Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

estimare valoare daune asigurari

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
va salut
o ruda a avut un accident soldat numai cu pagube materiale de ambele parti
dupa 3 saptamani [sarbatori !] s a facut constatarea la ambele masini de catre asigurator [euroins]
vinovat cealalta parte !
ok , masina se va repara pe asigurarea celui vinovat

opel astra g hatchback 2003 gri metal
1. bara fata cu proiectoare
2. aripa stanga
3. capota motor
4. aparatoare aripa
ruda mea a optat pentru reparatii in regie propie ,asiguratorul venind cu o oferta [bani] dupa circa 7-8zile
cat credeti ca va fi oferta asiguratorului ?

p.s. deja am demarat reparatia masinii inainte sa vina oferta de la euroins ,cu piese noi [ bara +aripa+aparatoare aripa + vopsit +manopera ] il ajunge 1850 lei .
am luat ceva mai calitate la piese caroserie ! [van wezel]

#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
La dezmembrari gasesti cam asa: bara = 200 ron, aripa = 200 ron, capota = 200 ron, aparatoare aripa 50 ron. Total 650 ron. Daca mai pui vopsit la 3 elemente la pret minim cred ca valoarea totala evaluata de euroins care e unul din cei mai nasoi asiguratori va ajunge undeva pe la 1000 ron. In regie proprie o sa-ti ofere 600-700 ron cred.

#3
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
am comandat :
bara noua : 190 lei
aripa : 120 lei
carenaj : 30 lei
capota f.putin lovita se indreapta si revopseste
far stanga s.h. 100 lei
manopera [vopsit totul + inlocuit+ montat 1300 lei]

#4
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
Mare prostie a facut ca a optat pentru regie proprie. Din prima primesti cu 20% mai putin (TVA-ul).
Si daca tot a optat pentru regie proprie trebuia sa ia piese din dezmembrari, chiar si asa vechi sunt mai bune (ca tabla ma refer) decat Van rahat ce si-a luat.
Presimt ca urmeaza niste certuri cu asiguratorul lui peste prajit, si dupa ce eventual se vor pune de acord, va vedea banii peste cateva luni, dupa nervi, telefoane si sesizari pe la ASF...

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 vio1971, on 10 ianuarie 2017 - 21:33, said:

va salut
o ruda a avut un accident soldat numai cu pagube materiale de ambele parti
.
am luat ceva mai calitate la piese caroserie ! [van wezel]

Ori e ruda ori esti tu.

 aandrei_24, on 10 ianuarie 2017 - 22:27, said:

Mare prostie a facut ca a optat pentru regie proprie. Din prima primesti cu 20% mai putin (TVA-ul).
Si daca tot a optat pentru regie proprie trebuia sa ia piese din dezmembrari, chiar si asa vechi sunt mai bune (ca tabla ma refer) decat Van rahat ce si-a luat.
Presimt ca urmeaza niste certuri cu asiguratorul lui peste prajit, si dupa ce eventual se vor pune de acord, va vedea banii peste cateva luni, dupa nervi, telefoane si sesizari pe la ASF...

Dupa ce se propune suma pentru regie proprie,nu mai exista cale de negociere.Iei cat iti dau,cheltuiesti cat vrei.

 vio1971, on 10 ianuarie 2017 - 21:33, said:


ruda mea a optat pentru reparatii in regie propie ,asiguratorul venind cu o oferta [bani] dupa circa 7-8zile
cat credeti ca va fi oferta asiguratorului ?

p.s. deja am demarat reparatia masinii inainte sa vina oferta de la euroins ,cu piese noi [ bara +aripa+aparatoare aripa + vopsit +manopera ] il ajunge 1850 lei .
am luat ceva mai calitate la piese caroserie ! [van wezel]

Ce importanta mai are ce credem noi?Important este ce crede asiguratorul.
Era mare lucru sa mai asteptati alea 7-8 zile sa vedeti concret?Daca nu v-ar fi convenit,tie si rudei talePosted Image ,puteati alege varianta cu service-ul.
Insa voi (tu) nu mai ai de ales,va trebui sa accepti oferta lor.

#6
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Eu am ales sa duc masina la reparat intr-un service agreat Euroins. De 8 zile sta la ei. Bara mi-o inlocuiesc, restul carpeli!

#7
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
8 zile pentru o oferta de la euroins? Sunteti optimisti....

#8
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
absolut sfaturi de doi lei mai sus si presupuneri de unspe bani !!!

daca ar fi fost masina mea as fi recunoscut din prima ,chiar daca as fi fost vinovat 100% !!
masina s a reparat cu bara after,aripa after,capota reparata profesional si totul vopsit de nota 10
respectiva ruda, [ NU EU], una peste alta a fost Super-Multumita ,bine meseriasul un amic de al meu si a facut treaba super
s au cheltuit cu totul 1900 lei  pana euroins sa faca oferta la bani pentru  reparatie in regie propie
SOCUL mare  l am facut si eu   la cat de repede s au miscat cei de la euroins si cu oferta dauna si cu plata in cont
absolut incredibil ,dar absolut incredibil i s au oferit 3456 lei si banii au fost virati in numai 9 zile !!! [am fost si eu personal la asigurator cu baiatul cumnatului care a fost implicat in accident]
o bara compromisa,o aripa la fel ,capota care a fost f. putin botita ,far compromis total ,masina an 2003 astra g hatch
3456 lei virati in cont si ultra-repede fara figuri etc etc ,pentru cine nu crede pot sa fac poze la extras cont allianz

Edited by vio1971, 17 February 2017 - 15:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate