Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Acufene/Tinitus/Tiuit in urechi

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
Salutare,

Recent am fost la un concert,am stat destul de apropae de scena si m-am ales cu un tiuit si am crezut ca-mi trece a doua zi,acum sunt in ziua a 12-a si tot nu am scapat,am inceput sa intru in panica ,nici bine nu ma simt overall.Am făcut programare l orl pt joi,telefonic,pana atunci mi s-a spus sa iau Neurovit și Sermion. Este foarte nasol in momentele de liniste cu precadere noaptea,atunci îmi apar și atacuri de panica.
Ce credeti, acufenele generate de traume sonore sunt efemere?
Multumesc

#2
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
De obicei, da, sunt efemere.
Dacă nu, după o perioadă te obișnuiești cu ele, dacă nu sunt chiar nașpa.
Când mi-au apărut țiuitul în urechi, la început, ca să adorm puneam ceva pe youtube pe fundal... de obicei -> https://www.youtube....lWk1TFoKNrvh99Q :D

#3
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
merci,
La tine au fost generate tot de traume sonore sau din alte motive?

#4
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

 adycoke2, on 20 decembrie 2016 - 09:48, said:

Salutare,

Recent am fost la un concert,am stat destul de apropae de scena si m-am ales cu un tiuit si am crezut ca-mi trece a doua zi,acum sunt in ziua a 12-a si tot nu am scapat,am inceput sa intru in panica ,nici bine nu ma simt overall.Am făcut programare l orl pt joi,telefonic,pana atunci mi s-a spus sa iau Neurovit și Sermion. Este foarte nasol in momentele de liniste cu precadere noaptea,atunci îmi apar și atacuri de panica.
Ce credeti, acufenele generate de traume sonore sunt efemere?
Multumesc
Nu mai scapi de ele, incearca sa te obisnuiesti , oricum va incepe sa-ti scada si auzul incet incet.

#5
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nu cumva concertul la care ai fost este un pretext? Poate s-a suprapus peste alte simptome, care le aveai deja.

Acufenele sunt simptome date de mai multe cauze-boli etc.

Edited by arab, 20 December 2016 - 09:58.


#6
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011

 adycoke2, on 20 decembrie 2016 - 09:48, said:

Salutare,

Recent am fost la un concert,am stat destul de apropae de scena si m-am ales cu un tiuit si am crezut ca-mi trece a doua zi,acum sunt in ziua a 12-a si tot nu am scapat,am inceput sa intru in panica ,nici bine nu ma simt overall.Am făcut programare l orl pt joi,telefonic,pana atunci mi s-a spus sa iau Neurovit și Sermion. Este foarte nasol in momentele de liniste cu precadere noaptea,atunci îmi apar și atacuri de panica.
Ce credeti, acufenele generate de traume sonore sunt efemere?
Multumesc

eu am tiuituri in urechi doar cand imi creste tensiunea arteriala... adica cand beau prea multa cafea, cand ma enervez prea tare etc

#7
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007
Bun venit in Club!
am tiuit de vreo doi ani si m-am obisnuit cu el Posted Image
am fost la control, facut analize, luat tratament,  - dageaba, nici un rezultat;
doctora mi-a zis - dom'le, ca asta (tiuitu) asa mori! Posted Image
daca nu trece de la sine si/sau cu tratament asa o sa iti ramana tiuitu - permanent
ps. urechea dreapta

Edited by STARTREK1, 20 December 2016 - 10:25.


#8
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Tiuitul in urechi arata ca traiesti o viata sociala stresanta , de obicei problemele de sanatate se inmultesc .
Ca sa aveti idee cam despre ce e vorba ascultati dizertatiile(predicile) medicului ORL-ist  adventistul Horst Mueller .

[ https://player.vimeo.com/video/47156111 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by pacopaco1967, 20 December 2016 - 10:50.


#9
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Stiti ca exista solutii pentru Tinnitus
https://www.oticon.c...ices/tinnitus/?

#10
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
Si eu m-am pricopsit cu tinnitus in urechea dreapta de vreo 2 luni incoace. La inceput a fost rau de tot, panica multa, depresie, nu puteam sa ma impac nicicum cu gandul ca tot restul vietii mele o sa aud tiuitul asta enervant si nu pot sa il fac nicicum sa taca.
Cu somnul e cel mai greu. Ma trezesc de vreo 5 ori in fiecare noapte si nu pot adormi din cauza tinnitusului.
Am fost la un orl privat aici in Baia Mare, pe urma la audiolog, insa ambele dadeau din umeri.... si mi-au recomandat sa ma duc la un neurolog.
Acuma tre sa gasesc un neurolog bun specializat pe tinnitus (daca exista asa ceva) de prin Cluj ca sa isi dea si ala cu parerea. Oricum nu imi fac sprenate ca se mai poate rezolva ceva...

Edited by on64, 20 December 2016 - 11:16.


#11
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă îţi afectează urechea internă e naşpa, poţi s-o dai în Meniere, care e foarte periculoasă.

#12
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
De tinitus scapi doar cand mori.
Eu am de multi ani, intre timp am fost diagnosticat si cu otoscelroza.
Am fost operat in vara de un renumit profesor orl dar din pacate tinitusu-l s-a accentuat, auzul a crescut f putin si colac peste pupaza am ramas cu sindrom vertiginos.
Asta inseamna dupa parerea medicului o noua operatie,
Sunt sub tratament de aprox 6 luni, iar daca nu scap de vertij iara trebuie operatie.
E ca naiba operatia de otoscleroza, se face cu anestezie locala ,stai pe masa 2 ore si pe urma inca 4 cu capul nemiscat.

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
Am patit-o si eu acum cativa ani - de la testat niste muzica - abia dupa vreo 3 luni s-a mai atenuat. Dupa 6 a disparut.
Depinde de motivul tiuitului.

Sunt si medicamente care luate indelungat duc la tinitus - ex - aspirina sau medicamentele de tensiune.

#14
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Mie mi-a explodat un condensator de sursă de televizor aproape de urechea stângă, acum vreo 20 de ani. După o lună de ţiuituri semipermanente şi-a revenit, însă auzul a scăzut cu timpul şi acuma e mult sub dreapta, plus episoade rare de ameţeli. Medicul mi-a zis că e nevoie de operaţie, însă nu m-am hotărât, că e risc să pierd de tot auzul la stânga.
Eu am folosit Betaserc pt. atenuarea efectelor.

#15
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
Multumesc pt raspunsuri,
Cum va spuneam,la mine este cazul de soc auditiv,e foarte naspa dar sper sa-mi treaca.

#16
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
Trebuie sa revin cu un feedback,poate ajuta  si pe altii,a trecut un an de cand mi-am futut urechile la un concert,nu mi-a trecut nici acum ,dar s-a  ameliorat, plus ca sunt zile si zile ,in functie de nivelul de oboseala,cand tiuie mai tare cand aproape deloc,totusi,cumva,creierul s-a obisnuit cu treaba asta si a reusit sa mascheze problema.La munca folosesc dopuri de urechi,din pacate ma deranjeaza zgomotele ascutite(inaltele) de ex. caderea cheilor pe gresie imi ataca imediat urechea.Mi-am dat seama ca inaltele folosite de aia la concert mi-au afectat auzul.
Acum am trecut de starile de panica si depresie din primele luni.Doamne ajuta!

#17
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006
Io de peste 25 de ani am problema asta la urechea stanga .  Mie mi se trage de la focuri de arma. Interesant ca la audiograma , aud la fel de bine cu ambele urechi.  Te obisnuiesti cu timpul, nu te mai impacienta. Uite, eu de exemplu , folosesc foarte mult casti ,, dopuri'' , inclusiv cand folesesc calculatorul, la browsing sau la urmarirea unui film.........si astfel nu mai fluiera nimic.

#18
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
Mie la audiograma mi-a iesit ca am un nerv afectat la urechea stanga(nu timpanul).Si eu folosesc dopurile cand sunt expus zgomotelor dar nu le pot purta acasa fiindca ma deranjeaza si mai tare tiuitul, fiind mai puternic evidentiat atunci cand am urechile astupate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate