Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Semnificatia fizica a constantei gravitationale G

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
Postez aici o incercare de descifrare a sensului fizic al constantei interactiunilor gravifice, din convingerea ca intelegerea semnificatiei fizice a acestei constante ne duce la descifrarea mecanismului subtil al gravitatiei. Si aceste rationamente trebuiesc examinate cu atentie de cei care au competente in domeniu. Ca sa nu se ajunga la intelegeri distorsionate ale fenomenului.
Attached File  DEDUCEREA CONSTANTEI GRAVITAȚIONALE.pdf   176.94K   59 downloads

#2
suciu2016

suciu2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.10.2016
doar ramanujan ar pricepe din astea.

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Capitolul 9, pag. 22 din ce lucrare?

#4
CristianVv

CristianVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 09.09.2016

View Postcalahan, on 16 decembrie 2016 - 09:13, said:

Postez aici o incercare de descifrare
Adevaru-i ca ne-ai bombardat cu niste banalitati si platitudini crase de care ne puteai lipsi...

#5
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
Trebuie sa-mi cer scuze fata de utilizatori findca dintr-o neatentie regretabila am postat numai articolul cu partea a doua a explicatiei pentru constanta G , parte care incearca explicatea lui G la nivelul nucleonilor. Parte cu explicarea lui G la nivel macroscopic mi-a scapat fiindca am crezut ca este postat de doua ori acelasi articol. Postez aici articolul cu prima parte a deductiei lui G. inpreuna cu un desen explicativ.

Attached Files


Edited by calahan, 17 December 2016 - 11:46.


#6
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006
La documentul al doilea, „Descifrarea...” m-am oprit acolo unde o presiune (presiune gravistatică la distanța d, mai exact) este exprimată ca produs a două accelerații. Cu toată bunăvoința, nu pot să înțeleg așa ceva.

#7
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
Shade_Wo

Zau daca mai stiu ce era explicat acolo. Presiunea am inteles ca apare la intalnirea (interferenta) potentialelor. Potentialul este dat de produsul acceleratiei cu raza corpului U=asc*rc.  Potentialul calculat la suprafata corpului este egal cu potentialul calculat la distanta mult mai mare.  U=ad*d. La produsul potentialelor apare produsul celor doua acceleratii care este o presiune. U2=asc*rc*ad*d .  Iar produsul  rc*d  face o suprafata care se simplifica cu d2 de la numitorul fractiei si da un adimensional. Dar presiunea aceasta, din produsul potentialelor, actioneaza asupra tuturor particulelor din masa corpurilor si da forta gravistatica.

Edited by calahan, 06 July 2020 - 17:28.


#8
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
Shade_Wo

Partea ce mai interesanta este ca personal am gasit ca G-ul din formula relativista a gravitatiei ar fi tot adimensional. Un domn profesor de chimie m-a asigurat ca socoteala este corecta. Aici ar avea greutate parerea domnului universitar -Mdionis- , care sa confirme sau sa infirme daca G-ul din ecuatia relativista a gravitatiei este adimensional. Daca socoteala mea ar fi gresita, ar trebui sa posteze dumnealui un rationament corect pentru dimensiunea lui G. Asta ar fi ceva extraordinar. Daca din ecuatia relativista rezulta totusi ca G este adimensional, acesta ar fi un fapt extraordinar de important. Fiindca ar veni in congruenta cu teoria d-lui inginer.

Edited by calahan, 31 July 2020 - 09:15.


#9
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
Shade_Wo

Este foarte suspecta tacerea universitarilor. De ce nu vor sa transeze dimensiunea fizica a lui G, asa cum rezulta din ecuatia gravifica a relativitatii? Nu pot sa inteleaga ca acest fapt ar fi de o importanta extraordinara, pentru sistemul teoretic al fizicii.

#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
A fi bagat in seama e un privilegiu, nu un drept.

#11
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Ceva descoperiri epocale p-acilea?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate