Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Gugustiuc adapostit

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
vmask

vmask

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.01.2017
Buna seara. Aseara a poposit la geam pe pervazul exterior un gugustiuc partial zgribulit care incerca sa se adaposteasca de vant si ninsoare. Merita precizat ca el, gugustiucul frecventeaza copacul din fata blocului si uneori ii mai las de mancare pe pervaz. Aseara, cat timp statea pe pervaz, scotea un sunet expirator pe "gura" ca un grohait (ciocul este deschis la expiratie) si se strangea intr-un colt (am lasat geamul deschis in speranta ca trece macar pe pervazul interior). I am lasat de mancare si a mancat partial. Dupa aproximativ 2 ore a zburat.
Astazi, cand am venit acasa l am vazut iar pe pervaz scotand acel sunet expirator mai amplificat, cu penele zburlite si se sprijinea cu lateraul de geam. Am deschis geamul, nu a schitat nimic si am decis ca ar fi bine sa il iau in casa. Nu a opus rezistenta cand l am apucat, nu a incercat sa zboare, nu a deschis ochii decat atunci cand l am introdus in casa total. Momentan se afla in casa, intr o cusca improvizata. Ceea ce ma ingrijoreaza este sunetul expirator si starea de apatie. A mancat cateva graunte de arpacas, apa nu a dorit, doar i a observat prezenta. Maine am de gand sa ma duc la veterinar cu el/ea, dar pana atunci am presupus ca cineva de pe acest forum poate stie ce afectiune ar putea avea si ce as putea sa ii administrez pana ma duc la medicul veterinar.
Alte precizari: gainat normal (asa cred), nu prezinta probleme oculare (lacrimare, conjuctivita, leziuni), penajul este integru, ghearele/"picioarele" normale. Atunci cand respira are o miscare de usoara urcare, coborare a corpului, de aproximativ 3-4 mm, in special a capului si gatului.
Sper ca cineva sa aibe rabdare sa citeasca si sa aibe si o solutie. Merci si o seara faina.

#2
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Posibil sa respire mai greu de la frig, vezi cum se simte pana maine/poimaine.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai grija. Sunt boli "nasoale" care se transmit de la pasari la oameni.

#4
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Si la mine in bradul din curte si-a gasit adapost o pereche de gugustiuci.
Le pune tata paine,grau....
Ai mei par sanatosi.

#5
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Stai să vezi când i-or veni şi neamurile :P

#6
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Este lăudabilă inițiativa ta,totuși în cultura populară aceste păsări sunt categorisite ca purtătoare de boli și viruși.
Cred că este bine să consulți un medic veterinar.

#7
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Pasarile pot raci, ca si oamenii. Raceala poate fi dificila, uneori au nevoie de antibiotice. O vizita la veterinar e cu siguranta recomandata.

#8
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

 missionnad, on 12 ianuarie 2017 - 20:02, said:

Si la mine in bradul din curte si-a gasit adapost o pereche de gugustiuci.
Le pune tata paine,grau....
Ai mei par sanatosi.
La fel si la mine. Doar ca de cand a venit frigul au plecat.

Iar in trecut, am avut 3 voiajori pe care i-am pus pe picioare. Au stat si luni de zile. Erau de-ai nostri. Veneau cand ii chemam, se urcau pe mine. Super de treaba. Cand le-a venit cheful, au plecat.
Am dat anunturi pe forumurile columbofile cu seria de pe inel dar nu i-a identificat nimeni.

#9
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 30.01.2006
Ai auzit de medicul veterinar care a luat o lebada ce parea bolnava si ulterior s-a descoperit ca era bolnava de gripa aviara? Bine, nu e cazu aici pentru ca simptomele de gripa la pasare sunt, conform asta: Păsările bolnave nu mai mănâncă, stau ghemuite cu aripile căzute, au creasta şi bărbiţele umflate, de culoare roşu închis, au pete vinete pe picioare şi scurgeri de secreţii din cioc şi nări
Capul şi gâtul sunt umflate, colorate violet, pasărea nu poate să respire, are diaree şi pot apărea tremurături ale capului, răsucirea gâtului şi paralizii.
Cred ca este o raceala, destul de graba, laringotraheita, ceva urat. Enrofloxacina pastile, cate una pe cioc 5 zile Si sa stea la cald.
PS: nu prea are sanse.

#10
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 Ploiesteanul2015, on 12 ianuarie 2017 - 20:06, said:

Stai să vezi când i-or veni şi neamurile Posted Image
Am 4 pisici.

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
H1N1? poate te trezesti bagat la carantina si pus la regim cu clatite si pizza (ca astea merg bagate pe sub usa)...

#12
vmask

vmask

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.01.2017
Vizita la medicul veterinar a concluzionat urmatoarele: este femela si prezinta la nivelul traheo-faringelui doua formatiuni tisulare cu aspect cazeos avand ca factor cazual o bacterie (nu a putut sa spuna exact ce bacterie), greutatea corporala este sub limita, tesut muscular redus, deshidratare.
Tratament: medicamentos -enrofloxacina 5 zile, 1 tableta pe zi; multivitamine 5 zile, 1 tableta pe zi-.
Conduita alimentara: alimentare hidrica cu pipeta (pipeta se va introduce intr-un colt al ciocului, 5-10 mm), regim dietetic echilibrat (30 g de arpacas/seminte decojite crude nesarate).
Mediu de adapostire: temeratura rezonabila (~20 grade celsius), fara variatii bruste de temperatura, neinvelit.
Hranirea, hidratarea si administrarea medicamentelor sa se faca cu prudenta, observand comportamentul gugustiucului si oprind orice actiuni atunci cand acesta se hiperventileaza, inchide pleoapele, hipoventileaza.
Daca rezista primele 24 ore pana incepe sa isi faca efectul antibioticul, ii cresc sansele de supravietuire.
In cazul in care isi lasa aripile pe suprafata de sprijin pe o perioada lunga de timp (cateva ore), acesta este aproape de exitus.

Am lasat toate informatiile pe care le detin momentan in cazul in care altcineva se va afla intr-o situatie asemanatoare.

Multumesc celor de mai sus pentru sfaturi, in special celor care au fost "optimisti".

#13
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
Bafta, daca a tras la geamul tau ai responsabilitate mare. Cum nimic nu este intamplator sunt curios daca, in timp, vei identifica rasplata gestului tau.

#14
vmask

vmask

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.01.2017
Am cautat pe net cata apa bea un porumbel pe zi in mod normal, dar nu am gasit o cantitate exacta, fixa, singurul raspund fiind "bea cat este normal". Intrebarea mea ar fi, daca are cineva o idee cati ml de apa bea un porumbel pe zi?
Unele surse spun ca volumul de apa este invers proportional cu starea de sanatate: daca este sanatos bea putina apa, daca este bolnav bea mai multa apa. Dar ce inseamna "putin" si "mult"?
O alta nelamurire ar fi alimentarea. Singura nu mananca, iar fortat mi se face mila pentru ca se trage inapoi, se hiperventileaza repede, devine agitata, panicata, speriata, oboseste. Motiv pentru care incerc suplinirea alimentatiei cu glucoza 5%. Astazi i-am dat in jur de 3 ml glucoza 5% si cam 7 ml de apa (2 ml apa cu miere de albine. Am pus un varf de lingura de miere in 150 ml apa, iar de acolo am luat cativa ml. Aproape 1 ml de apa cu sare. Pentru asta am pus 10 cristale de sare in 30 ml apa), iar dejectiile au inceput sa devina apoase (poate si din cauza ca nu prea mananca). Am aflat ca are si Salmoneloza, dupa culoarea dejectiilor de ieri si azi dimineata, acestea fiind albe cu urme verzui.
Ce as putea sa ii dau sa manance? Sau poate stie cineva un supliment sub forma de praf, care sa contina carbohidrati simpli si complecsi?
Momentan ii dau albus de ou fiert tare, seminte de floarea soarelui, arpacas (dozele sunt infirme: 10% de albus dintr-un ou, 10-15 seminte de floarea soarelui, aproximativ 10 graunte de arpacas).


#15
the_ice_master

the_ice_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 20.03.2008
Eu zic că cel mai bine vorbești cu veterinarul.
Ontopic: aici zice 45 de ml.
http://www.pigeons.b...age=1&_k=u66lo5

Edited by the_ice_master, 14 January 2017 - 23:51.


#16
vmask

vmask

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.01.2017
Merci de raspuns. Oricum, nu mai este nevoie. Aparent nu avea nimic din ce a zis veterinarul, iar informatiile din carti si net privind bolile porumbeilor au fost cam inutile. Spre final s-a manifestat ca un abces pulmonar rupt, cu inundarea arborelui traheobronsic, ducand la asfixiere.
Antibioticele, alimentatia si hidratarea fiind complet inutile in abcesul pulmonar cu complicatii.

Edited by vmask, 15 January 2017 - 13:39.


#17
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016

 pasilla, on 12 ianuarie 2017 - 20:01, said:

Ai grija. Sunt boli "nasoale" care se transmit de la pasari la oameni.
da, mai ales ciuma neagra,grohaitul cu sunet subțire și și zborul în picaj.

#18
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 serginho74, on 12 ianuarie 2017 - 20:38, said:

La fel si la mine. Doar ca de cand a venit frigul au plecat.

Iar in trecut, am avut 3 voiajori pe care i-am pus pe picioare. Au stat si luni de zile. Erau de-ai nostri. Veneau cand ii chemam, se urcau pe mine. Super de treaba. Cand le-a venit cheful, au plecat.
Am dat anunturi pe forumurile columbofile cu seria de pe inel dar nu i-a identificat nimeni.
Or fi ajuns in ceaunul rromulanilor...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate