Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Receptionare Eutelsat Hot Bird 13 cu receptor Orange

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
fred-barlan

fred-barlan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.12.2016
Aha, deci distanta asta mare intre extreme poate aduce probleme... Deci asta ar fi compromisul, Orange captat de la 23.5'E... Sincer sa fiu nu stiu cum o sa fac, nu as vrea sa scad din calitatea Orange. Maine ma hotarasc exact daca merg pe 2 sau 3, cand o sa dau comanda.

Tot ce mi-ai spus azi a fost simfonie pentru urechile mele :D Multumesc de informatiile pretioase!

#20
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Tu ai zis ca mergi pe varianta cu 2 antene... pui una fix pe Orange (un singur LNB) iar pe cealalta antena pui Astra 19.2'E & 13'E
In varianta asta, o sa ai 3 sateliti activi pe receptorul de la Orange si toti 3 cu semnal foarte bun!
O seara faina!

#21
fred-barlan

fred-barlan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.12.2016
Am gasit o postare de-a ta la RDI Board, ma mai inspir de acolo. O sa revin aici cu rezultatul final.

Multumesc mult, o seara super!

#22
fred-barlan

fred-barlan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.12.2016
Am indreptat azi antena spre hot bird 13', doar cu un lnb sa fac teste. Nu stiu unde gresesc, prind doar cateva transpondere, vreo 7 parca: 1, 4, 8, 55... Nu stiu unde gresesc, polarizarea lnb e ok, inclinatie antena...

Pe transponder 1 am 100/70

Am tot miscat antena, dar degeaba. O am la o inaltime de vreo 3 metri, nu am obstacole...

#23
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Probabil esti pe alt satelit... ce ai prins mai exact (cu nume canal)

#24
fred-barlan

fred-barlan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.12.2016
Karusel Int, TRT Belgesel HD, Ezekiel tv, Fashion Television (dar are emblema altfel), AXN Spin, JimJam, AON, MAcroView (dar in emblema scrie Taiwan), NLM TV, Holy God TV, Slate (AFN), TeleBi (D24), Lualua TV, BBC Wordnews, Travel Channel. Astea sunt toate, si in rest codate.

#25
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Nu imi dau seama... caut si iti zic

Hai ca a mers repede... antena este la 9 grade est deci e foarte aproape de Hotbird!
Cum stai in spatele ei, misti foarte fin spre stanga (pana dispare semnalul la ce ai prins acum). Faci o noua scanare si o sa vezi ca intra sute de canale (cu italieni, francezi, polonezi, arabi, etc.)

#26
fred-barlan

fred-barlan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.12.2016
Haha, da omule m-am uitat pe http://en.kingofsat.net/pos-9E.php si am gasit canalele pe care le prind :) Esti genial :)

Nu stiu daca mai apuc in seara asta, ca lucrez la un proiect pentru cineva online, dar maine dimineata ma apuc de treaba. Deci misc in stanga, dispare semnalul de la Eutelsat 9B 9'E, apoi logic ar fi sa imi dea din nou semnal, nu-i asa? Deci ar veni semnalul de la 13'E.

#27
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Exact... dupa ce dispare semnalul complet de la 9'E esti f aproape de 13'E (nu fix pe el - deci faci reglaj fin cand vezi ''urma'' noua de semnal si abia dupa faci scanarea)
Atentie ca nu e exact la 9'E acum... e un pic spre 7'E deci intre 7 si 9 grade (TRT-ul este de la 7'EST iar restul de la 9'EST)

Si nu uita reglajul extrem de fin de la elevatie... de la 9' la 13' se urca pe curba satelitara deci trebuie ajustata f. putin si elevatia antenei!

Edited by rz, 07 December 2016 - 18:35.


#28
fred-barlan

fred-barlan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.12.2016
Am inteles :)

Revin maine cu verdictul :D

O seara buna!

#29
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
ok...

#30
fred-barlan

fred-barlan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.12.2016
A mers, am in medie 100/70. Sunt o droaie de canale italienesti, arabe, poloneze, rusesti, ucrainene. RAI-urile si cateva alte canale italienesti, precum si cele de stiri sunt foarte utile ptr mine. Acum ma concentrez pe multifeed cu hot bird 13' e pe centru.
Multumesc mult de ajutor, daca nu era faza cu inclinat putin antena pe spate, cred ca ratam satelitul.

Mai stau putin si imi cumpar un receptor hd, fiindca e naspa rau sa ai canalele alandala free si codate la un loc... Eventual as vrea ceva pe care sa il pot cupla (si) la computer, daca se gaseste asa ceva. Daca nu cred, ca varianta ar fi prin placa tuner tv?

#31
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Ma bucur ca ai reusit... chestia cu lista amestecata se rezolva repede si frumos deoarece la receptorul Orange se pot face pana la 5 liste favorite - muti acolo doar ce iti place si le poti aranja in ce ordine vrei tu!.

Edited by rz, 08 December 2016 - 18:10.


#32
fred-barlan

fred-barlan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.12.2016
Da, ai dreptate, listele favorite sunt o optiune de a face ceva curatenie. Multumesc :)

De fapt e singura.

#33
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Singura optiune... si mult mai curat!

#34
fred-barlan

fred-barlan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.12.2016
Maine ma duc sa caut in magazine un comutator DiseqC cu patru intrari si poate gasesc si un suport LNB dual prin Galatiul asta uitat de lume... Trebuie neaparat sa iau 1.0 sau merge si 2.0?

#35
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 06.09.2004
Vezi, la Galati ai unul din cele mai bune magazine de sateliti din tara!

#36
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,239
  • Înscris: 24.05.2014

View Postfred-barlan, on 08 decembrie 2016 - 20:13, said:

Maine ma duc sa caut in magazine un comutator DiseqC cu patru intrari si poate gasesc si un suport LNB dual prin Galatiul asta uitat de lume... Trebuie neaparat sa iau 1.0 sau merge si 2.0?
Incearca acest magazin din Galati
http://satmultimedia.ro/contact

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate