Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Un nou tip de țeapă ia amploare (parteneri FxNet.com)

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
In ultima jumatate de an ma tot deranjeaza tot felul de persoane care se dau reprezentati/parteneri/colaboratori ai FXNet.com

M-au sunat pana acum minim vreo 4 firme diferite, prima (Royal Pip Securities SRL) a avut onoarea sa-si piarda vreo 60 minute (cumulat, apeluri diferite) cu mine la telefon (de, eram curios care e scamatoria).
Le-am bagat vreo 6 numere pe blacklist, ca nu mai scapam de ei.

Despre reprezentatul celei de-a doua firme nu am retinut alte detalii, i-am rugat politicos pret de vreo 3 minute sa nu ma mai contacteze si sa stearga datele mele din baza lor de date.
Reprezentatul celei de-a treia firme mi-a inchis in nas, dupa ce, la fel, le-am explicat politicos ca nu doresc sa continui conversatia. (0728008833, am impresia ca tot central financial sunt astia)
Acum, ma suna un Bogdan Herciu, ce se recomanda a fi reprezentant Forecast Data (bullshit, compania se numeste Central Financial Forecast Data), aceeasi scamatorie, i-am inchis in nas.

Scursurile astea umane iau din baze de date numere de telefon si incearca sa te convinga sa-ti faci cont pe FxNet.com, la telefon iti prezinta frumos partile bune si mecanismul forex-ului, toate pune si frumoase, nimic fals pana aici, te invata cum sa bagi banii pe fxnet.com.
Ei se recomanda a fi de fapt firma de marketing, partenera fxnet, ca investitia minima pentru a primi un broker de-al lor este 1000 euro.

Bun, sa purcedem la mecanismul tepei, inselatoria consta in faptul ca te mint cu nerusinare ca poti sa bagi si sa retragi oricand bani pe fxnet si nu vei pierde absolut nimic, iti vei primi banii inapoi in orice moment doresti sa te retragi.
Lucru cum nu se poate mai fals, la retragere nu vei mai primi aceiasi bani, din cauza comisioanelor de coneversie valutara si a celor aplicate de fxnet.com (iar aici nici nu conteaza evolutia pietei forex, chiar daca doresti sa-i retragi pur si simplu din cont, nu vei mai primi aceeasi suma).
L-am rugat pe reprezentatul Royal PIP sa-mi precizeze exact unde scrie pe site ca imi acopera ei si comisioanele pe care de fapt mi le percepe banca, mi-au spus sa ma uit pe site ca scrie acolo, dar surpriza nu au nicaieri o astfel de mentiune.

Singurul interes al teparilor este sa depui bani pe fxnet, pentru ca de acolo le vine comisionul, indiferent de evolutia pe care o are investitia ta, iar asta chiar cu pretul de a va prezenta la telefon termeni si conditii false care nu se regasesc pe fxnet.com.
O alta scamatorie de-a lor e sa nu-ti prezinte si partile rele ale investitiilor de tip forex, nu aduc in discutie absolut niciodata faptul ca poti si pierde bani daca piata are o evolutie negativa.

I-am rugat sa-mi spuna si ce garantie am eu ca dupa ce investesc acei bani voi primi ajutorul unui broker, avand in vedere ca nu am semnat niciun contract cu ei si nici in termenii fxnet.com nu mi se asigura unul.
Si s-au fastacit si la intrebarea asta.

Imi cer scuze, rog mutarea topicului aici: https://forum.softpe...utara-si-bursa/

Edited by gumball3000, 19 January 2017 - 14:47.


#2
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,133
  • Înscris: 04.02.2011
Mno,  economia de piață,  apa,  aerul,  fraerul..

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pai mizeriile astea cumpara baze de date cu numere de telefon (nu e legal ce fac) si apoi te freaca la cap de zici ca's posedati. La fel a patit si un prieten. Eu zic ca urmatoarea tura in care te vor suna sa ii injuri (iti zic eu niste "replici" moderne... foarte dureroase)... de o sa le planga si neamul lor si o sa vezi ca te lasa in pace. Posted Image

Edited by TruculMagic, 19 January 2017 - 15:00.


#4
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Abureala asta a aparut de vreun an. La fel ca si Firma de incredere pentru companii. Orice mijloace ca sa adune bani, oferind servicii care nu sunt necesare. Arunca navodul in mare ca pesti gasesti...

#5
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Si pe mine au inceput sa ma bazaie unii la telefon acum vreo 3 ani sa ma convinga... pana nu i-am injurat nu s-au lasat.

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ca tot veni vorba, ala de la ROyal Securities nu stia cum sa o mai dea la intors, imi spunea ca are numarul meu de telefon de pe Google, cand i-am explicat la prost ca nu are cum sa aiba nr . meu de tel de pe google, ca nu aveam nicaieri public nr acela nu stia cum sa o mai dea la intors.
I-am promis ca voi coninua cu ei, apoi m-au sunat a doua zi si mi-au dat si site-ul cu baza de date de unde il aveau (era vizibil insa doar contracost, nu-l putea vedea orice sarac).

#7
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Adica "nu e prost cine cere, e prost cine da", nu ?
Dar sa fie asa de persuasivi ? sa il sune pe om cu 6-7 numere diferite sa il convinga sa bage bani in firma lor ?
E nesimtire curata.

#8
lulutza

lulutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 30.05.2008
lasa ca sotul a fost sunat de n ori de din astia, i-a zis ultimului din nou ca nu mai vrea sa fie sunat ca nuu il intereseaza si baiatul l-a intrebat ca de ce nu vrea, ce nu are sange-n c..ie...deci au un tupeu fantastic

#9
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Am fost in situatii similare si de cand le-am aplicat o tehnica citita acum multa vreme pe undeva (atat de multa incat nu o mai gasesc Posted Image) nu am mai primit telefoane de mai bine de o jumatate de an.
Pe scurt :
- cand esti sunat raspunde politicos
- lasa-i sa isi faca speach-ul ..maxim 2 minute
- apoi treci la ofensiva
- spune-i ca esti de acord sa le acorzi consultanta in domeniul respectiv si ca tariful tau este de 50-100 de euro pe ora (functie de cum ai chef) - pe minut e si mai bine , ii bagi mai rau in ceata cand le calculezi cat au de plata !
- ca nr de telefon este unul cu suprataxa si intreaba-i cum prefera?: - taxarea telefonica sau plata prin card online
- se vor face ca nu pricep, le mai explici inca o data accentuand ca deja au trecut x minute si ii costa y euro
- daca inca nu au inchis , povesteste-le ca in intervalul orar respectiv tariful este dublu deoarece in mod normal orele tale de lucru is altele..pui un interval orar devansat
- daca nici acum nu au inchis , le ceri numarul de card cu care vor sa achite consultatia
- Nu am ajuns inca la pasul asta asa ca mai departe ....improvizeaza !
Bafta !

Edited by farausername, 19 January 2017 - 15:08.


#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 super8, on 19 ianuarie 2017 - 15:03, said:

Dar sa fie asa de persuasivi ? sa il sune pe om cu 6-7 numere diferite sa il convinga sa bage bani in firma lor ?
Sa stii ca vorbeau chiar frumos primii, chiar si cand incepusem sa-mi pierd rabdarea cu ei.
Nu m-a sunat tot timpul aceeasi persoana, au fost vreo 2-3 care incercau sa ma abureasca.

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Tzepele astea sunt clasice, deja, si se adreseaza oamenilor cu ceva bani pusi deoparte si cu profil de gambler, care doresc sa dea si ei un tun, sa nu mai fie o viata intreaga fraieri, precum 80% din populatia cu drept de vot.
Unii oameni cu studii superioare economice, termina facultatea cu iluzia ca pregatirea lor, in domeniul economic, e ceva mai mult decat kelea pully... si in mintea lor se infiripa gandul ca s-ar putea sa se priceapa la facut bani electronici din tranzactii cu iluzii. Binenteles ca acesti oameni se pacalesc pe ei, pentru a accepta mai usor o tzeapa cu caracter stiintific si, majoritatea, au pierdut, pe langa iluzii, bani reali....

#12
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
cand ma suna cate unul de-asta, ii promit ca investesc dublu fata de cat a investit ma'sa, daca poate sa-mi arate chestia asta cu hartii. si daca pe ma'sa n-a reusit s-o convinga, cum isi inchipuie ca ma convinge pe mine?

#13
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Eu mi-am schimbat numarul de telefon.
Stii ce bine e? Cine vrea sa ma gaseasca, stie sa ma gaseasca. Cei care vreau eu sa ma gaseasca, le dau un simplu sms.
Am scapat de reclame tampite, de idioti si asa mai departe. Iar cand vor incepe sa apara, schimb iar numarul.
Telefonul mobil care sunt in diverse momente nepotrivite chiar a devenit un stres. Multi abuzeaza de numarul de telefon privat.

#14
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
https://www.thesun.c...iler-room-scam/
http://www.telegraph...share-scam.html
https://www.theguard...duped-investors

nu e nou, e un tip vechi de scam se numeste boiler room, denumirea sugereaza punerea sub presiune a fraierului prin telefoane succesive si oferte senzationale de a cumpara actiuni


pe mine m-a sunat unul din asia, stateam cu el cu orele la tel, ii puneam tot felul de intrebari de la business la personale, i-am zis ca investesc 50.000 de euro in prima faza, a fost funny cred ca i-am ruinat o saptamana de munca
cel mai bine e sa le dati sperante si sa le zadarniciti astfel efortul, timpul in care ii tineti ocupati este timp in care nu pot insela alte persoane

#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
La genul asta le raspund ca nu am discernamant si sa ma scuze ca tocmai fac bungee jumping de pe Turnul Eiffel. E uimitor cum se grabesc sa inchida.

#16
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
In Forex nu exista niciun fel de siguranta ca faci bani.
Cine iti promite asa ceva ori nu stie ce vorbeste, ori vrea sa te insele.
Intreaba-i data viitoare de ce autoritate financiara sunt reglementati si ce furnizori de lichiditate au. Posted Image

#17
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
il intrebi "ce culoare au chilotii tai?" asa pe un ton mai nebunatic Posted Image

#18
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 ionut_blue, on 19 ianuarie 2017 - 17:12, said:

In Forex nu exista niciun fel de siguranta ca faci bani.
Cine iti promite asa ceva ori nu stie ce vorbeste, ori vrea sa te insele.
Intreaba-i data viitoare de ce autoritate financiara sunt reglementati si ce furnizori de lichiditate au. Posted Image

I-am intrebat, raspunsul a fost uluitor, ei sunt companie de marketing, doar promoveaza serviciile fxnet.
Si intr-un fel au dreptate, scopul lor e doar sa te convinga sa depui banii pe fxnet ca sa-si traga comisionul de acolo. N-am mers pana la capat, insa exista mari sanse ca brokerul ala (daca intradevar o sa te si "ajute" mai departe) sa fie vreo femeie de serviciu cu la fel de multe clase cat gigi becali.

Edited by gumball3000, 19 January 2017 - 18:14.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate