Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

filtru - zgomot de fond

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
asz12

asz12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 07.10.2010
salut ! cum se numesc filtrele acelea care izoleaza un sunet dintr-o multime de alte sunete,m-ar interesa o astfel de schema !
multumesc !

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Filtru trece banda?Posted Image  Ce fel de "sunet vrei sa izolezi? Ceva, asa ca-n filme, sa scoata doar vocea si sa elimine zgomotele de fond? Sau sa faci negative din melodii cantate vocal?Posted Image

#3
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Low Pass Filter

#4
asz12

asz12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 07.10.2010
...da ca in filme,vreau sa izolez  vocea si sa scot zgomotul de fond,intr-un concert sa scot in evidenta melodia si mai putin zgomotul facut de public !!!
stiam ceva de filtre low cut si hight cut...

Edited by asz12, 18 January 2017 - 13:26.


#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
in filme, chestia asta se face din soft, nu cu filtre hardware. ma indoiesc ca poti face ce vrei tu, dar na, nu se stie niciodata   :)

#6
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

 asz12, on 18 ianuarie 2017 - 12:36, said:

salut ! cum se numesc filtrele acelea care izoleaza un sunet dintr-o multime de alte sunete
Ca să-ti explic așa, simplist, lund în considerare doar sunetele de bază: un sunet este doar un sunet, caracterizat de o anumită frecvență.
Aplauzele nu sunt doar un sunet ci niște sunete ce acoperă un spectru destul de larg.
Muzica e un ansamblu de și mai multe sunete ce acoperă un spectru și mai larg în care este cuprins și cel specific aplauzelor.
Altfel spus, n-o să scoți în veci aplauzele dintr-o melodie fără să afectezi și melodia cu un simplu filtru analogic.

#7
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Plus ca nu tot ceea ce vezi în filme e adevărat.

#8
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Cred ca initiatorul a vazut filmul Conversatia.
Posibil sa se fi inspirat de acolo!
A mai fost un film, imi scapa numele, in care se trage cu o ventuza ce avea atasat un sistem microfon+emitator de la fereastra unui bloc vis-a-vis, pe geamul unei firme. "Securistii"  receptionau convorbirile din respectivul birou prin vibratiile captate de respectivul sistem. Aberatie mai mare din punct de vedere tehnic nu am vazut, cel putin pentru data la care a aparut respectivul film. Cum poate cineva cu minime cunostinte tehnice sa creada ca vibreaza suficient de mult si mai ales fidel un geam de cel putin 10mm, super securizat, astfel incat sa se poata "asculta" ce se discuta in acel birou. Sau poate sunt eu in necunostinta de cauza.

#9
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

 viceroy56, on 18 ianuarie 2017 - 17:45, said:

Cred ca initiatorul a vazut filmul Conversatia.
Posibil sa se fi inspirat de acolo!
A mai fost un film, imi scapa numele, in care se trage cu o ventuza ce avea atasat un sistem microfon+emitator de la fereastra unui bloc vis-a-vis, pe geamul unei firme. "Securistii"  receptionau convorbirile din respectivul birou prin vibratiile captate de respectivul sistem. Aberatie mai mare din punct de vedere tehnic nu am vazut, cel putin pentru data la care a aparut respectivul film. Cum poate cineva cu minime cunostinte tehnice sa creada ca vibreaza suficient de mult si mai ales fidel un geam de cel putin 10mm, super securizat, astfel incat sa se poata "asculta" ce se discuta in acel birou. Sau poate sunt eu in necunostinta de cauza.
Cam asta-i adevarul. Doua linkuri la o cautare rapida.

https://en.wikipedia...aser_microphone
http://www.electromax.com/laser.html

#10
asz12

asz12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 07.10.2010

 viceroy56, on 18 ianuarie 2017 - 17:45, said:

Cred ca initiatorul a vazut filmul Conversatia.
Posibil sa se fi inspirat de acolo!
A mai fost un film, imi scapa numele, in care se trage cu o ventuza ce avea atasat un sistem microfon+emitator de la fereastra unui bloc vis-a-vis, pe geamul unei firme. "Securistii"  receptionau convorbirile din respectivul birou prin vibratiile captate de respectivul sistem. Aberatie mai mare din punct de vedere tehnic nu am vazut, cel putin pentru data la care a aparut respectivul film. Cum poate cineva cu minime cunostinte tehnice sa creada ca vibreaza suficient de mult si mai ales fidel un geam de cel putin 10mm, super securizat, astfel incat sa se poata "asculta" ce se discuta in acel birou. Sau poate sunt eu in necunostinta de cauza.

 tehnics, on 19 ianuarie 2017 - 11:41, said:

Cam asta-i adevarul. Doua linkuri la o cautare rapida.

https://en.wikipedia...aser_microphone
http://www.electromax.com/laser.html

da,nu am vazut filmul acela,insa tot dintr-un film m-am inspirat,ideea era sa pot anula zgomotul de fond s-au aplauzele dintr-un spectacol dar asa este si acele sunete sunt integrate intr-un spectru de frecvente si odata anulate automat si melodia va fi grav afectata...multumesc mult pentru lamurire !!

#11
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Daca ar fi asa simplu cei care inregistraza evenimentul nu ar mai folosi echipamente de zeci de mii de euro pentru a inregistra fiecare instrument si voce separat in secventa multitrack direct din main mixer fara corectii si fx-uri aplicate.
Pe langa asta se mai trage si un stream multitrack de la microfoane de ambianta montate in puncte cheie.
Tot materialul asta uncompress multitrack care care contine zeci de piste este editat,mixat si masterizat in post si rezulta un stream 5.1 care suna bestial cu aplauze care se aud realist pe canalele din spate si voci principale care suna in canalul central etc....
Vizioneaza un blu-ray de la un concert cu staif si ai sa intelegi cum sta treaba.
Ce ai inregistrat tu acolo e cacapisu si nu poti sa-l dregi cu nimic.

#12
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006

 tehnics, on 19 ianuarie 2017 - 11:41, said:

Cam asta-i adevarul. Doua linkuri la o cautare rapida.

https://en.wikipedia...aser_microphone
http://www.electromax.com/laser.html

Te rog mai citeste o data datele problemei!
Nu era vorba de un sistem cu laser, ci o ventuza cu un microfon + emitator atasat!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate