Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Merita banii bicicleta asta?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
denny34

denny34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 23.04.2016

 Testosteron, on 29 noiembrie 2016 - 11:10, said:

Bine ia-ti ce vrei  eu unul am si iesit de pe topicul asta.

Eu iti astept opiniile tale,sau tu mergi doar pe logica celor de la decathlon?

#20
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

 denny34, on 29 noiembrie 2016 - 11:22, said:

Eu iti astept opiniile tale,sau tu mergi doar pe logica celor de la decathlon?

Poate ca opiniile mele nu-s bune. Am spus ca daca toata lumea merge cu roti de 27.5 eu zic ca e mai bine asa. Plus franele hidraulice nu prezinta nici un avantaj. Cele 10 viteze sunt intr-adevar utile, dar o bicicleta cu 10 viteze poti gasi si la un pret mai mic. In plus la o bicicleta mai trebuie cumparate o serie de accesorii si in plus mai trebuie sa mergi si tu cu ea. La roti de 29 trebuie si muschi pe masura pentru ca este evident necesara o forta mai mare de pedalare. Plus se strica tot echilibrul celor 10 viteze care vor trebui folosite in alt regim.

Edited by Testosteron, 29 November 2016 - 11:35.


#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cele 3 dimensiuni de roţi (29/27,5/26) au fiecare avantaje şi dezavantaje, plecând de la diferenţe de rigiditate a roţii (raţionament care a stat la baza apariţiei roţilor de 26) până la manevrabilitate şi uşurinţa de a trece peste obstacole. În argumentarea alegerii nu trebuie să stea absolut deloc viteza maximă de deplasare pe una din roţi întrucât această viteză ţine în primul rând de transmisie şi în al doilea rând de condiţia fizică.
Eu folosesc la actuala bicicletă cu roţi de 26 un pedalier gândit pentru roţi de 29 (că tot se întreba cineva mai sus de ce are foaia mare aşa mică). Nu prind viteză dar la noi, cum ai ieşit dintre blocuri eşti deja la munte.

#22
pro-e

pro-e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.09.2006

 Testosteron, on 29 noiembrie 2016 - 11:34, said:

Am spus ca daca toata lumea merge cu roti de 27.5 eu zic ca e mai bine asa.

Rotile de 26 si 29 au fiecare avantaje si dezavantajele lor, cele de 27,5 sunt vazute ca fiind compromisul intre cele doua dimensiuni.
Dimensiunea rotii se alege in functie de ceea ce vrei sa faci cu bicicleta respectiva. Mai mare nu inseamna neaparat mai bine, nici mai repede.

 Testosteron, on 29 noiembrie 2016 - 11:34, said:

Plus franele hidraulice nu prezinta nici un avantaj.

De cativa ani incoace nu se mai produc MTB serioase fara frane hidraulice.

 Testosteron, on 29 noiembrie 2016 - 11:34, said:

La roti de 29 trebuie si muschi pe masura pentru ca este evident necesara o forta mai mare de pedalare.

Fals.

 Testosteron, on 29 noiembrie 2016 - 11:34, said:

Plus se strica tot echilibrul celor 10 viteze care vor trebui folosite in alt regim.

Echilibrul feng shui ???

Edited by pro-e, 01 December 2016 - 20:04.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate