Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Moto G5 Plus

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
686 replies to this topic

#523
sir_irwin

sir_irwin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 04.09.2014

View Postamami, on 30 mai 2018 - 20:03, said:

Este anuntat pentru iunie update la Oreo pentru Moto G5s plus
https://www.androidc...android-81-oreo
Nici măcar nu s-a lansat G6 si noi visam la Oreo pe gama G anterioară!!!!! Poi ne facem iluzii de  degeaba cred, producătorul cui' mai vinde, cine mai cumpără imediat dupa lansarea seriei G6 acele modele in afara acelora care sunt dedicați brandului???

#524
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Posted Image
[ https://cdn57.androidauthority.net/wp-content/uploads/2018/07/android-phones-failure-rate-q4-2017.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#525
OvidiuDunhill

OvidiuDunhill

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 04.03.2013
Hola, amigos!
Am trecut pe Moto G5 plus dupa Moto G4. Vroiam musai ceva cu Nfc iar pretul gasit pe olx l-a facut sa fie cea mai buna optiune (ma bucur ca a fost tot Moto!) desi mi-as fi luat ceva nou de la Xiaomi( MiA1 cu Android One-are, fiu-meu unul), dar niciunul din cele vizate nu avea nfc, c-asa-i cu pietele emergente/Asia, nu pun pret pe chestii d'astea, pampleziruri Posted Image
Pana acum imi place telefonul, mai ales ca e putin mai mic, desi am constatat surprins ca nu cu mult. Autonomia bateriei e super, urmeaza sa vad cum e camera, am facut putine poze si nu e clar daca e mai buna decat cea de pe G4 (care mi se parea cam lenta si cam dezastru in low-light).
Foarte fain e ca in pachet vine cu Turbocharger, e impresionant de rapida incarcarea, mult peste Quickcharge 2.0, cat aveam pe un Xiaomi Mi4c.
Pacat ca nu are USB Type C, da ' nu-i bai !

Edited by OvidiuDunhill, 30 July 2018 - 17:29.


#526
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 30.10.2007
Felicitări, e o alegere reușită. Eu am și G5+ și G4+ și am vândut G5S+ de curând.
Am actualizat G5+ la ultimul nivel de securitate(1Iunie2018) și fotocamera merge mai bine. Semnalul e la fel de bun ca la G4+. Nu are burn-in sau gohst-touch iar bateria ține bine. Asteptăm Oreo, ar trebui să vină în august.
Să-l folosești cu plăcere!

#527
OvidiuDunhill

OvidiuDunhill

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 04.03.2013
Merci frumos, chiar imi place mult telefonul, e foarte reusit.
Autonomia bateriei este mult peste G4 iar camera capteaza mai multe detalii, chiar si atunci cand lumina este slaba ( comparativ cu G4, bineinteles).

#528
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 30.10.2007
Poate cel mai util aspect la G5+ este senzorul de amprente cu funcția Onenav! Ar trebui implementată pe toate telefoanele mobile. Este intuitivă, simplă și eficientă.

#529
subsemnatul01

subsemnatul01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 17.11.2013
Într-adevăr un telefon bunicel însă cu ceva lipsuri. Nema' busolă, nema screen mirror, cât despre Oreo posibil să vină in august dar care 2019,20,22!!!

#530
Pulan

Pulan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.08.2018
Se tot amana.

#531
OvidiuDunhill

OvidiuDunhill

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 04.03.2013
nasol...nu pot sa cred ca telefonul asta dupa mai bine de 18 luni de la lansare e in continuare pe Nougat 7.0

Edited by OvidiuDunhill, 05 September 2018 - 16:58.


#532
subsemnatul01

subsemnatul01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 17.11.2013

View PostOvidiuDunhill, on 05 septembrie 2018 - 16:57, said:

nasol...nu pot sa cred ca telefonul asta dupa mai bine de 18 luni de la lansare e in continuare pe Nougat 7.0
Asta e, rămân la părerea că totul ține de marketing,  trebuiau  să fie siguri că se vând  și modelele G6"
Fiindcă nu gasesc o setare in android  stock cu care să securizez anumite aplicații (mail, foto,mobile banking,etc) prin amprentă, model pin etc, știe cineva o aplicație bună prin magazin play??

Edited by subsemnatul01, 05 September 2018 - 20:45.


#533
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 30.10.2007
https://forums.lenov...806219/page/356

Se confirmă update-ul la 8.1 pentru India, Brazilia și Mexic, celelalte regiuni la o dată necomunicată.
Am mai găsit referiri pe xda și pe un site italian: https://www.tuttoand...g4-plus-605168/

Eu nu am primit nimic pe versiunea europeană (și am două G5+).

#534
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
am si eu G5+ si ecranul in partea de sus nu mai raspunde la touch
ati patit asa ceva?
deci, nu mai pot accesa butoanele de pe bara de sus si nici search-ul cand vreau sa umblu in agenda sau sa tastez direct adresa de internet
L-am restartat si degeaba
N-am facut factory reset ca nu stiu daca rezolva ceva

Pareri?

Edited by mihnearau1, 20 September 2018 - 11:41.


#535
sconxx

sconxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2008

View Postsubsemnatul01, on 05 septembrie 2018 - 20:44, said:

Asta e, rămân la părerea că totul ține de marketing,  trebuiau  să fie siguri că se vând  și modelele G6"
Fiindcă nu gasesc o setare in android  stock cu care să securizez anumite aplicații (mail, foto,mobile banking,etc) prin amprentă, model pin etc, știe cineva o aplicație bună prin magazin play??
Daca mai e de actualitate intrebarea ta incearca CM Applock (nu pot pune link spre Play store, PC-ul si conexiunea la net nu-i a mea... Posted Image). E destul de reusita (spre deosebire de alte aplicatii CM). Poti seta ca la 1-2 (sau 3-5) incercari de deblocare neautorizate sa faca un snapshot cu fata intrusului si-ti trimite poza pe mail...

#536
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 30.10.2007

View Postmihnearau1, on 20 septembrie 2018 - 11:41, said:



Probabil s-a slăbit conectorul touch-ului de pe placa de bază sau chiar s-a întrerupt/desprins vreun traseu la touch dar nu m-ar mira să fie dus tot ecranul.

În service cu el că trebuie deschis telefonul (sau dacă te pricepi să-l faci singur) și văzut starea contactelor/ecranului.

Spor.

#537
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

View Postsconxx, on 20 septembrie 2018 - 13:07, said:

Daca mai e de actualitate intrebarea ta incearca CM Applock (nu pot pune link spre Play store, PC-ul si conexiunea la net nu-i a mea... Posted Image). E destul de reusita (spre deosebire de alte aplicatii CM). Poti seta ca la 1-2 (sau 3-5) incercari de deblocare neautorizate sa faca un snapshot cu fata intrusului si-ti trimite poza pe mail...
haleste mult cm applock, mult mai bun e applock fingerprint, e si mult mai facil de utilizat cand ai senzor de amprenta

#538
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
A inceput update la O pentru G5S Plus
https://forums.lenov...925459/page/316

Eu am dat sa caute si dupa ce s-a invirtit cercul (mai mult decit de obicei) a dat eroare si scria sa incerc mai tirziu Posted Image

#539
Me_Shobo

Me_Shobo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.12.2014
Se pare ca e oficial si pentru G5 Plus , posibil sa mai avem de asteptat cateva zile.

https://support.moto...lution/MS130856

#540
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Hai sa adaug si experienta mea cu un G5S Plus.

In septembrie 2017 am luat un Moto G4 (667 de lei, la liber; ca o paranteza, n-am cumparat niciodata un telefon altfel decat la liber).
Foarte multumit de el, mai ales la banii astia.

Pe considerentul asta, acum doua saptamani am facut o semi-greseala si am luat un Moto G5S Plus (899 de lei). Am oscilat intre G6 Plus si acesta si am decis ca nu voi lua vreodata ceva recent aparut, mai astept sa scada cu 2-500 de lei, nu merita sa platesc « costul de proximitate » sau cum s-o numi.

- e primul telefon metalic ; asta e cea mai mare problema. Nu mi-as mai lua asa ceva in viata vietilor mele. Nu sta bine in mana, aluneca. Senzatia e una de “pietroi rece in mana”. Nu face priza deloc. De regula nu tin telefoanele in nici un fel de husa, nu le-am pus vreodata vreo folie sau altceva de protectie, insa cred ca la asta o sa fie nevoie, pentru un grip mai bun si pentru disparitia feelingului metalic. Nici nu vreau sa ma gandesc cum s-o simti iarna.

- fata de G4, cand si cand are probleme cu WiFi, mai ales daca semnalul e slab (de pilda, cand primeste net de la un alt telefon mobil folosit ca hotspot)

- difuzor extern ex-ce-lent, se aude incredibil de tare si fara distorsiuni

- am abonament pe Digi, am prins viteze dragute prin diverse zone ale Bucurestiului unde a fost conexiunea mai buna. Are banda 38. In Media Galaxy-ul de la Orhideea (Regie) am prins undeva pe la 80 Mbps

- se misca bine (mai ales ca am dezactivat animatiile din meniul de developer). Iar cei 4 Gb RAM isi fac treaba, nu am reusit sa-l blochez pana acum

- cu incarcatorul furnizat s-a incins pe durata incarcarii (fara sa fie folosit). Cu alte incarcatoare, nu.

- calitate buna in convorbiri, peste G4

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate