Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

ski in Bansko

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
As vrea sa merg pregatit la Bansko, sa fiu bine informat, sa evit pe cat posibil cozile, etc..
- skipass-ul se ia de la automate? daca ajung seara la 21, pot lua de undeva, ca sa nu il iau ziua urmatoare si sa stau la cozi imense? se poate plati doar cu leva?
- se poate lua pe jumate de zi / 24 ore? cele 24 ore incep sa curga de la prima "validare"?
- skipass-ul e valabil si pentru urcat cu telescaunul? sau practic, ce include?
- in general, de rev., gasesti unde sa mananci "la liber", sau peste tot sunt facute rezervari?

Multumesc.

#2
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
- nu poti lua skipass la ora aia 21, de la automat iei doar garantia cardului dupa ce ai terminat punctele
- ai n variante cu punte, pe zi sau ce iti place....poti achita cu card-ul bancar (ti se va face poza care va fi tiparita pe card)
- pt masa de revelion trebuie sa iesi devreme si sa ii intrebi pe baietii ce trag de tine pe strada de acest aspect
cam fiecare restaurant daca mai are locuri diponibile are un astfel de baiat sau fata pe afara....ba chair unii vor incerca sa iti vorbeasca in romana Posted Image
- ai case de schimb berechet unde poti schimba din EURO in LEVA nu ai de ce sa iti faci probleme
(atentie am scris EURO nu lei !)

unii folosesc direct ATM-ul pentru a scoate direct LEVA din cardul lor in LEI....
cu comisioane cu tot tacamul ajungi cam la aceeasi bani daca ai schimba din EURO.
consider ca este riscant deaorece se poate ca bancomatul sa iti opreasca cardul acolo (motivul...? ce mai conteaza !)


eu o sa plec in prima jumatate a lui ianuarie dupa revelion.

Edited by Mihai_3, 28 December 2016 - 12:39.


#3
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Inteleg ca o urcare cu telescaunul e.. un punct? Si iti iei cate puncte vrei? Sau e un singur card (skipass), si punctele difera in functie de partia pe care te dai?

#4
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
este ca aici in RO, ... daca pentru teleschi sa zicem dai 2 puncte pentru o urcare cu telescaun vei da 4 sau pentru o urcare cu gondola 6
banuiesc ca este prima oara cand mergi in bansko, insa stai relax nu ai de ce sa iti faci probleme....
depinde cat de bun esti cu schiurile sau placa ca este foarte probabil sa nu te intereseze nimic altceva in afara de gondola si scaune

unele pensiuni/hoteluri ofera in mod GRATUIT transport de la hotel la gondola si inapoi !

Edited by Mihai_3, 28 December 2016 - 13:07.


#5
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Este prima oara, si sunt si cam incepator in a skia (sau, un pic mai mult decat incepator).
Si partii.. sunt mai multe acolo? Ma refer in statiunea aia. Ce telescaun/gondola tre sa iau ca sa ajung pe platoul ala de 2500m sau cat e?

Edited by Talkabout, 28 December 2016 - 13:34.


#6
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
este foarte foarte simplu...
daca o sa iti aduci aminte de ce scriu eu aici.

1 - iei gondola si cobori la capat (nu la statia intermediara!)
2 - Banderitsa 1 cobori 50m si iei Banderitsa 2 de data asta si ai ajuns sus de tot....la peste 2000m

ideea este nu sa ajungi sus ci sa fi capabil si sa si cobori de acolo Posted Image
Eu m-am dat mult pe Plato si Mosta si ba coboram pe rosii (4) 11, 10, 2...
in principiu iti recomand sa urci si sa ai ca punct de plecare cota 1725

se gaseste pe net un PDF cu harta partiilor de acolo.
eu zic sa nu te mai gandesti prea mult la cum ajungi sus Posted Image....
te va duce valul sus cu siguranta. Partiile sunt marcate corespunzator si chiar daca ai gresit tot ai destule varinate sa te intorci in sus.
RELAX Posted Image

Edited by Mihai_3, 28 December 2016 - 14:21.


#7
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Ma gandesc, ca incepator sa nu cobor chiar de sus de la 2000..
Probabil ma opresc la 1725

#8
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Talkabout, on 28 decembrie 2016 - 12:45, said:

Inteleg ca o urcare cu telescaunul e.. un punct? Si iti iei cate puncte vrei? Sau e un singur card (skipass), si punctele difera in functie de partia pe care te dai?

Ultima oară am fost la Bansko acum doi ani. Am luat skipass de 5 zile, valabil nelimitat la orice telescaun/gondolă. Fără nici un fel de puncte.

 Talkabout, on 28 decembrie 2016 - 12:13, said:

As vrea sa merg pregatit la Bansko, sa fiu bine informat, sa evit pe cat posibil cozile, etc..
- skipass-ul se ia de la automate? daca ajung seara la 21, pot lua de undeva, ca sa nu il iau ziua urmatoare si sa stau la cozi imense? se poate plati doar cu leva?
- se poate lua pe jumate de zi / 24 ore? cele 24 ore incep sa curga de la prima "validare"?
- skipass-ul e valabil si pentru urcat cu telescaunul? sau practic, ce include?
- in general, de rev., gasesti unde sa mananci "la liber", sau peste tot sunt facute rezervari?

Multumesc.

În general singura coadă la care stai mai mult e la telegondola din Bansko până pe platou. Fii la coadă cu o jumătate de oră înainte de deschidere și n-o să fie așa de rău.
Găsești de mâncare peste tot, sunt o grămadă de restaurante și în zona pârtiilor și jos în oraș.
Dacă iei Skipassul pe mai multe zile este inclus tot transportul pe cablu, fără limită

#9
CristianVv

CristianVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 09.09.2016
Abia astept sa incerc Bansko. Plecarea tot undeva dupa revelion.
Va fi urmatoarea experienta dupa Predeal si Poiana Brasov.

#10
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Pentru cine a fost si stie... partia aia care coboara de sus de la 2000+m, pana jos, e de aia pt avansati? sau poti sa te dai lejer si ca incepator, daca urmaresti marcajele, sau ce-s alea

#11
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
nu iti poate spune cineva ceva pentru ca nu stim cat de bine te dai ;)
inecpator sau mediu sau avansat conteaza cu cine compari ;)

eu unul consider ca sunt mai tari partiile lor de incepatori (ma refer la cele de mai sus) decat ce avem noi in Ro
ideea este ca sunt foarte late si nu ai gatuieli in nici un punct. Vrei sa stai calumea ? ascute-ti canturile bine de tot ;)

Edited by Mihai_3, 29 December 2016 - 09:55.


#12
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Sunt incepator eu (sau, intre incepator si mediu).
Deci odata ce ajungi sus, nu tre neaparat sa cobori pana jos? poti sa te dai si pe acolo sus, pe platou?

#13
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Talkabout, on 29 decembrie 2016 - 09:55, said:

Sunt incepator eu (sau, intre incepator si mediu).
Deci odata ce ajungi sus, nu tre neaparat sa cobori pana jos? poti sa te dai si pe acolo sus, pe platou?

odată ajuns sus găsești o grămadă de telescaune, nu-i nevoie să cobori în Bansko. In general nu stai mai mult de cinci minute la coadă.

#14
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
"Bansko ski resort" de pe Google Maps.. asta e punctul de plecare, de jos? De aici incepe toata treaba/de aici se urca?

#15
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
nu, punctul de plecare catre partii este fix de unde pleaca gondola
http://www.instantst...77.91h,0.69p,1z

#16
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Si bansko ski resort ala, locatia aia, ce e?
Locatia ce mi ai dat-o, e exact cea de unde pleaca gondola? Ca nu prea vad gondole :D

#17
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Talkabout, on 30 decembrie 2016 - 15:55, said:

Si bansko ski resort ala, locatia aia, ce e?
Locatia ce mi ai dat-o, e exact cea de unde pleaca gondola? Ca nu prea vad gondole Posted Image

Liniștește-te, o să afli foarte repede ce și cum odată ce ajungi acolo. Bansko e un cătun mititel. Dimineața e suficient să te iei după cârdul de oameni că toți se duc la telegondolă :)
Afli tu după aia ce și cum.

#18
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
nu ai cum sa le vezi pentru ca în fata gondole este o parcare imensa iar google-car nu a intrat acolo.
însă asa cum spune dacul o sa găsești.
dar probabil ca deja ești pe drum acum spre bansko ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate