Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Monitor Nou

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013
Vreau sa imi schimb monitorul cu unul de gaming si nu stiu ce sa aleg, eu am nvidia 1070 si in bugetul meu gasesc doar freesync, nu prea inteleg care e faza, daca il leg la o placa nvidia am inteles ca nu merge adaptive-sync? ce e aia si cum ma dezavantajeaza? daca monitorul are refresh rate de 144hz si eu am nvidia imi merge pana acolo sau ramane tot la 60?

#2
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Freesync inseamna ca daca placa duce numai 70 fps sa zicem, monitorul functioneaza la 70 hz, cate fps-uri scoate placa, atatia hz are monitorul.
Daca folosesti placa nVidia ori iei monitor GSync ori ala FreeSync o sa mearga mereu la 144 Hz.

#3
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013
Altceva am intrebat...

#4
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Pai atata timp cat folosesti placa nVidia functia freesync a monitorului e ca si inexistenta.
Adaptive Sync http://www.geforce.c...sync/technology
E o tehnologie a placii video, iti limiteaza framerate-ul la 144 Hz fara dezavantajele vSync-ului clasic, adica nu mai baga praguri intermediare gen la un monitor 60 Hz daca nu e in stare placa video sa tina la 60 hz doar la 55 de exemplu, Vsync forteaza framerate-ul la 30 sau 45 constant. Adaptive sync il lasa liber sub 60 si limiteaza la 60 ce e peste 60.
Personal nu folosesc Vsync si derivatele lui pt ca au tendinta sa creeze lag, o lipsa de raspuns, se simte mai naspa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate