RAM, Placa video GeForce 9500 GT 128 bit.
M-am apucat de editare video FULL HD 1080p. Folosesc Sony Vegas 11. Suprapun mai multe track-uri video dar imaginea merge foarte sacadat. Practic nu pot sa lucrez. Schimbarea placii video pe unul cu 256 bit rezolva problema sau am nevoie de alte investitii ? Multumesc pentru ajutor

Trebuie sparta pusculitza: I7, placa video serioasa, memorie cacalau si SSD Samsung.

#5
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 mariustm32, on 19 ianuarie 2017 - 22:08, said:

Cred ca trebuie schimbat si procesorul....impreuna cu placa video si de preferinta un SSD....

Un SSD poate.
Procesorul e chiar bun....
Am eu i5 4460, si e sub Xeon w5330.
Alaturi de i5 4460 am HDD SATA_3 2Tb 16Gb RAM si GTX 950OC si nu-mi agata nimic la procesare video.

#6
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016

 akoston, on 19 ianuarie 2017 - 21:55, said:

Buna ziua. Am un PC cu urmatoarele caracteristici Intel Xeon W3530 2.80 Ghz, 12GB RAM, Placa video GeForce 9500 GT 128 bit.
M-am apucat de editare video FULL HD 1080p. Folosesc Sony Vegas 11. Suprapun mai multe track-uri video dar imaginea merge foarte sacadat. Practic nu pot sa lucrez. Schimbarea placii video pe unul cu 256 bit rezolva problema sau am nevoie de alte investitii ? Multumesc pentru ajutor
Si ce anume pui pe acele trackuri video, spune detaliat.
Si restul calculatorului, hard... ?
Apoi, ai incercat preview quality, deasupra imaginii preview ?
Eu merg, de obicei, pe cea mai mica, Draft / Quarter.
Poti sa incerci cu GPU ON: http://www.obviously...y-vegas-pro-11/
Am un i5 3470, GT 630, 8 gb ram, win 7 x64, ssd pentru win, WD 1 tb pentru fisiere.
Lucrez tot la 1080p, dar 2-3 trackuri: pe unul background video, pe altul imagini sau clipuri, pe inca unul - foarte rar - alte imagini, clipuri sau titluri.

 notrust, on 19 ianuarie 2017 - 22:07, said:

Placa video e groazanic de slaba.
9500GT ???
Cauta si tu o GTX 750ti sau GTX 950 minim.
Sau SH daca merita GTX 660 sau GTX 760
Asemenea placi video nu ajuta absolut deloc la Sony Vegas.
Suportul pentru accelerare CUDA s-a oprit la GTX 580.
Da, sint ceva teste cu  placi mai noi (anandtech.com), dar nu spun modalitatea de testare.
Oricum, 90% din utilizatori recomanda placi AMD pentru Sony Vegas: https://www.vegascre...as-pro--104614/
Dar si aici e problema, depinde foarte mult de continutul proiectului si nu garanteaza nimeni rezultatele OK.
Plus ca GPU te ajuta in mod diferit in 2 locuri diferite: la editare (preview) si la randare.

Eu, de exemplu, vreau viteza de randare maxima, preview nu ma intereseaza.
Si am obtinut asta folosind Intel QuickSync.
Trebuie activata placa video din ambele locuri: linkul de mai sus si setarile de randare > Encode Mode (intel, cuda, gpu.... depinde cum apare la tine): http://www.streaming...Image.13024.jpg
Trebuie sa faci teste, sa vezi cum obtii cel mai avantajos rezultat pentru tine.
Daca folosesti placa video, trebuie sa folosesti FX din categoria GPU Accelerated, vezi in stinga: http://pad2.whstatic...egas-Step-1.jpg

Edited by roxanaRabinowitz, 20 January 2017 - 09:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate