Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Cum arătau televiziunea și radioul de..."ieri"?! (vol. II)

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
1227 replies to this topic

#91
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
Aș dori să aflu care era programul TV al televiziunii din RSS Moldovenească prin 1989 .

#92
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,569
  • Înscris: 13.06.2004
Când a fost difuzat serialul ăsta la Pro Tv?   :huh:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5jugA-F3veU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SzBZwWDFPcw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#93
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004
15 martie 1954. Primele cuvinte de la Radio Cluj:
http://radiocluj.ro/...15-martie-1954/

#94
smokke2

smokke2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 02.12.2012
Attached File  firealatvr.jpg   161.78K   65 downloads
OFF: Fotografie speciala pentru Halloween.Posted Image Posted Image Posted Image
ON:Sigla TVR 1 din anii '90.

#95
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,569
  • Înscris: 13.06.2004
Cred că filmul ăsta a fost difuzat pe la noi

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ulB6hAFerAc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#96
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
A aparut serialul tv produs in 1984 "Eroii nu au varsta"... il gasiti si singuri "pe plaiuri inedite" Posted Image

Regia: Dan Mironescu, Mihai Constantinescu
Distributia:
Rodica Horobeț (Andreea)
Ștefan Bănică Jr (Gurita)
Constantin Diplan (Bogdan - tatal Andreei)
Cristina Deleanu (Ana - mama Andreei)
Dorel Vișan (Avocatul Vasiliu)
Gheorghe Dinică (Comisarul Șef Dohotaru)
Valentin Uritescu (Comisarul Tesu)
Costel Constantin (Comisarul Pricop)
Virgil Andreiescu (Comisarul Beraru)
Aurel Giurumia (Gardianul Dima)
Emil Hossu (Dante Caramitru)
Dana Dogaru (Profesoara Dobrescu)
Paul Lavric (Comunistul Bejan)
Gen: Aventuri, Istoric
Durata: 12 episoade x 41-50 min
Premiera in Romania: 1984

*După romanul "Prințesa din Șega" de Francisc Munteanu
*Primul rol al lui Stefan Banica Jr. in filme
"Eroii nu au vârstă" e un serial de televiziune pentru copii, realizat în 1984, cu scopul de a fi "educație patriotică" și potretizând un grup de tineri care sabotează mașina de război fascistă în timpul evenimentelor din august 1944.
Rodica Horobeț - In "Eroii nu au vărstă" era Andreea. Amorezată de personajul pe care-l interpreta Ștefan Bănică jr. Pistruiata cu părul scurt și cărare pe-o parte, imbrăcată in rochițe cu guler alb, rotund, plimba des un cărucior pentru copii, dar in care ducea, "sub acoperire", cartofi. A fost primul ei rol la 14 ani intr-un film important, cu actori de primă mănă: Gheorghe Dinică - "de căte ori ne vedem ne aducem aminte de acum 20 de ani" - , Vali Uritescu, Cristina Deleanu, Constantin Diplan. "Filmul a avut un impact puternic in acea perioadă. Anul 1984. S-a filmat de dimineață și pănă seară timp de un an. Nu-mi mai rămănea timp decăt să mai merg la școală din cănd in cănd." "Habar n-avem cu ce se mănăncă filmul. Era ca o joacă. Făceam totul din instinct. Țin minte că și in realitate m-am amorezat de Bănică pentru o scurtă perioadă, după care am devenit prieteni foarte buni. Acum insă nu ne mai vedem atăt de des ca atunci." O (aparent) banală intămplare a adus filmul in viața Rodicăi. In urma unui anunț pe care l-a văzut in ziar s-a prezentat la castingul pentru rolul Andreei. N-a spus nimănui nimic. Și s-a ferit in special de părinți, temăndu-se că se vor impotrivi. Așa că singură s-a dus pe un stadion, unde mai veniseră, la fel ca ea, alte 2.000 de persoane.
"Din 2.000 au scăzut la 100, din 100 la 5, iar mie nici in ruptul capului netrecăndu-mi că o să iau vreodată rolul. Probabil că prin nonșalanța asta și prin copilărie l-am obținut."

Attached Files


Edited by malmoth, 31 October 2017 - 21:57.


#97
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
E pe sticla

#98
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Inca un serial de propaganda gen Pistruiatul, dar facut vreo 10 ani mai tarziu (si tot de Francisc Munteanu). Mi-am amintit recent cateva faze din el, parea mai bine jucat decat Pistruiatul, dar tema era aceeasi. Pacat de marii actori care a trebuit sa faca astfel de compromisuri si sa-si iroseasca talentul in productii propagandistice.

#99
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
N-aveai ce sa faci, indiferent de subiect, ca era pe vremea ilegalistilor, ca era in contemporaneitate, trebuia sa bage clisee propagandistice. Anii 39-45 erau clar cu lupte, cu clasa muncitoare, iar celelalte gen Ciresarii, Racheta Alba, musai cu pionieri (ca automat elevii erau pionieri si mai puneau faze cu activitati pionieresti). Dupa aia urmau utecistii si restul membrilor clasei muncitoare (personaje cu functii prim secretar, presedinte de CAP/IAS, maistru si rar profesii liberale). Ma gandam cand o sa vada si serialul asta lumina netului. Ce-mi placea la serial era ca nu stiu cum se facea dar perioada cand era difuzat coincidea cu vreme urata afara, de sorbeam din ochi secventele insorite, de vara, din film.
Cred ca nu mai dureaza mult si vom vedea alt serial produs de TVR - tot cu tema propagandistica, 23 august - realizat in 1989 si anume "Misiunea", in regia lui Virgil Calotescu cu Ovidiu Iuliu Moldovan in rolul principal. Din film imi amintesc doar inceputul cu personajul principal umflat din mainile Sigurantei si o scena cu explozii si un tramvai galben.

Edited by malmoth, 01 November 2017 - 01:07.


#100
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Asta cam asa e, ii cam obligau pe actori sa joace in filme si seriale de propaganda.

Ciresarii n-a fost atat de evident propagandistic, Racheta alba nu mi-l mai amintesc, decat melodia genericului care a fost compusa de Teicu si pe care au mai dat-o prin diverse emisiuni.

Cam singurul serial de calitate din epoca de aur (si care nu era nici cu comunisti) a fost Toate panzele sus. As putea sa-l numesc o capodopera a filmelor de aventuri. Plus jocul actoricesc de mare clasa al intregii distributii...

#101
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Racheta Alba e pur si simplu povestea unor copii si a unui profesor de istorie, care sunt implicati pe perioada vacantei de vara intr-o vanatoare de indicii si comori (ca sa nu se plictiseasca si sa fie mereu in forma), pionierii nu apar decat la sfarsit. E si pe youtube.

Edited by malmoth, 02 November 2017 - 01:00.


#102
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
O sa ma uit daca am timp. Multumesc ca mi-ai amintit de acest film.

#103
MariusMIonescu

MariusMIonescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 26.04.2009

 alin632, on 05 iunie 2017 - 16:15, said:

Serialul "Are You Afraid of the Dark?" a fost difuzat în România?
Da, pe TVR cam 1999 aşa, sâmbătă şi/sau duminică dimineaţa.

 djl, on 08 august 2017 - 00:51, said:

Când a fost difuzat serialul ăsta la Pro Tv?   Posted Image




Nu la Pro TV ci chiar la TVR prin 1995-1996 aşa.

#104
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Emisiuni Tv din vremea comunismului
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tFxCg3D6yJw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#105
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,569
  • Înscris: 13.06.2004
Ce repede dispar unele chestii de pe youtube ...   :disgust:
Eu sunt curios cum s-au născut ideile naşterii primelor posturi private tv Româneşti: cel de la Arad, SOTI, Nova, Antena 1, Tele 7ABC Canal 31/Pro Tv, Canal 38 AMEROM/Prima Tv.

#106
emilian1996

emilian1996

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.12.2012

 c4n1b4lul, on 21 iulie 2017 - 02:07, said:

Aș dori să aflu care era programul TV al televiziunii din RSS Moldovenească prin 1989 .


#107
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,569
  • Înscris: 13.06.2004
Poate e cineva interesat: https://www.olx.ro/o...html#10bc5206ca

#108
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,569
  • Înscris: 13.06.2004
În link am postat un articol unde găsiţi informaţii despre reţeaua de radioficare şi televiziunea în anul 1963: https://forum.softpe...8#entry22362903

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate