Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Samsung S8 - discutii generale

* * * * * 14 votes
  • Please log in to reply
15768 replies to this topic

#3241
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Pentru siguranta si durabilitatea bateriei!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-4fAFD1iONs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3242
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Nu m-am prins. M-am uitat fara sunet. S8 s-a incarcat cel mai incet? Erau un modul rapid de incarcare?

#3243
ssreload

ssreload

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 25.01.2007
Salut.
Am citit cateva din ultimele pagini si am zis sa ma bag si eu in seama legat de observatiile mele asupra catorva subiecte.
Mie nu mi se pare ca se zgarie repede. In ~ 2 luni de utilizare fara folii si huse am o singura zgarietura pe spate de circa 3 mm lungime. Nesemnificativ as zice (am 2 huse clearview si folii de la sammy din starter kit. Husa am tinut.o 2 zile dar nu mi.a placut ca aduna praf, foliile nu m.am obosit sa le incerc).
Pe s8 bateria ma tine mai bine decat pe note 4, telefonul meu anterior care avea baterie noua.
Despre pozele cu led si eu am o parere proasta legata de redeye. Dar ca si la alte telefoane...incerc pe cat pot sa le evit, mai ales ca atunci cand exista ceva lumina ambientala...fie si foarte chioara, camera se descurca onorabil si fara led.
Fastchargerul wireless cel de s7 din starterkit il folosesc mereu la birou si am mers intotdeauna in parametrii cu cablul din pachet si stecherul de la un note 3.
Baterie externa folosesc un model de la sammy de 10500 mAh cred (nu mai stiu modelul...unul cu aluminiu pe exterior, negru albastrui). Imi asigura peste 3 incarcari complete.
La cat de stresat am fost de achizitia acestui model (in principiu pentru ca era primul meu telefon de ciob si pe fata si pe spate) ma declar mai mult decat multumit, iar fata de note 4 avansul tehnologic este evident.
Am plecat pe ideea sa.l testez si daca nu.mi place sa.l pasez nevestei cand apare note 8. Ei bine... cred ca nu o sa se innoiasca nevasta anul asta :))

Edited by ssreload, 27 June 2017 - 23:25.


#3244
papichullooo

papichullooo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,474
  • Înscris: 15.01.2005
Azi a venit și telefonul soției, ecran alb, nici o problemã. Nu am apucat inca sa îl butonez sa vad data de fabricație. Ce difera cu siguranțã este cartonul care acoperã cutia, este mai subțire decât cel de la telefonul luat de mine la precomandã.

Edited by papichullooo, 27 June 2017 - 23:42.


#3245
Unuldoitreipatru

Unuldoitreipatru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 23.07.2014
Am butonat astazi minim 3 S8 uri si 3 S8-uri +. S8 are albul mai luminos. Erau cateva cu softul nou..dar 2 din cele 6 desi erau pe adaptive setate avea ecranul cu culori foarte reci si albul galbui...

Zicea cineva ca nu exista folie sa nu fie data jos de husa. Cei de la SmartProtection mi au facut folia la S7 Edge cum am dorit eu. Adica le-am aratat ce husa am si au decupat.o un pic la margini pentru a nu fi ridicata de husa. Sunt foarte ok. Puteti comanda de la ei. La S8 am vazut ca nu au incercat.o prea multi, dar la S7 Edge, care e si mai curbat, dar totusi cu margini mai mari.. pe topicul de S7 Edge multi o laudau. Nu o are nimeni pusa pe ecranul S8-ului sau S8-ului +?

#3246
MMVVDD

MMVVDD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 11.09.2009
Am avut eu folia de la smartprotection si mi-au taiat-o dupa husa spiegen. Le-am trimis eu mãsurile și le-am spus ca ar trebui sa lase sus încã 1.5 mm mai lungã. Se potriveste cu orive husã. Acuma am folia de la Sammy vare mi se pare mai ok dar nu stã lipitã numai cu husele originale

#3247
maxander

maxander

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 26.12.2013

View Postssreload, on 27 iunie 2017 - 23:16, said:

Salut.
Am citit cateva din ultimele pagini si am zis sa ma bag si eu in seama legat de observatiile mele asupra catorva subiecte.
Mie nu mi se pare ca se zgarie repede. In ~ 2 luni de utilizare fara folii si huse am o singura zgarietura pe spate de circa 3 mm lungime. Nesemnificativ as zice (am 2 huse clearview si folii de la sammy din starter kit. Husa am tinut.o 2 zile dar nu mi.a placut ca aduna praf, foliile nu m.am obosit sa le incerc).
Pe s8 bateria ma tine mai bine decat pe note 4, telefonul meu anterior care avea baterie noua.
Despre pozele cu led si eu am o parere proasta legata de redeye. Dar ca si la alte telefoane...incerc pe cat pot sa le evit, mai ales ca atunci cand exista ceva lumina ambientala...fie si foarte chioara, camera se descurca onorabil si fara led.
Fastchargerul wireless cel de s7 din starterkit il folosesc mereu la birou si am mers intotdeauna in parametrii cu cablul din pachet si stecherul de la un note 3.
Baterie externa folosesc un model de la sammy de 10500 mAh cred (nu mai stiu modelul...unul cu aluminiu pe exterior, negru albastrui). Imi asigura peste 3 incarcari complete.
La cat de stresat am fost de achizitia acestui model (in principiu pentru ca era primul meu telefon de ciob si pe fata si pe spate) ma declar mai mult decat multumit, iar fata de note 4 avansul tehnologic este evident.
Am plecat pe ideea sa.l testez si daca nu.mi place sa.l pasez nevestei cand apare note 8. Ei bine... cred ca nu o sa se innoiasca nevasta anul asta Posted Image)

Daca te uiti atent si la lumina o sa vezi ca sunt milioane de zgarieturi mici.... sticla nu e rezistenta deloc la zgarieturi si nici cea din fata comparativ cu note 5...
Eu nu sunt multumit de telefon, m-a dezamagit... bateria e teribila... pe timpul noptii se duce 10% lejer fara sa am nici un briz-briz de aplicatie instalat.

#3248
papichullooo

papichullooo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,474
  • Înscris: 15.01.2005

View Postmaxander, on 28 iunie 2017 - 07:10, said:



Daca te uiti atent si la lumina o sa vezi ca sunt milioane de zgarieturi mici.... sticla nu e rezistenta deloc la zgarieturi si nici cea din fata comparativ cu note 5...
Eu nu sunt multumit de telefon, m-a dezamagit... bateria e teribila... pe timpul noptii se duce 10% lejer fara sa am nici un briz-briz de aplicatie instalat.
Nu are cum sa fie mai bunã sticla de la Note 5

#3249
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostYOUR_GOD, on 27 iunie 2017 - 22:45, said:

Nu m-am prins. M-am uitat fara sunet. S8 s-a incarcat cel mai incet? Erau un modul rapid de incarcare?
Da, fata de S7 edge.

#3250
chans

chans

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 13.07.2005
Prima oara am observat la s6 apoi si la s7 edge la fel si anume ca bateria tine semnificativ mai mult atunci cand este incarcata normal fata de fast charge.
La S8 nu am facut inca testul dar posibil sa fie la fel.(oricum nu folosesc fast charge decat in momente cand am nevoie de el si f rar))
Pe net nu prea sunt subiecte despre aceasta observatie

https://forum.xda-de...arging-t3120044

Este doar o observatie ,posibil sa ma insel ,ciclul de utilizare a fost unul standard si nu de test dar merita incercat

#3251
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,229
  • Înscris: 12.12.2011
Eu il incarc de peste 5 luni fara fast charge. De baterie sunt multumit, tine o idee mai bine decat incarcata cu fast charge.


Edit: am crezut ca sunt pe topicul de S7 Edge. Chestia cu 5 luni se aplica in cazul acelui telefon, insa chestia cu incarcatul este valabila pentru ambele telefoane.

Edited by corcodel10, 28 June 2017 - 11:08.


#3252
maxander

maxander

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 26.12.2013

View Postpapichullooo, on 28 iunie 2017 - 07:50, said:


Nu are cum sa fie mai bunã sticla de la Note 5

Iti zic eu ca e mult mai buna.
Ti as face poza da nu se vad zgafieturile

View Postpapichullooo, on 28 iunie 2017 - 07:50, said:


Nu are cum sa fie mai bunã sticla de la Note 5

Iti zic eu ca e mult mai buna.
Ti as face poza da nu se vad zgafieturile

View Postcorcodel10, on 28 iunie 2017 - 11:03, said:

Eu il incarc de peste 5 luni fara fast charge. De baterie sunt multumit, tine o idee mai bine decat incarcata cu fast charge.


Edit: am crezut ca sunt pe topicul de S7 Edge. Chestia cu 5 luni se aplica in cazul acelui telefon, insa chestia cu incarcatul este valabila pentru ambele telefoane.

De peste 5 luni ? Si telefonul are nici 3luni :)))

#3253
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postmaxander, on 28 iunie 2017 - 07:10, said:


Daca te uiti atent si la lumina o sa vezi ca sunt milioane de zgarieturi mici.... sticla nu e rezistenta deloc la zgarieturi si nici cea din fata comparativ cu note 5...
Eu nu sunt multumit de telefon, m-a dezamagit... bateria e teribila... pe timpul noptii se duce 10% lejer fara sa am nici un briz-briz de aplicatie instalat.
Pe cuvant ca mie imi ia maxim 2-4% noaptea, cu totul on.

#3254
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,229
  • Înscris: 12.12.2011

View Postmaxander, on 28 iunie 2017 - 13:26, said:


De peste 5 luni ? Si telefonul are nici 3luni :)))

Vezi ca am adaugat la EDIT ceea ce gresisem :)

#3255
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View PostYourFan, on 28 iunie 2017 - 08:13, said:

Da, fata de S7 edge.
Testul facut in film poate fi irelevant daca acumulatorul vreunui telfon este mai uzat. Astfel, va aparea p,in mult mai rapid, pentru ca i-a scazut capacitatea. Dpdv electronic, este logic ca cel mai nou, sa se incarce cel mai greu. Vedeti acumulatorii auto. Cei dusi apar la amsurat, plini relativ rapid, dar daca ai ghinion si nu pleaca lasina la a doua cheie, sa zic, nu mai poate invarti motorul.

Vad ca apar muklte teste pe net, facute de necunoscatori. Inca un exemplu  de test irelevant, este cel de SOT.

Eu nu am avut niciodata nevoie de Fast Charge. Incarc telefonul oricand am ceva timp liber, oricat are acumulatorul.

#3256
hayabusa

hayabusa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 07.12.2004
orice om care stie ceva fizica si chimie va va spune ca incarcarea fast charge dauneaza bateriei mai mult(nu are rost sa intru in detalii, dar daca vrea cineva meditatii: pm :) ). Acum nu ca le-ar pasa producatorilor, ei vor sa vanda fiecare generatie de telefoane, ok

#3257
papichullooo

papichullooo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,474
  • Înscris: 15.01.2005

View Posthayabusa, on 28 iunie 2017 - 17:20, said:

orice om care stie ceva fizica si chimie va va spune ca incarcarea fast charge dauneaza bateriei mai mult(nu are rost sa intru in detalii, dar daca vrea cineva meditatii: pm Posted Image ). Acum nu ca le-ar pasa producatorilor, ei vor sa vanda fiecare generatie de telefoane, ok
Hai ca m-ai facut curios, lumineaza-ne si pe noi. Si pe urma iti arat eu gratis de ce incarcarea fast charge, daca este facuta cu incarcatorul corect nu afecteaza cu absolut nimic bateria.

#3258
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Papi, sa nu afecteze deloc, nu se prea poate. Cred totusi, ca noii acumulatori sunt facuti sa reziste mai bine la amperaj mai mare. Doi ani, cat specifica garantia, rezista sigur, bineinteles, undeva pe la 70% din capacitatea initiala.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate