Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Jurnal Casa Iladi P + 2 pisici

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
2546 replies to this topic

#721
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Faine portile, tre sa faci ceva la gard mai incolo(tencuit,finisat) si nu uita de capace la stalpi.

#722
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008
Nu uit, doar se mișcă muncitorii cu țârâita: ieri au montat glafurile, azi porțile, luni poate capacele la stâlpi. Când va permite vremea vrem să dăm gardul cu decorativă. Am tot dezbătut posibilitatea de a placa gardul cu piatră și am ajuns la concluzia că nu ne place (pisicile chiar au fost foarte vehemente)

#723
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,491
  • Înscris: 06.01.2014

View Postiladi, on 20 ianuarie 2018 - 20:33, said:

Ce dimensiune are stâlpul dintre poarta și portiță ?

#724
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008
Cred că are 300x300x2000. De ce?

#725
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,491
  • Înscris: 06.01.2014
Caut și eu, doar ca eu am nevoie de 250x250,  înălțime cât o fi .

#726
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007

View Postmanghels, on 19 ianuarie 2018 - 16:04, said:

Inseamna ca vechiul proprietar trebuie sa raspunda..pt ca a vandut un teren cu 'vicii' ascunse. In mod normal ..toate chestiile astea trebuie prinse in contract. Nu e cazul de fata..decat daca-i vreo bomba pe acolo...Nu cred ca deranjeaza momentan acea teava.
In mod normal toate traseele astea trebuie marcate pe niste harti. In realitate hartile sunt facute fiindca trebuie, deci nu au detalii clare, fiecare trage tevile pe unde apuca fiindca poate iar autorizatiile se emit doar fiindca e necesar, nu ca sa fie utile. Si mie mi-au spus unii ca ar fi o teava de apa trasa pe limita de proprietate, sa am grija cand sap sa n-o tai. A cui e nu se stie, cineva de mai sus. Stiau doar ca au vazut cand au bagat-o in pamant. Dar nu e trecuta nicaieri, cei de la primarie nu anunta cand emit autorizatiie de constructie, eu daca tai teava ce se intampla? Adica il deranjez pe vecinul de mai sus, dar altfel? Nu e raspunderea mea, ci a primariei fiindca exact asta e motivul pentru care se cer autorizatii de constructie, sa nu sape dorelul sa taie tevi si conducte fara sa stie. Ca da de apa nu-i mare problema, dar daca da de gaz sare in aer jumate de cartier.

Nu mai spun de teava de gaz, pe harta apare ca e pe partea mea de drum, in realitate e peste drum si undeva intr-o rapa, trece prin mijlocul terenurilor. Cand cumperi un teren nu stii pe unde vine, si degeaba ceri detalii la primarie ca nu-s corecte. Au sapat oamenii aia cat a putut excavatorul, apoi au renuntat. Ne-am uitat de 3 ori pe harta, acolo trebuie sa fie. Ca apoi sa plece 4 insi in cercetare, intrebat prin vecini, noroc ca era marcaj de vopsea pe un gard ca altfel inca o mai cautau si astazi.

Eu daca cumpar un teren, apoi il vand, pot fi acuzat ca are vicii ascunse? Foarte probabil ca da, dar cand nici primaria nu stie, cine e de vina?

#727
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,903
  • Înscris: 27.02.2008
Si la mine teava de gaz trece pe proprietatea mea..la limita dar e pe proprietate (de-a lungul drumului). Cand mi-au dat retragerile, teava (impamantata de mine) a ramas in exteiorul proprietatii (curtii) dar tot pe terenul meu. Nu am facut nici un act de cedare/donatie catre primarie..Cand am sapat pt gard..daca nu stiam ca teava e acolo in pamant (ca doar eu am bagat-o) puteam sa-i ard un harletz din neatentie..

#728
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
La tine e bine, la vecinii mei de peste drum taie curtea perfect in doua.

#729
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008
Am terminat lucrarea de branșament apă/canalizare. Săptămâna viitoare merg să fac cerere de contor.

#730
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,374
  • Înscris: 13.01.2011
Capul pe perna cind il pui acolo ?! :D

#731
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008
În cel mai rău caz pe 31 mai :)  Am vândut apartamentul și trebuie să-l eliberez atunci.

Cam în 3 săptămâni ar trebui să încep finisajele interioare care se estimează să dureze 2 luni. Deci aș avea, teoretic, destul timp.

Mai nasol stau cu mobila de bucătărie. Am fost la reprezentantul unui producător german de bucătării care la configurația făcută de mine mi-a cerut 5000. Euro. Plus TVA. Nu sunt dispus să dau atât. Acum caut printre meșterii locali însă fără finalitate momentan. Mă gândesc că va fi posibil să mănânc la KFC vreo câteva luni :D

#732
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Legat de mobila de bucatarie, daca ai proiectul gandit ca dimensiuni si nu ai ceva elemente atipice exista varianta sa iti comanzi fronturile, fetele, usile, plintele la ea si sa o montezi singur. La fel si dulapurile, le cumperi sau le comanzi la cineva local.
Eu am cumparat pana la urma asa de aici, m-au ajutat sa o gandesc si sa comand ce imi trebuie, pe parcurs am mai si schimbat din ce luasem deja.  http://www.darel.ro/...onturi.html  

Dezavantajul poate fi partea de blat la care ne-am chinuit ceva sa iasa multumitor, dar la final a costat in jur de 1800 euro nu 4000 cat imi cerusera cei la care am apelat initial.

#733
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,903
  • Înscris: 27.02.2008
Bucătăriile astea de atâtea mii de eur..fac si de mâncare??? ..sau de ce-s asa scumpe? Din ce material? Ce fel de deschideri - opțiuni?

#734
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View Postmanghels, on 24 ianuarie 2018 - 11:03, said:

Bucătăriile astea de atâtea mii de eur..fac si de mâncare??? ..sau de ce-s asa scumpe? Din ce material? Ce fel de deschideri - opțiuni?
Pai nu prea... fiecare fata de usa pleaca de la 15 euro aprox, un dulap simplu de 60 latime este cam 150 lei, si de acolo incepe nebunia. mai pui un geam la un corp, mai 1leu pe bucata de maner ca e mai fain, iti arata omul se la vanzari plinta asortata si tot asa. Nu mai zic de balamale si ce mai pui in dulapuri. Eu am ales ceva mdf frezat, cele care au ceva lipit pe fronturi se topesc sau umfla in zona cuptorului si a masinii de spalat vase.

Attached Files


Edited by dell99, 24 January 2018 - 11:17.


#735
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,903
  • Înscris: 27.02.2008
Is frumoase. .dar 4-5k eur??? Is mai scumpe ca ipat-ul..

#736
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Eu sunt de parere ca oricata gargara si marketing ar face kuxa si ceilalti din categoria lor de pret nu se justifica. Tot cu meseriasii locali imi voi face si eu treaba, pot iesi chestii comparabile la mai bine de jumatate de pret. Daca banii sunt nelimitati si iti plac randarile colorate frumos pe calculator - nu vad nici o problema. Altminteri nu prea merita banii, in opinia mea.

#737
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008
Ceea ce am văzut la Nobilia este mult peste ceea ce oferă producătorii noștri locali. Dacă în timp se justifică sau nu prețul prin calitate și durabilitate e discutabil. Cert este că nu am fost dispus să plătesc pentru a verifica asta. Exponatele sunt fără cusur, se vede calitatea materialelor și a asamblării. Ai noștri, din păcate, nu sunt încă acolo sau dacă se apropie se apropie și prețurile. Ceea ce m-a deranjat foarte mult la Nobilia a fost lipsa de profesionalism: în prima zi era o donșoară care a zis că nu e capabilă să ne facă calculația. A doua zi un coleg de-al ei nu s-a descurcat mult mai bine, foarte greu a găsit modulele, aia nu se poate, aia nu avem. Când am solicitat o recalculare cu PAL în loc de MDF a rezultat o diferență de 200 de euro. Destul de ciudat aș zice. Și la sfârșit bomboana: ăăăă, plus TVA. Păi, coane, eu nu plătesc cu TVA, am scutire? Mă scoate din sărite tactica asta.  Revenind la producătorii locali: reținerea mea cea mai mare (trecând peste faptul că nu cred că se apropie de calitatea nemților) este faptul că sunt vestiți pentru faptul că durează forte mult și nici așa nu își respectă termenele.

Am avut o tentativă de calcul la IKEA: sub 10.000 de lei cu tot cu ceva aparataj, însă deși nu mă deranjează că e fără montaj nu știu la ce calitate să mă aștept.

#738
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Eu imi fac cu cineva local, din mdf vopsit, feronerie blum - balamale cu amortizor, tandembox antaro alb pentru sertare, camara blum, scurgator de vase in sertar, cos de gunoi in sertar, sertar pentru tacamuri, masa si o bancuta cu spatar tapitata - era undeva intre 3500 si 4000 de euro.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate