Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Viza H2B pt SUA

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
bolobocioan66

bolobocioan66

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.01.2017
salutare tuturor ma numesc Ioan si as avea o nelamurire si nu vreau sa fac o greseala poate ma lamureste cineva...???
de curand am aplicat pt loc de munca in sua in ianuarie is interviurile. am toate actele necesare inafara de adeverinta de salar de la locul de munca
adeverinta nu pot procura pt ca eu momentan nu lucrez.un prieten ma sfatuit sa o fac eu de mana si asa mai departe
eu dupa documentatia mea REGES e national si mi frica ca ambasada are acces dupa CNP-ul meu
eu sunt in pensie de boala de 3 ani jumate
ce sanse am /riscurii/penalizari/la ambasada??
scuze daca problema e mai complicata,sincer vreau sa ajumg acolo (am multi prieteni in SUA)
daca ma poate ajuta cineva cu un sfat sau o parere,as fi indatorat
multumesc

#2
bolobocioan66

bolobocioan66

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.01.2017
Oooo era sa uit , contractele care se fac prin agentie cu un angajator american se vad in romania pe undeva??

#3
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Deci,pentru RO.ești bolnav dar acolo vei fi apt de munca...
Cum sa faci de mana adeverință de salariat,la firma cui?
Sau ce faci dacă ți se spune,contractul de munca unde e?
Fugi repejor pe hol,sa-l scrii și p-ala de mana?
E greu,îmi aduci aminte de perioada când am aplicat și eu de viza Schengen,nasol moment.
Pana la urma am plecat "cu fuga"

#4
bolobocioan66

bolobocioan66

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.01.2017
ddaannii mie imi cere numa adeverinta di la locul de munca nu contracat (ca si cum eu sa le demonstrez ca inca sunt angajat si vreau si am la sa ma intorc.or not....!!!)

deasta vroiamsa stiu ambasada verifica si ultimele contracte??

#5
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
Vezi sa nu ramai fara pensia de boala.... daca afla autoritatile din Romania de planul tau sa muncesti in SUA... cu alte cuvinte statul iti da niste bani ca esti bolnav (care in mod sigur la vointa ta de a munci in SUA, n-ai nici pe dracu iar dosarul de boala a fost luat pe spaga la doctorii din comisie) in schimb tu vrei sa muncesti in SUA...ti-a trecut cumva boala? Halal tupeu

Edited by arbuneaionut, 08 January 2017 - 08:11.


#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postarbuneaionut, on 08 ianuarie 2017 - 08:09, said:

in schimb tu vrei sa muncesti in SUA...ti-a trecut cumva boala? Halal tupeu
In principiu ai dreptate, dar teoretic se poate, de exemplu omul a fost aici muncitor in constructii sau sofer de TIR, iar acolo o sa faca munca de gradinar sau de ingrijitor. Chestia e ca nu se dau vize H2B decat pt calificari mai inalte.

View Postbolobocioan66, on 08 ianuarie 2017 - 00:58, said:

de curand am aplicat pt loc de munca in sua in ianuarie is interviurile. am toate actele necesare inafara de adeverinta de salar de la locul de munca
Nu prea vad de ce ti-ar trebui adeverinta de salariu. Esti angajabil si daca esti somer in Romania.

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postbolobocioan66, on 08 ianuarie 2017 - 02:31, said:

ddaannii mie imi cere numa adeverinta di la locul de munca nu contracat (ca si cum eu sa le demonstrez ca inca sunt angajat si vreau si am la sa ma intorc.or not....!!!)

deasta vroiamsa stiu ambasada verifica si ultimele contracte??

E simplu. Gasesti pe cineva cu sereleu care poate sa-ti dea, la mana, o hartie stampilata. Nu verifica nici drku... Dar la ambasada va trebui sa fii convingator ca ai motive serioase sa te intorci. Aia nu sunt atat de prosti precum par si nu pupi viza daca exista cel putin 1% sanse sa nu te mai intorci.

#8
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postrosix, on 08 ianuarie 2017 - 10:27, said:

E simplu. Gasesti pe cineva cu sereleu care poate sa-ti dea, la mana, o hartie stampilata. Nu verifica nici drku... Dar la ambasada va trebui sa fii convingator ca ai motive serioase sa te intorci. Aia nu sunt atat de prosti precum par si nu pupi viza daca exista cel putin 1% sanse sa nu te mai intorci.

Eu ca sereleu nu m-as incurca cu asa ceva, sa il bag in Revisal, sa mai si platesc pentru el, si sa imi pun si bife pe firma, ca daca faci cateva gafe din astea sigur te musca un control, este laudabil faptul ca deodata un loc de munca in America te vindeca de orice boala, si noi ne suparam cand zice lumea ca suntem cotitori, si mai este si o chestie logica, cum sa ai loc de munca actual cand tu esti pensionat pe caz de boala?

Edited by Platon, 08 January 2017 - 10:38.


#9
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postdani.user, on 08 ianuarie 2017 - 10:40, said:

Mai mult ca sigur initiatorul vrea o viza turistica, dar s-a incurcat in termeni.


"de curand am aplicat pt loc de munca in sua in ianuarie is interviurile"  Omul este foarte clar in exprimare, a gasit un loc de munca, vrea sa plece acolo, si ar dori sa isi pastreze si pensia din Romania, ca nu se stie....

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdani.user, on 08 ianuarie 2017 - 10:45, said:

Ce angajator american i-ar cere la interviu adeverinta de salar de aici??
Clar, am evidentiat si eu asta.
Posibil ca omul sa fie imbrobodit de vreo firma de plasare forta munca, care ii cere toate prostiile posibile pana se vede cu taxa de intermediere in cont, apoi se face nevazuta.

#11
bolobocioan66

bolobocioan66

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.01.2017
salutare... Mentionez ca pensia de boala nu am luato pe spaga sau chesti de genu,eu nam dat si nu o sa dau bani la doctori niciodata,eu zic ca e un obicei prost (am avut o tumoare malinga la riniciul drept,operat,etc)
pensia as vrea sa o pastrez pt ca no nu se stie niciodata,bani sunt tot bani si te ajuta oriunde in lume oricat de putin ar fi ei!!
''este laudabil faptul ca deodata un loc de munca in America te vindeca de orice boala''-sincer am multi prieteni acolo vreau sa fac un ban poate un trai mai bun sau un viitor acolo ,nu am fost '' imbrobodit de vreo firma de plasare forta munca'', daca as fi angajat nas avea problema in viguare
da intradevar am aplicat pt un loc de munca la o agentie prin programul H2B ,o parte din acte leam dat,pasaport,cazier,adeverinta de la medicul de familie,adeverinta de neinterdictie serv. pasapoarte,+++''adeverinta de la locul de munca actual''
daca merge treaba acolo dupa terminarea contractului raman daca nu revin in tara
arbuneaionut

View Postarbuneaionut, on 08 ianuarie 2017 - 08:09, said:

Vezi sa nu ramai fara pensia de boala.... daca afla autoritatile din Romania de planul tau sa muncesti in SUA... cu alte cuvinte statul iti da niste bani ca esti bolnav (care in mod sigur la vointa ta de a munci in SUA, n-ai nici pe dracu iar dosarul de boala a fost luat pe spaga la doctorii din comisie) in schimb tu vrei sa muncesti in SUA...ti-a trecut cumva boala? Halal tupeu

ca sa iti ras da am tupeu si iti multumesc pt grija,dar momentan ma documentez inca amai am timp sa ma razgandesc. va rog nu o luati in semn de rau,intrebam si eu sa stiu in ce ma bag pana nu e prea tarziu
ms ms tuturor



Edited by bolobocioan66, 08 January 2017 - 12:55.


#12
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postbolobocioan66, on 08 ianuarie 2017 - 12:54, said:

salutare... Mentionez ca pensia de boala nu am luato pe spaga sau chesti de genu,eu nam dat si nu o sa dau bani la doctori niciodata,eu zic ca e un obicei prost (am avut o tumoare malinga la riniciul drept,operat,etc)
pensia as vrea sa o pastrez pt ca no nu se stie niciodata,bani sunt tot bani si te ajuta oriunde in lume oricat de putin ar fi ei!!
''este laudabil faptul ca deodata un loc de munca in America te vindeca de orice boala''-sincer am multi prieteni acolo vreau sa fac un ban poate un trai mai bun sau un viitor acolo ,nu am fost '' imbrobodit de vreo firma de plasare forta munca'', daca as fi angajat nas avea problema in viguare
da intradevar am aplicat pt un loc de munca la o agentie prin programul H2B ,o parte din acte leam dat,pasaport,cazier,adeverinta de la medicul de familie,adeverinta de neinterdictie serv. pasapoarte,+++''adeverinta de la locul de munca actual''
daca merge treaba acolo dupa terminarea contractului raman daca nu revin in tara
arbuneaionut


ca sa iti ras da am tupeu si iti multumesc pt grija,dar momentan ma documentez inca amai am timp sa ma razgandesc. va rog nu o luati in semn de rau,intrebam si eu sa stiu in ce ma bag pana nu e prea tarziu
ms ms tuturor


scrisul tau este deosebit.
bafta.

PS
asta cred ca ai citit-o:
https://www.uscis.go...ultural-workers

este o viza a carei procesare incepe cu "Form I-129, Petition for Nonimmigrant Worker", atentie la cuvantul "nonimmigrant". Poate controlul va deveni mai dur dupa ce Trump se inscauneaza, nu stiu.

guvernul mai zice:
"A petitioner, agent, facilitator, recruiter, or similar employment service is prohibited from collecting a job placement fee or other compensation (either direct or indirect) at any time from an alien H-2B worker as a condition of employment."

deci agentia ta face totul pe gratis, fata de tine.

Edited by avenirv, 08 January 2017 - 15:52.


#13
bolobocioan66

bolobocioan66

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.01.2017
cred ca am o ideie mai buna,ce ziceti voi pe aici daca as merge ca turist ??Sa nu ma mai complic cu cele mentionate ....

Edited by bolobocioan66, 10 January 2017 - 19:42.


#14
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postbolobocioan66, on 10 ianuarie 2017 - 19:41, said:

cred ca am o ideie mai buna,ce ziceti voi pe aici daca as merge ca turist ??Sa nu ma mai complic cu cele mentionate ....

ca turist nu ai drept de munca.
daca nu respecti America ce cauti acolo ?

#15
savage92

savage92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.01.2018
In caz ca obtii viza asta H2B, ce fel de joburi sunt elgibile? poti de exemplu muncii ca lumberjack? ca la urma urmei nu e meserie unde ai nevoie de studii

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate