Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Declarare venituri realizate online persoana fizica (marketing afiliat)

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
David311

David311

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.01.2017
Buna ziua,

Situatia este urmatoarea:
In anul 2016 am realizat venituri din activitati de marketing afiliat prin promovarea unor produse si servicii internationale pe internet si am castigat comisioane la vanzarea acestor produse (marketing afiliat).

Mentionez ca sunt persoana fizica si nu sunt angajat.

Am fost platit prin intermediul unor procesoare de plata (gen PayPal, Payza, SolidTrustPay, etc.), iar apoi am retras o parte din acesti bani in contul bancar si in cele din urma, i-am retras prin intermediul bancomatului.

Dupa ce am mai citit pe internet, cred ca pot sa declar aceste venituri folosind declaratia 200 sau 201.
Cred ca declaratia 200 este mai potrivita in acest caz deoarece 201 din cate am inteles se refera la veniturile realizate in strainatate (desi aceste companii care ofera aceste servicii se afla in afara Romaniei, eu am locuit in tara in timpul promovarii acestora).

Nu am primit banii doar dintr-o singura sursa si nu toate aceste site-uri ofera rapoarte cu veniturile realizate (o parte din acestea chiar s-au inchis intre timp).

Pentru a promova aceste produse nu intru in contact direct cu clientii. Vanzarea se face prin promovarea unui link de afiliat/referal primit la inregistrarea pe aceste site-uri.

Eu doar trimit vizitatori catre aceste link-uri si sistemul inregistreaza automat atunci cand cineva cumpara produsele de pe aceste site-uri, iar eu primesc un comision.

Deci si daca in viitor m-as inregistra ca SRL, PFA sau alta forma juridica, ar fi imposibil sa ofer bon fiscal/facturi din moment ce nu intru in contact direct cu clientii.

1) Care credeti ca ar fi cel mai bun mod de a declara aceste venituri?
In alte tari, legislatia este mai actualizata si este mult mai usor sa declari astfel de venituri.
2) Pentru declaratia 200, trebuie sa atasez o dovada de unde provin aceste venituri? In caz ca da, ma gandeam la un extras de cont din contul bancar pe anul 2016. Credeti ca este in regula?
3) La momentul de fata, nu am retras in totalitate banii in contul bancar din aceste procesoarele de plati prin care am fost platit initial.
As putea sa declar acesti bani doar in momentul cand ajung in contul meu bancar (astfel nu vad cum as putea sa-i declar fiindca mai exista si comisioane la extragere din cont + ce mai pierd la conversia valuatara din USD in RON)?
4) Cat este aceasta contributie in 2017 pentru persoanele fizice dupa noul cod fiscal (din ce am citit, in anii anteriori era 16%)?

In cazul in care nu sunt angajat, sunt obligat sa platesc si contributia la sanatate + pensii?

Am postat intrebarea si pe un forum de avocatura, iar singurul raspuns primit pana acum a fost de la o doamna avocat care mi-a zis ca trebuie sa ma inregistrez ca PFA sau SRL pentru a putea declara aceste venituri. Totusi, chiar daca m-as inregistra ca PFA sau SRL in viitor, nu as putea sa fac facturi din moment ce eu promovez aceste servicii doar ca afiliat si nu am acces la datele clientului.

Imi cer scuze pentru continutul destul de lung, dar am vrut sa ofer cat mai multe detalii.

Va multumesc pentru raspunsuri si timpul acordat.

#2
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Stai calm dacă sunt  din mai multe surse şi sunt mai puţin de 600 lei/lună nu te obligă nimeni şi nimic ;)

#3
David311

David311

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.01.2017

 Ploiesteanul2015, on 14 ianuarie 2017 - 13:33, said:

Stai calm dacă sunt  din mai multe surse şi sunt mai puţin de 600 lei/lună nu te obligă nimeni şi nimic Posted Image

Tocmai aia e ca sunt mai mult de 600 lei pe luna :)
Ce am scos in contul bancar in anul 2016 sunt in jur de 36000 RON (in jur de 8000 EURO).

#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
201 ar trebui sa completezi, treci pe la ANAF ca ei sunt in masura sa te lamureasca, nu un avocat. Pe urma vino si zi ce ai rezolvat, ca suntem mai multi interesati.

#5
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 Mizu, on 14 ianuarie 2017 - 14:43, said:

201 ar trebui sa completezi, treci pe la ANAF ca ei sunt in masura sa te lamureasca, nu un avocat. Pe urma vino si zi ce ai rezolvat, ca suntem mai multi interesati.
părerea mea e că leprele cu pensii speciale tare se bucură cînd le aduce frairu' paraua fără să o ceară nimeni.
ăştia dau tunuri de mii de miliarde... şi sunt plătiţi de tine!

#6
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,042
  • Înscris: 09.08.2005

 David311, on 14 ianuarie 2017 - 12:48, said:

1) Care credeti ca ar fi cel mai bun mod de a declara aceste venituri?
In alte tari, legislatia este mai actualizata si este mult mai usor sa declari astfel de venituri.
2) Pentru declaratia 200, trebuie sa atasez o dovada de unde provin aceste venituri? In caz ca da, ma gandeam la un extras de cont din contul bancar pe anul 2016. Credeti ca este in regula?
3) La momentul de fata, nu am retras in totalitate banii in contul bancar din aceste procesoarele de plati prin care am fost platit initial.
As putea sa declar acesti bani doar in momentul cand ajung in contul meu bancar (astfel nu vad cum as putea sa-i declar fiindca mai exista si comisioane la extragere din cont + ce mai pierd la conversia valuatara din USD in RON)?
4) Cat este aceasta contributie in 2017 pentru persoanele fizice dupa noul cod fiscal (din ce am citit, in anii anteriori era 16%)?
In cazul in care nu sunt angajat, sunt obligat sa platesc si contributia la sanatate + pensii?

1. Declarația 201 în care completezi pentru fiecare sursă suma corespunzătoare.
2. Nu e nevoie de dovezi.
3. Teoretic ar trebui declarat tot.  Nu de alta dar banii din contul Paypal, de exemplu, pot fi folosiți la cumpărături fără să fie nevoie să-i scoți de acolo, deci nu e diferență între sumele din contul bancar și cel de Paypal.
4. Impozit pe venit 16%, sănătate 5,5%, pensie - nu știu; pentru asta cel mai bine întrebi la ANAF. Cel puțin sănătatea e obligatorie, cred că și pensia. Dacă da, rămîne chestiunea cotei la pensie - dacă e 10,5% sau 26,3%.


 sarac.lipit, on 14 ianuarie 2017 - 14:54, said:

părerea mea e că leprele cu pensii speciale tare se bucură cînd le aduce frairu' paraua fără să o ceară nimeni.
Foarte probabil. Dar e și chestiunea băncilor care sînt obligate să raporteze la ANAF tot ce mișcă prin conturi. Depinde ce preferi - să dai banul acum sau peste 5 ani cu penalizări...

Edited by radunic, 14 January 2017 - 14:58.


#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Asa o fi... dar cand te cauta ei platesti mult mai mult, asa ca mai bine mergi tu la ei si-ti calci pe mandrie.

#8
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
in paypal poti sa primesti si donatii,care nu se impoziteaza...zic si eu

#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,042
  • Înscris: 09.08.2005
Yeah, right... 36.000 donații... o să rîdă inspectorul de la fisc pînă pică lat. Dacă declari asta fără să ai dovezi la mînă mai capeți și ceva amenzi pe lîngă angaralele oficiale.

#10
David311

David311

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.01.2017
Intentia mea este sa declar banii pentru a nu ajunge intr-o situatie neplacuta mai tarziu.
Sunt constient de

 Mizu, on 14 ianuarie 2017 - 14:43, said:

201 ar trebui sa completezi, treci pe la ANAF ca ei sunt in masura sa te lamureasca, nu un avocat. Pe urma vino si zi ce ai rezolvat, ca suntem mai multi interesati.

O sa trec pe la ANAF intr-una din zilele urmatoare ca oricum vreau sa-mi fac cont pentru spatiul virtual si trebuie sa trec pe acolo cu copie dupa CI si numarul acela de inregistrare pentru a-mi confirma datele.

 sarac.lipit, on 14 ianuarie 2017 - 14:54, said:

părerea mea e că leprele cu pensii speciale tare se bucură cînd le aduce frairu' paraua fără să o ceară nimeni.
ăştia dau tunuri de mii de miliarde... şi sunt plătiţi de tine!

Problema e ca traim in Romania. In timp ce aia "mari" si cu relatii scapa, astia mici suporta consecintele.
Intentia mea este sa-mi declar veniturile acum pentru a nu avea probleme mai tarziu si sa ma trezesc ca datorez miliarde statului.

 radunic, on 14 ianuarie 2017 - 14:56, said:

1. Declarația 201 în care completezi pentru fiecare sursă suma corespunzătoare.
2. Nu e nevoie de dovezi.
3. Teoretic ar trebui declarat tot.  Nu de alta dar banii din contul Paypal, de exemplu, pot fi folosiți la cumpărături fără să fie nevoie să-i scoți de acolo, deci nu e diferență între sumele din contul bancar și cel de Paypal.
4. Impozit pe venit 16%, sănătate 5,5%, pensie - nu știu; pentru asta cel mai bine întrebi la ANAF. Cel puțin sănătatea e obligatorie, cred că și pensia. Dacă da, rămîne chestiunea cotei la pensie - dacă e 10,5% sau 26,3%.



Foarte probabil. Dar e și chestiunea băncilor care sînt obligate să raporteze la ANAF tot ce mișcă prin conturi. Depinde ce preferi - să dai banul acum sau peste 5 ani cu penalizări...

Multumesc pentru raspunsuri.

Voi trece pe la ANAF intr-una din zilele urmatoare sa vad daca reusesc sa ma lamureasca.

 cristirg, on 14 ianuarie 2017 - 15:04, said:

in paypal poti sa primesti si donatii,care nu se impoziteaza...zic si eu

Cu donatiile merge pentru sumele mici. Cine iti doneaza mii de euro?

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 David311, on 14 ianuarie 2017 - 15:22, said:

Cu donatiile merge pentru sumele mici. Cine iti doneaza mii de euro?
Unde e reglementat asta? Daca platitorul spune ca-i donatie, poate fi oricat. Dar sa scrie.

#12
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
In primul rand nicio firma serioasa n-o sa accepte sa-ti doneze tie mii de euro, ca ele lucreaza legal si platesc taxe. Apoi tu trebuie sa justifici cumva acea donatie, de ce ai primit-o, esti handicapat cumva? Poate daca te inregistrezi ca ONG...

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
De unde ai scos-o cu justificarea? Codul fiscal nu prevede nimic.

#14
David311

David311

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.01.2017

 neagu_laurentiu, on 14 ianuarie 2017 - 15:23, said:

Unde e reglementat asta? Daca platitorul spune ca-i donatie, poate fi oricat. Dar sa scrie.

Nu este un singur platitor. Sunt sute de tranzactii de la multiple companii si cu diverse sume.
Daca ANAF ar avea acces la detaliile platitorilor (din contul meu de PayPal sau alt procesor de plati) si ar lua legatura cu companiile care m-au platit, imediat si-ar da seama ca nu este vorba de o donatie.

Edited by David311, 14 January 2017 - 15:39.


#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Am si pus, "daca platitorul spune ca-i donatie". Nu-ti spune, nu-i cazul. Dar discutia a plecat de la cuantum si limita sa, ori e falsa afirmatia.

#16
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,050
  • Înscris: 23.09.2005
Esti sigur ca ANAF-ul urmareste sumele de bani intrate in portofelele virtuale? Asta se intampla doar daca acele saituri sunt obligate (sau benevol, dar m-as mira) sa declare acele sume la ANAF oricum. E posibil ca si daca ai facut veniturile alea, sa nu stie nici dracu de ele.
Stiti unii poate cum era in cazul platformelor de jocuri de noroc, pana in 2015 jucai oriunde, castigai si nu te intreba nimeni de sanatate. Chiar daca erai obligat prin lege, insa statul nu urmarea acele sume, si nici saiturile nu le declarau, caci n-aveau nici o treaba ele cu statul roman.
Acum, cele care si-au luat licenta sunt obligate oricum sa-ti declare veniturile, deci daca joci pe ele oricum mai bine le declari tu.

In schimb in cazul portofelelor virtuale, nu stiu care e situatia, auzisem ceva zvonuri cum ca Skrill are si el licenta in Romania, eh, ce sa zic. In cazul ala e posibil sa declare pe la ANAF ce-ti trece tie prin cont.

Eu de ex. am retras sume de bani de pe saituri de poker prin Skrill. Dar legea ma obliga sa declar ce retrag de pe situl de jocuri, nu ce pleaca din Skrill. Iar situl de jocuri oricum le declara deci eu n-am ce sa fac. Totusi nu m-a intrebat anaful nimic despre banii intrati pe skrill, e drept insa ca nu ar fi avut de ce sa ma impoziteze de doua ori.

Eeu unul ma indoiesc insa ca au verificat retragerile separat si au vazut ca-s aceleasi retrageri de pe siturile de jocuri. Mai degraba cred ca Skrill nu declara nimic la ANAF.

Nu stiu in cazul tau cum e, tu practic ai primit bani in portofelele virtuale, insa e posibil ca acele situri nu-s obligate sa declare nimic la ANAF-ul din Romania, deci nici ANAF-ul habar n-are ce ai retras.

Da, d.p.d.v. legal, oricum esti obligat sa declari, e drept.

Ar trebui sa te interesezi eventual ce relatii au acele situri pe care ai primit bani, adica portofelele virtuale, (si de pe care ti s-a trimis bani), cu ANAF-ul. Sunt obligate sa trimita ceva liste, sau nu?

Oricum, ca sa dormi linistit mai bine le declari.

Iaca, mai jos e un articol exact despre tine. :)

http://www.luizadane...te-strainatate/

Edited by Phobos, 14 January 2017 - 16:14.


#17
David311

David311

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.01.2017

 Phobos, on 14 ianuarie 2017 - 15:52, said:

Esti sigur ca ANAF-ul urmareste sumele de bani intrate in portofelele virtuale? Asta se intampla doar daca acele saituri sunt obligate (sau benevol, dar m-as mira) declara acele sume la ANAF oricum. E posibil ca si daca ai facut veniturile alea, sa nu stie nici dracu de ele.
Stiti unii poate cum era in cazul platformelor de jocuri de noroc, pana in 2015 jucai oriunde, castigai si nu te intreba nimeni de sanatate.

Asta nimeni nu stie, decat ANAF-ul.

Ma gandesc ca poate si aceste portofele virtuale sunt obligate de legile statelor in care opereaza sa raporteze conturile ale caror tranzactii depasesc o anumita suma pentru a evita spalarea de bani. Stiu ca in SUA, PayPal este obligat sa raporteze catre IRS (echivalentul ANAF-ului la noi) daca un cont depaseste 200 tranzactii sau tranzactioneaza mai mult de $20,000 pe parcursul unui an. Uite un link aici catre pagina respectiva.

Ma cam indoiesc ca au aceasta obligatie si in tara noastra si oricum nu am ajuns la aceste praguri.

Da, varianta sa nu stie nimeni de sumele din procesoarele de plati care au sedii in alte tari este foarte plauzibila.

Edited by David311, 14 January 2017 - 16:17.


#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 Phobos, on 14 ianuarie 2017 - 15:52, said:

Esti sigur ca ANAF-ul urmareste sumele de bani intrate in portofelele virtuale?

 David311, on 14 ianuarie 2017 - 12:48, said:

iar apoi am retras o parte din acesti bani in contul bancar si in cele din urma, i-am retras prin intermediul bancomatului.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate