Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Operatie facuta iarna?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Am un chist sebaceu, limfom, o chestie sub piele, trebuie sa merg la chirurgie sa o scot.
Dulul respectiv este pe arcada si nu stiu cat de bine este sa daca o asemenea operatie iarna...

In cat timp se vindeca o asemenea operatie?
Cate zile de medical pot lua? Sa evit frigul si daca exista riscul sa se vindece mai greu de la frig sau sa raman cu o cicatrice mai mare?

Edited by u-k, 12 January 2017 - 14:03.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Sub o luna nu trece buba.

#3
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
din cate stiu, e mai bine iarna pentru sanse mai mici de a intra transpiratia, umezeala, etc.

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
ceva info pentru o situatie similara
https://forum.softpe...-se-leaga-rana/

#5
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011

 u-k, on 12 ianuarie 2017 - 14:02, said:

Am un chist sebaceu, limfom, o chestie sub piele, trebuie sa merg la chirurgie sa o scot.
Dulul respectiv este pe arcada si nu stiu cat de bine este sa daca o asemenea operatie iarna...

In cat timp se vindeca o asemenea operatie?
Cate zile de medical pot lua? Sa evit frigul si daca exista riscul sa se vindece mai greu de la frig sau sa raman cu o cicatrice mai mare?

e bine sa faci operatia iarna pt ca riscul de infectii post-operatorii e mult mai mic .... dar merge si la sfarsitul iernii, nu e musai s-o faci cand e foarte frig... important e sa nu te apuce anotimpul cald

#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Rana se vindeca in functie de cat de "bun de carne" esti, vreo doua saptamani in general sau mai putin pana iti scoate firele. Apoi, cum s-a zis, buba in vreo luna-doua.
Operatia e banala dar depinde si cat de priceput e doctorul ca sa iasa cicatrice cat mai mica. De asemenea, depinde cat de bine te coase cin' te coase...
Inteleg ca esti la primul, recomand sa nu il tai cat e prea mic, bob de mazare, sa-l mai lasi sa creasca ceva. Eu am zis ca fac afacere si am taiat doua odata (pe scalp), unul mare si unul mic. La cel mare nu se vede nimic, la cel mic mi-a ramas semn. Sau poate o fi fost intamplare...
Succes, si eu zic ca e mai bine iarna sa faci operatia.

#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 u-k, on 12 ianuarie 2017 - 14:02, said:

Am un chist sebaceu, limfom....
Nu cumva ai un lipom? Ce conteaza anontimpul? Ca doar nu stai mult pe afara, in cateva zile se cam inchide si gata.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Cateva zile?
Dupa o zi,maximum doua este inchis.
Poate exact frigul este contraindicat,avand in vedere ca organismul regleaza circulatia sangvina spre zonele importante,adica extremitati.

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 adisz, on 12 ianuarie 2017 - 15:12, said:

Cateva zile?
Dupa o zi,maximum doua este inchis.
Poate exact frigul este contraindicat,avand in vedere ca organismul regleaza circulatia sangvina spre zonele importante,adica extremitati.

eu stiam ca dimpotriva, in conditii de ger, sangele se retrage din extremitati, pentru a asigura temperatura normala pentru inima, creier, organe interne in general
de ce crezi ca pe ger nasul, urechile si varfurile degetelor se racesc imediat si se inrosesc ?
http://www.csid.ro/h...-frig-14988199/

Edited by corinadaniela, 12 January 2017 - 15:25.


#10
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Frigul nu face bine ranilor! Duce la inflamatie locala, dar nu e deloc cazul in situatia de fata cred.

Edited by arab, 12 January 2017 - 15:36.


#11
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

 arab, on 12 ianuarie 2017 - 15:06, said:

Nu cumva ai un lipom? Ce conteaza anontimpul? Ca doar nu stai mult pe afara, in cateva zile se cam inchide si gata.
Tin sa cred si eu ca e lipom si nu limfom... cel din urma nu e prea placut.

Pana una alta, medicul ce ti-a zis ?
Faci multa activitate ?

In general, iti da cam 4-5 zile de CM.

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 corinadaniela, on 12 ianuarie 2017 - 15:24, said:

eu stiam ca dimpotriva, in conditii de ger, sangele se retrage din extremitati, pentru a asigura temperatura normala pentru inima, creier, organe interne in general
de ce crezi ca pe ger nasul, urechile si varfurile degetelor se racesc imediat si se inrosesc ?
http://www.csid.ro/h...-frig-14988199/
Exact, isi micsoreaza debitul prin vasocontractie, si evident temperatura periferica, scade si imunitatea existand riscuri.

Edited by andreic, 12 January 2017 - 16:42.


#13
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

 arab, on 12 ianuarie 2017 - 15:31, said:

Frigul nu face bine ranilor! Duce la inflamatie locala, dar nu e deloc cazul in situatia de fata cred.
Eu stiam exact invers, pentru inflamatie trebuie gheata si pastile antiinflamator. Eu la genunchi am sta cu gheata tocmai sa nu se inflameze.
De fapt nu eu stiam, ci doctorii stiau asta de mi au spus ce sa fac, eu zic ca ei stiu mai bine.

Cat despre operatie da este mai bine iarna, acum nu sa stai toata ziua in ger Posted Image)

Edited by alin62, 12 January 2017 - 18:35.


#14
blankaver_tmg

blankaver_tmg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 08.06.2013
bai dom`le. dpmdv sau cum mortii masii se zice from my point of view e destul de usoara treaba, ca fapt general vara esti mai tare ca iarna. dar daca iti faci niste analize si formula aia leucocitara e in regula in special trombocitele alea si leucocitele atucni go fo rit. riscu da cancer sau de complicatii apar atunci cand valorile alea-s mare.... in rest daca si cu parca... poti sa-i dai cutit inapoi chirurgului... ce pot sa spun mai mult mon ami... survival of the fittest.

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 corinadaniela, on 12 ianuarie 2017 - 15:24, said:

eu stiam ca dimpotriva, in conditii de ger, sangele se retrage din extremitati,
http://www.csid.ro/h...-frig-14988199/

 andreic, on 12 ianuarie 2017 - 16:42, said:

Exact, isi micsoreaza debitul prin vasocontractie, si evident temperatura periferica, scade si imunitatea existand riscuri.

Da,aveti dreptate.Am scris prostii,cu toate ca exact la asta m-am gandit,cum ati spus si voi.Nu trebuia sa scriu extremitati.Este absurd.

 adisz, on 12 ianuarie 2017 - 15:12, said:

Cateva zile?
Dupa o zi,maximum doua este inchis.
Poate exact frigul este contraindicat,avand in vedere ca organismul regleaza circulatia sangvina spre zonele importante,adica extremitati.


#16
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Inainte de operatie pot sa mananc?
Ma gandesc sa bag ceva fructe, nu cred ca o avea vreo legatura xilina care se injecteaza acolo.

#17
ljngbx

ljngbx

    Bau!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,301
  • Înscris: 04.01.2017
poti sa mananci, ca oricum iti vor face clisma. deci mananca linistit.

#18
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Ma gandeam sa nu intereactioneze ceva cu anestezicul local.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate