Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Accident cerebral

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016
Hmm, se pare ca si-a revenit, vorbeste coerent si fluent:)..merge,inca are mana amortita:|, dar, e ok. Cel putin e mult mai bine ca ieri. Cred ca a contat foarte mult faptul  ca a venit neurologul la noi, si ca i- am facut 2 perfuzii

#20
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Totusi discutam de o persoana la 80 de ani . Zilnic pierde din vitalitate . La e va asteptati ? Nu zic a trebuie condamnat la moarte dar a depasit de mult media sperantei de viata la barbati . Puneti bani deoparte .

#21
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
bunicu a avut toata partea stanga paralizata - fata, mana si picioru - nu se mai putea deplasa, doar il scoteam noi in scaunu' cu rotile..
manca singur, nevoile si le facea singur (avea un scaun special langa pat cu un fel de galeata) se ajuta de mana sanatoasa
si a trait asa cam 10 ani;
aveti grija ca accidentu vascular cerebral la varsta lui se poate repeta

#22
demin2609

demin2609

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 22.11.2009
am in famlie un caz.

cu exercitii multe o sa isi revina la 90 % din capacitate,

Mult noroc.

#23
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostLeopardSurd, on 04 decembrie 2016 - 00:47, said:

El de fapt a avut accident vascular cerebral in zona de creier irigata de artera cerebrala medie stanga. Din ce spui tu acum are acum pareza de brat drept, pareza centrala periferica dreapta si afazie (motorie cel putin).

In tarile "cilivizate" se face dupa un AVC o computertomografie si un laborator de rutina sa vada cum e cu colesterolul si cu hemoglibina glicozilata (marker de diabet). Dupa aia se da ca profilaxie secundara Aspirina 1 x 100 mg zilnic si Simvastatin 1 x 40 mg (sau alta statina).

Tot in tarile "cilivizate" se cauta cauza: tulburare de ritm cardiac, trombi cardiaci, vasculari (stenose) sau pur si simplu microangiopatie. Asa se adapteaza tratamentul.

Intre timp se face fizioterapie. Cu timpul isi poate reveni. Problema e ca e la risc sa faca iar daca nu cauta cauza.


AIT nu are cum sa fie. AIT dureaza maxim 24 de h. Mosu' are AVC (daca nu cumva a sangerat de fapt in zona aia).


Si ca sa incetezi sa mai vorbesti prostii, iti pot spune ca si in Romania se fac toate acele investigatii, inclusiv Doppler, tomograf, colesterol, analize complexe si tot ce trebuie, deci hai sa incetam sa mai aruncam cu noroi in Romania, experienta de care povestesc este traita de mine, pacientul a fost mama mea, dupa craciunul de anul trecut, si probabil ca daca am tacea in loc sa mancam nu stiu ce ne-ar fi mai bine,

#24
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View Postjamesbond91, on 04 decembrie 2016 - 00:07, said:

Bunicul meu a suferit un atac cerebral. A suferit un atac cerebral pe dreapta, mana dreapta o foloseste greu, partea dreapta a fetei s-a lasat, si are deficiente in vorbire (se balbaie). Cu toate astea, el este constient de faptul ca a suferit un atac cerebral .Are varsta de 79 de ani, dar este o persoana activa, merge aproape zilnic la oras (medicamente, mancare), intretine singur o gospodarie.

A venit un neurolog acasa, si o asistenta pentru perfuzie

Intrebarea mea este, se poate recupera din asa ceva?? Si as dori sa stiu o parere de la oamenii care au trecut prin asa ceva, sau cunosc cazuri. Cat dureaza procesul de recuperare ( asta in cazul ca se reface),  si ce masuri trebuiesc luate ca familie
Să nu te aştepţi la miracole, la 79 de ani  este un pic mai greu, ai mare grijă şi cu psihicul s-ar putea instala şi o depresie post-traumă, încurajează-l în tot ceea ce întreprinde, oricât de banală ţi s-ar părea acţiunea lui !!! Posted Image

#25
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016
Mda, totul e bine, si-a revenit complet:)..va multumesc pentru sfaturi;)

#26
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Slava Domnului ca si-a revenit dar trebuie sa-si schimbe stilul de viata. Sa o ia mult mai usor.

#27
RobertRtt10

RobertRtt10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.05.2016
Accidentul vascular cerebral , cauze , simptome , tratament ,  prevenire.

Acceseaza link-ul de ma jos.

https://www.articole...erebral-AVC/119

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate