Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Difuzoare spate, Skoda O2 FL

  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Salut!
Poate o sa va vina sa radeti, dar abia acum vreo luna am realizat ca masina mea nu are difuzoare in spate. Usa are plasa, dar nimic sub ea.
Ce difuzoare, si tweeter-e imi recomandati pentru masina mea?
Stiu ca pot lua de la dezmembrari, dar ceva nou? Si daca de la dezmembrari, aveti vreo sugestie?
Nu doresc sa antifonez usile.

PS: Nu am desfacut usile pentru a vedea, dar..o avea fire trase?

#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Am fost in situatia ta.
Nu are fire trase.
Difuzoare gasesti la dezmembrari si nu sunt scumpe insa la aceeasi bani gasesti ceva de 2-3 ori mai performante de pus pe policioara din spate.
Problema cea mai mare e mufa de la portiera prin care trebuie sa treci firele. Trebuie scoase mufele si de pe stalp si de pe portiera, lipite fire, asta dupa ce montezi foarte multe elemente din interior.
Solutia aleasa de mine a fost sa pun boxe pe policioara din spate, INCOMPARABIL mai bune fata de cele din portiere, mai simplu de montat si mai ieftine.
Uite asa ceva http://www.emag.ro/d...i/pd/DCT4H3BBM/ daca pui pe placa din spate nu mai ai nevoie de subwoofer.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Hm, nu prea mi-ar place sa se vada fire in portbagaj, sau spatele difuzoarelor.
Nu ecpliseaza difuzoarele din usi?
Merg pe playerul stoc? Cum le-ai conectat la player? Eu vreau pe celelalte doua canale.

Dar ceva pentru usi, din magazin, nu exista? Ideea este ca as prefera sa nu fac modificari. Daca are forma de difuzor acolo, nu se poate sa aiba si fire?

#4
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Eu am facut modifcarile la Jetta care e pe aceeasi platforma cu Octavia si banuiesc ca si sistemul audio e identic si ca singurele diferente sunt la design.
La Golf/Jetta sistemul audio care e din fabrica cu boxe numai pe fata are defapt iesire si pe spate insa daca "vede" ca nu are boxe pe spate atunci nu apare optiunea de fader si nu da semnal in gol.
Cand am tras fire si pus difuzoare pe spate a aparut optiunea automat optiuna de fader si sunet pe spate.
Fata de portiera are forma de difuzoare ceea ce e bine, poti sa pui difuzoare. Nu poti sa iei difuzoare normale pt. ca ai nevoie de niste adaptoare ceea ce creste prea mult costurile. Asa ca ori iei din dezmembrari ori pui in spate.
Daca pui in spate castigi pe toate partile: calitate si putere cel putin dubla, montare mai usoara, costuri mai mici.

Edited by Kroghy, 17 January 2017 - 22:33.


#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Da, stiu ca apare.
Am mai vazut ca tweeter-ele vin cumba lipite in manerul usii si este recomandat sa le iei cu tot cu maner.
Chiar, tweeter-ul se leaga cu tot cu difuzorul mai mare, nu? Ca o boxa...zic. Of, de ce le-or fi pus ei asa aproape, nu stiu...

S-o gasi o oferta o cu toate 4?

Sau ceva nou...imi trebuie nu stiu ce distantier, apoi fixare in usa..nu stiu daca are gauri.

#6
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Nu-ti mai bat capul. Pt. retrofit corerect adica si joase si tweeter ca din fabrica o sa te coste de doua ori mai scump si o sa muncesti de doua ori mai mult decat o pereche de boxe mari ovale pe policioara care vor avea randament cel putin dublu la frecvente joasa din cauza incintei mult mai mari (volum portbagaj vs. volum interior al portierei).
Am fost in situatia ta si sunt pasionat de domeniul audio, am construit statii si boxe. In domeniul audio marimea conteaza, difuzor mare si ieftin cu incinta mare de la portbagaj bate de departe orice difuzoar scump si tratament acustic al portierei. Faza cea mai tare e ca portbagajul e o incinta ideala pt ca e mare si e capitonat din fabrica asa ca e mare pacat sa nu te folosesti de ceea ce ai deja.

Edited by Kroghy, 17 January 2017 - 22:51.


#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Nu știu. Încă aș merge pe ideea de stoc. Acum, dacă iau difuzoare, am înțeles că trebuie să fie de 16,5 diametru. Oare cât ar fi adâncimea? Și de unde iau inele?

#8
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
La reprezentanta au kitul intreg original de instalare pentru boxe spate si cuprinde
2 boxe spate
2 twetere
cablajele necesare
pretul este in jur de 600 lei.

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Hm. Sună tentant. Dar tot o zi mă vor ține? Când am pus senzorii și alarma, m-au ținut de la 8 la 16.

#10
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
Din punctul meu de vedere (deoarece execut asemenea lucrari ) mai mult de 3 ore nu ar fi cazul.

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 al bundy ro, on 18 ianuarie 2017 - 18:27, said:

Din punctul meu de vedere (deoarece execut asemenea lucrari ) mai mult de 3 ore nu ar fi cazul.
Inseamna ca nu ai fost la reprezentanta pe zona mea (daca nu te superi, nu-i voi cita numele). Am scris mai sus cat a durat. Daca erai de mai aproape, apelam negresit la serviciile tale.

Gasesc oare doua difuzoare si doua tweeter-e pentru masina care sa se incadreze perfect acolo si sa sune bine? Si cum fac cu inelele, daca nu ma duc la reprezentanta.

#12
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 Kroghy, on 17 ianuarie 2017 - 22:31, said:

Eu am facut modifcarile la Jetta care e pe aceeasi platforma cu Octavia
Platforma o fi acceasi ... doar ca Octavia e liftback ;)

#13
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 al bundy ro, on 18 ianuarie 2017 - 18:27, said:

Din punctul meu de vedere (deoarece execut asemenea lucrari ) mai mult de 3 ore nu ar fi cazul.
Eu am fost de mai multe ori la reprezentanta si de obicei stai 1-2 ore pana intri pe stand, asta desi ai programare si inca o ora la sfarsit pt. factura.
La reprezentanta 3 ore e numai asteptarea.

#14
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
NU e nevoie sa te duci la reprezentanta, chiar si kitul de instalare il poate aduce orice magazin de piese si le instalezi singur, daca nu ai 2 maini stangi.

#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 al bundy ro, on 20 ianuarie 2017 - 15:16, said:

NU e nevoie sa te duci la reprezentanta, chiar si kitul de instalare il poate aduce orice magazin de piese si le instalezi singur, daca nu ai 2 maini stangi.
Problema este ca nu stiu ce difuzoare s-ar auzi bine. In mufa din spate, se umbla usor? A playerului, vreau sa spun.

#16
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
Eu ti le recomand pe cele OEM. Acolo se umbla cel mai usor, mai greu e pe la mufa de pe stalpul usii spate.

#17
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
daca tot vrei sa faci asa ceva, ia si cauta la dezmembrari si cumpare setul SoundSystem - OEM. 12 Boxe tweetere/medii/joase si vreo 200W. Il am si iti spun ca se aude foarte bine, iar basul e foarte puternic. (daca te pasioneaza asa ceva, eu il tin putin peste minim ca e mai mult decat suficient)

http://www.briskoda....ng-lot-of-pics/

#18
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 t-balt, on 21 ianuarie 2017 - 21:59, said:

Aoleu! Ce este acolo?!

Apreciez sfatul tau, si desi recunosc ca ma incanta ideea, eu nu vreau sa ma abat de la stoc, decat daca nu gasesc sifuzoarele masinii. Daca am noroc, gasesc originale si pun asa. Ma intreb daca vor avea si inele.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate