Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Ektachrome se întoarce

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NAJCN2TfCGw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://petapixel.com...lm-coming-back/
http://www.thephoblo...in-35mm-format/

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
E100 avea o latitudine de expunere de ~ 2,5 EV ( doi virgula 5).
Granulatia era fina dar nu extraordinara, iar rezolutia era oricum limitata de optica de 35, cu exceptia catorva obiective alese pe spranceana de la Zeiss si Pentax (si alte exceptii de genul EF 200 f 1.8...)

Celebru era E200, care avea macar 3 EV latitudine de expunere, chit ca multi erau tentati sa tradeze in gradina Fuji la Provia 400F/X care avea 4 EV si granulatie mai fina.
Insa E200 reda culorile mai fain.
Era f. apreciat de fotografii de la NG si nu numai, insa valoarea lui aparea uzual pe 645, 6x6, 67, 6x8, 6x9, etc., unde formatul mai mare permite extragerea unei rezolutii cu adevarat superioare.
Am tras si eu cu E200 si mi-a placut.
Si cu Provia de 400 si 100.

Insa acum digitalistii care au deja 14 EV la DSLR-uri de 35 si 16 la 645, digera greu si cate un Canon care are doar +/- 13 EV, dar niste dia cu 2,5 EV.

Chiar nu duc dorul unui E100 de 35.

E200 era fain sa existe, chiar si de 35, si desigur de 120 / 220 pt format mediu, si mi-a parut rau cand a disparut, chit ca nu am mai tras cu asa ceva de multi ani....

#3
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
tot respectu'!

acuma... pentru oamenii normali... in ce limba ai vorbit mai sus?
nu de alta, dar m-ai facut curios...

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 tEo, on 06 ianuarie 2017 - 00:03, said:

tot respectu'!

acuma... pentru oamenii normali... in ce limba ai vorbit mai sus?
nu de alta, dar m-ai facut curios...

Sunt banalitati pt. cei care ai ceva idee despre fotografie.
Normal sunt chiar lucruri banale de cultura generala, insa nu ma grabesc sa-i consider ignoranti pe toti care sunt paraleli cu subiectul, deoarece am vazut si cateva genii in diverse domenii, inclusiv tehnice, care erau complet paraleli cu tehnica fotografica...

EV sau exposure value este o treapta intreaga de expunere fotografica.
De ex.:
Intre 1/125s si 1/250s e o treapta intreaga EV.
Intre o diafragma de f 2.8 si f 4 e o treapta intreaga.
Intre ASA/iso 100 si 200 e o treapta intreaga EV.

Exista si o scara EV standard, care are marcate si trepte cu minus EV si 0 EV, etc., insa e mai putin importanta. EV 0 pe acesta scara e doar o conventie, nu reprezinta bezna absoluta ci se fac expuneri cu cu lumina mult mai slaba.

Filmele fotografice, pe langa o anumita sensibilitate ASA particulara si o anumita granulatie, in f de tehnologie, model, developare, sensibilitate, etc. au fiecare o anumita latitudine de expunere, caracteristica similara cu gama dinamica DR la senzorii digitali - care si ei au caracteristici diferite de sensibilitate si gama dinamica - care decrge indirect din sensibilitatea fotositilor, marimea sau suprafata lor, raportul semnal zgomot in db - care conditioneaza vrem nu vrem calitatea imaginii la amplificarea iso.

Filmele dia (diapozitive) au o latitudine de expunere teribil de mica, atat fata de filmele negative cat si fata de senzorii digitali actuali.
E100 si E200 sunt filme dia - prin developare speciala in proces dedicat E6, devin pozitive transparente, care se pot proiecta cu un proiector, sau se pot scana.
Atunci cand latitudinea de expunere este mica, cea mai mica eroare de expunere poate fi catastrofala, mai ales supraexpunerea.
Luminile se ard si se pied abrupt detalii. Si cu umbrele se intampla asta, dar o idee mai tolerabil...

Eu si la negative - care au o latitudine de expunere mult mai mare, preferam tot filme de 200 ASA, chiar GOLD 200, pt ca avea o latitudine de expunere mai mare fata de Gold100, nu atat pt. a face fata erorilor, cat pt ca reda foarte evident mai multe gradatii si in umbre si in lumini simultan. Avea si granulatie mai mare, dar preferam clar compromisul pt gradatii mai multe.

Edited by loock, 06 January 2017 - 00:31.


#5
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
noa... multumesc frumos de explicatie.  sint lucruri pe care nu le stapinesc prea bine.

dar postul tau  initial m-a stârnit. de aceea am si replicat, poate oleaca prea acid.


eu am doar un d40 entry level, pe care il folosesc 90% din timp pe auto. nu am pretentii de fotograf, ma bucur  atunci cind prind o fotografie mai deosebita.

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Daca scot si E200 din nou, si de 35 si de 120/220, chiar ar fi o veste placuta si montecarlo merita cel putin o bere...

Pt cine are niste obiective foarte bune si nu-si permite K-1/D810 sau 645D/Z etc., poate sa fie o varianta interesanta.
Insa cred ca poate sa inchirieze o scula digitala performanta daca chiar are nevoie...

Edited by loock, 06 January 2017 - 00:50.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate