Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Dungi SAMSUNG ML-2855ND

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
DanielBull

DanielBull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 04.12.2014
Salut !
Care ar fi problema de apar urmatoarele dungi pe foaia printata? Multumesc!
[ https://s27.postimg.org/mluiq2z81/15871157_393423341004227_2130865744_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://s27.postimg.org/twqutz3yr/15879106_393423377670890_912489345_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by DanielBull, 03 January 2017 - 14:05.


#2
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Vai de mama lui de cartus! Crezi ca acest cartus te tine o viata? NU! Te tine un anumit numar de incarcari apoi mai trebuie inlocuit cilindrul (ala verde),corotronul,lamela de curatare.Am scris aceste randuri pentru profesionistii care stiu sa incarce cartuse pe toner.La tine,ai rezidualul plin cu toner si corotronul murdar.Poate fi si rola developer de vina,se curata si ea in cadrul procesului de refillare cartus.
Ti-am dat cuzele.Acum adreseaza-te unui service IT care se ocupa cu incarcari cartuse.Du-le si o mostra ca sa stie omul ce sa-ti repare mai exact!
Si... daca imprimanta aia este HP,inseamna ca eu,ori sunt Mitropolitul Ardealului ori sunt analfabet,tampit si encefalopat!

Edited by Tehnicianul1970, 03 January 2017 - 13:57.


#3
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Cind a inceput sa faca asa? Ai schimbat cartusul sau l-ai reincarcat ? Daca nu dai amanunte este greu de ghicit ! E Samsung nu HP !(Am intirziat!)

Edited by iuliean50, 03 January 2017 - 14:03.


#4
DanielBull

DanielBull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 04.12.2014
Multumesc pentru enumerarea cauzelor posibile. Deci, la inceput scotea o dunga insesizabila, dar am umblat la cartus, de atunci a aparut asta, am dat comanda de alt cartus, sper sa fie unica problema. Asa este, imi cer scuze am gresit marca imprimantei.

#5
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

 iuliean50, on 03 ianuarie 2017 - 13:59, said:

Cind a inceput sa faca asa? Ai schimbat cartusul sau l-ai reincarcat ? Daca nu dai amanunte este greu de ghicit !

Iulian,in mod sigur acel cartus a mai fost incarcat si are o oarecare uzura.La un cartus nou,original sau compatibil,sansele ca sa apara fenomenul asta,sunt extrem,extrem de mici.Iti spun din experienta,am incarcat pana acum,poate peste mia de cartuse,de tot felul si am reparat multe imprimante,copiatoare,faxuri si altele in IT (laptopuri,tablete,desktopuri).Omul are exact ce-am spus: rezidual plin,corotron (PCR) murdar sau developer murdar/uzat peste limita.Toate se pot repara sau daca pretul depaseste rezonabilul,se poate achizitiona un cartus compatibil care meerge incarcat de vreo 6 - 8 ori fara probleme majore.

#6
DanielBull

DanielBull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 04.12.2014
Deci, cu un cartus nou rezolv problemele, sper sa nu fie ceva mai grav din interior, multumesc !

#7
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

 DanielBull, on 03 ianuarie 2017 - 14:01, said:

Multumesc pentru enumerarea cauzelor posibile. Deci, la inceput scotea o dunga insesizabila, dar am umblat la cartus, de atunci a aparut asta, am dat comanda de alt cartus, sper sa fie unica problema. Posted Image
Cu placere.Nu este nicio suparare ca ai gresit marca imprimantei,suntem oameni,intelegem.Si eu mai gresesc,uneori chiar ma mai fac de ras,asta este,nu-i un capat de tara,toate trec,oamenii inteleg si viata merge inainte.Posted Image
Da,la noul cartus,nu vei mai avea acele probleme.Un sfat,mergi totusi la un service IT si cu imprimanta cand poti.O curatare nu-i strica odata la un an sau un an si jumatate si cu ocazia asta,repara/reumple si cartusul ce lasa dungi pe foaie.Se poate repara cartusul,sunt sanse 90% sa mai poata fi folosit 1 - 2 incarcari.
Numai bine!

#8
DanielBull

DanielBull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 04.12.2014
Multumesc mult , sanatate, numai bine !

#9
pompilik

pompilik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 17.02.2008

 Tehnicianul1970, on 03 ianuarie 2017 - 14:05, said:

Iulian,in mod sigur acel cartus a mai fost incarcat si are o oarecare uzura.La un cartus nou,original sau compatibil,sansele ca sa apara fenomenul asta,sunt extrem,extrem de mici.Iti spun din experienta,am incarcat pana acum,poate peste mia de cartuse,de tot felul si am reparat multe imprimante,copiatoare,faxuri si altele in IT (laptopuri,tablete,desktopuri).Omul are exact ce-am spus: rezidual plin,corotron (PCR) murdar sau developer murdar/uzat peste limita.Toate se pot repara sau daca pretul depaseste rezonabilul,se poate achizitiona un cartus compatibil care meerge incarcat de vreo 6 - 8 ori fara probleme majore.

Da si mie pe privat unde te pot gasi?

#10
DanielBull

DanielBull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 04.12.2014
Am schimbat cartusul, acele  dungi mari au disparut, dar apare pe fundal scrisul acesta se poate vedea sus in pagina. Care poate fi cauza?


[ https://s29.postimg.org/91pp3qy93/15870498_393954490951112_1961390236_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
tot cartusu'

#12
DanielBull

DanielBull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 04.12.2014
Si ce e de facut?

#13
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Cilindrul (ala verde) pare invechit. Cartusul e nou?

#14
Savi0r26

Savi0r26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 11.09.2012
Daca ai pus cartus nou in imprimanta si iti scoate fundal cenusiu pe foaie cilindrul este problematica, Ar mai putea fii de vina si praful din cartus , dar atunci nu scoate fundal inchis pe intregimea coli A4. Ai putea incerca sa cureti cilindrul de la cartus cu alcool izopropilic dar mare minune nu o sa faca, Ideal ar fii sa comanzi un alt cilindru. Se mai intampla sa cumperi cartuse noi compatibile si sa nu mearga.

#15
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
Ma bag si eu in discutia asta. Am un cartus negru (HP) care imi tot da batai de cap. Este ReTech. Cat a fost nou a scos la calitate buna. Dar zici ca este de unica folosinta. Dupa refill, textul iese foarte decolorat.
Am schimbat cilindrul (ala verde) - la fel;
Am schimbat cele doua role de cauciuc (cea mai subtire, care se afla pe partea cu rezidualul si cea mai groasa, care se afla pe partea unde se baga toner nou) - la fel;
Nu am schimbat lamela... Aveti vreo idee despre ce ar putea fi problema?
Inainte de acest ReTech am avut unul noname din China. L-am reumplut cred ca de 5-6 ori (am printat cu el peste 10k) si nu am schimbat decat cilindrul. Si acum mai functioneaza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate