Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Poxipol sau poxilina -robinet de 1/2 fisurat?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
51 replies to this topic

#37
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 liviu_np, on 02 ianuarie 2017 - 16:53, said:

Poti pune pe garnitura actuala, si pe o parte, si pe alta, silicon rosu care se foloseste la etansarea garniturilor de chiuloasa. Rezista pana la temperaturi de 400 de grade.
Uite cum arata: link
Nu cred ca e bun
Poate maxim de lipit garnitura pe usa
Initiator- baga o poza

#38
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 magaenea, on 02 ianuarie 2017 - 16:46, said:

Dati-mi un sfat va rog!
Posteaza pe aria dedicata !

#39
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Ai curåțat bine suprafețele de etanșare de resturile vechii garnituri?
Și asta poate fi o cauză.

#40
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
la silicon rosu m-am gindit si eu, dar, exista o substantiala diferenta de temperatura intre chiuloasa si "gura sobei", aceasta din urma fiind muuuuult mai calda. en fin merita incercat.

#41
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Portita este facuta din doua placi de fier  de 350mm pe 350mm,una din placi este groasa de 20mm ,a doua de 5mm dar mai mica de 310mm pe 310mm ,iar intre ele este o placa de clingherit de dimensiunea primei placi(350mmpe 350mm).Toate aceste placi de fier si cea de clingherit formeaza un fel de sandvis si sunt prinse intre ele cu patru suruburi.
Nu am cum sa prind snurul de azbest pe portita.
Nu am cum sa pon nici un fel de silicon sau adeziv (fie el si pentru cele mai ridicate temperaturi).
Pentru ca pe acea portita se face alimentarea cu lemne si se umbla acolo de cel putin trei ori la 24 de ore.
O sa incerc sa ma duc sa fac o poza ...sper sa nu fie focul prea mare...

#42
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Am fost si am facut cateva poze sper sa se inteleaga cat de cat...

 ct13mey, on 02 ianuarie 2017 - 17:00, said:

Ai curåțat bine suprafețele de etanșare de resturile vechii garnituri?
Și asta poate fi o cauză.

Am curatat bine si atunci cand am schimbat garnitura si o curat si acum periodic2-3 ori pe saptamana...
eu cred ca sa deformat un pic si...nu stiu cu ce sa o inlocuiesc.

Multumesc moderatorilor care au pus postarea unde trebuie...

#43
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Va trebui sa modifici usa, sa-i faci pe margini un canal in care sa bagi snur de azbest. Nu stiu daca intelegi ceva din poza, e coltul unei usi de termosemineu.
[attachment=1801547:IMG_20170102_163904.jpg]

#44
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Incearca snur de azbest lipit cu https://www.gtools.r...eraturi-inalte/

#45
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Din cauza temperaturii ridicate si a ciclurilor repetate de incalzire racire "portitele" de fier s-au deformat(ele sau rama pe care ar trebui sa etanseze ! Incearca sa le schimbi cu unele de fonta sau sau schimba garniturile de clingherit mai des !

#46
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009

 myshyk, on 02 ianuarie 2017 - 17:47, said:

Va trebui sa modifici usa, sa-i faci pe margini un canal in care sa bagi snur de azbest. Nu stiu daca intelegi ceva din poza, e coltul unei usi de termosemineu.
IMG_20170102_163904.jpg

Cunosc acest sistem cu snur,insa nu stiu cu ce pot sa fac un canal atat de gros si perfect incat sa nu aiba scapari(poate pe o freza fixa...)....si ma gandesc printre impletitura snurului nu ramane loc ?pentru ca snurul nu este perfect rotund,si ma intreb cum va sta snurul in acel canal?va trebui sa il lipesc cu ceva?

 iuliean50, on 02 ianuarie 2017 - 17:57, said:

Din cauza temperaturii ridicate si a ciclurilor repetate de incalzire racire "portitele" de fier s-au deformat(ele sau rama pe care ar trebui sa etanseze ! Incearca sa le schimbi cu unele de fonta sau sau schimba garniturile de clingherit mai des !

Prima garnitura a tinut 10 ani asta am schimbat-o in vara lui 2016 si are doar trei luni de folosinta...ma gandesc ca poate clingheritul nu a fost de calitate...

#47
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 magaenea, on 02 ianuarie 2017 - 18:03, said:

Cunosc acest sistem cu snur,insa nu stiu cu ce pot sa fac un canal atat de gros si perfect incat sa nu aiba scapari(poate pe o freza fixa...)....si ma gandesc printre impletitura snurului nu ramane loc ?pentru ca snurul nu este perfect rotund,si ma intreb cum va sta snurul in acel canal?va trebui sa il lipesc cu ceva?



Prima garnitura a tinut 10 ani asta am schimbat-o in vara lui 2016 si are doar trei luni de folosinta...ma gandesc ca poate clingheritul nu a fost de calitate...
Daca tine la termosemineul meu, va tine si la soba ta. Si nu necesita precizie foarte mare.La usa mea, sunt doua rame din platbanda montate una in interiorul celeilalte si intre ele snurul, care nu e rotund, ci e patrat, pemtru ca asa sunt snururile impletite mai gros, patrate.

Edited by myshyk, 02 January 2017 - 18:36.


#48
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009

 myshyk, on 02 ianuarie 2017 - 18:13, said:

Daca tine la termosemineul meu, va tine si la soba ta. Si nu necesita precizie foarte mare.La usa mea, sunt doua rame din platbanda montate una in interiorul celeilalte si intre ele snurul, care nu e rotund, ci e patrat, pemtru ca asa sunt snururile impletite mai gros, patrate.

Spun ca nu va tine pentru ca la mine e putin mai dificil,in sensul ca gura de evacuare a fumului este in partea de jos a cazanului sau a magaziei de lemne ,de la gura de evacuare si pana sus sunt cam 50-60 de cm,acolo se ridica prima data fumul ,dupa ce se face o mare "presiune" a fumului incepe sa iese pe gura de evacuare si parcurge toate fumurile pe care le are centrala.
Deci trebuie o inchidere super ermetica.

#49
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,133
  • Înscris: 04.02.2011

 liviu_np, on 02 ianuarie 2017 - 16:53, said:

Poti pune pe garnitura actuala, si pe o parte, si pe alta, silicon rosu care se foloseste la etansarea garniturilor de chiuloasa. Rezista pana la temperaturi de 400 de grade.
Uite cum arata: link
Nu,  siliconul roșu nu trece de 280 de grade,  cel negru de la Victor renz ajunge pe la 300.

 pasilla, on 02 ianuarie 2017 - 17:50, said:

Incearca snur de azbest lipit cu https://www.gtools.r...eraturi-inalte/
Ai testat personal?  Unii adezivi de genul țin,  alții crapă.

#50
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
La noi, sobarii, se foloseste in astfel de aplicatii snur din fibra ceramica si nu din azbest.. Posted Image

Vedeti aici sursa, rog a nu se considera reclama: http://www.intercera...Id=19&domeniu=2

Edited by andreilesan, 02 January 2017 - 19:19.


#51
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Am incercat sa fac un desen ,sper sa se inteleaga...

Eu am folosit snur cu azbest doar la izolarea unei conducte din interiorul centralei,nu stiu cata eficienta are la portita,si nici nu trebuie sa fie prea gros,cel pe care eu l-am folosit la izolarea conductei era de 10 mm grosime,sunt si de dimeniuni mai mici?

#52
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
M-ati lasat cu ochii in soare...!!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate