Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Despre CV

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
VladislavP

VladislavP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.11.2016
Buna ziua.

As dori sa va cer o parere despre CV-ul meu. Am lucrat in mai multe locuri, peste tot intre 1an-3ani. Ultimul loc de munca l-am avut ca si topograf pe un proiect de 1 an. Dupa terminarea proiectului am lucrat la o fabrica 2 luni pe perioada de vara gandindu-ma ca in acest timp imi gasesc loc de munca in domeniu. Nu mi-am gasit in domeniu insa mi-am gasit in alta parte, de unde mi-am dat demisia la zi dupa 2 luni cu acordul ambilor terti din mai multe cauze.

Cu ce mentiune credeti ca ar trebui sa trec aceste 2 locuri de munca in CV? Viitorul angajator s-ar uita rau la mine din cauza acestor 2 locuri de munca unde nu am stat mult? Daca nu le trec in CV as putea avea probleme? Daca cer adeverinta de la ultimul angajator si eu il dau de la ultimul loc de munca stabil isi pot da seama de acest lucru?

Multumesc de sfaturi.

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
@VladislavP, daca angajatorul te intreaba (desi nu cred ca o sa se intample) spui ca nu le-ai trecut in CV pentru ca ai considerat ca nu sunt relevante din moment ce nu ai lucrat in domeniul in care te-ai specializat sau pentru care aplici.

Edited by LensFlare, 23 November 2016 - 15:51.


#3
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Cred ca raspuns mai bun decat cel primit de la LensFlare nu este.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
In ReviSal esti inscris cu toate?

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostVladislavP, on 23 noiembrie 2016 - 15:48, said:

Cu ce mentiune credeti ca ar trebui sa trec aceste 2 locuri de munca in CV? Viitorul angajator s-ar uita rau la mine din cauza acestor 2 locuri de munca unde nu am stat mult?

Trece-le in CV asa cum sunt, pentru ca oricum apar in cartea de munca, daca ai avut contract.. asa ca minciuna nu are picioare lungi. Gaseste niste explicatii rationale, plauzibile pentru care ai plecat de acolo si raspunde-le la intrebari in limita bunului simt. Nu-ti garantez ca vei gasi cele mai bune raspunsuri pentru ei, dar cale batatorita nu exista.  In conceptia oamenilor de HR romani, salariatii sunt sclavi - nu conteaza unde ai fost, nu conteaza ce ai facut, conteaza cat ai rezistat la calareala.... Asa ca n-o sa gasesti cel mai bun argument in fata oamenilor de HR niciodata.  Daca nu le crapa buza dupa un om, nu vor angaja, indiferent ce ai spune la interviu.

#6
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

Quote

cu acordul ambilor terti

Si sa nu spui asta daca va trebui sa dai explicatii.

#7
VladislavP

VladislavP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.11.2016
Multumesc mult de raspunsuri si de ajutor. M-am gandit sa scriu doar anul in care am lucrat, fara sa precizez perioada (luna,ziua) si sa motivez mai departe la interviu.

"cu acordul ambilor terti
Si sa nu spui asta daca va trebui sa dai explicatii."  -  Pot intreba de ce? Nu de alta dar nu stiu psihologia celor de la HR.

P.S. Carte de munca nu am, pot vedea doar daca cer un document de revisal.

Edited by VladislavP, 24 November 2016 - 12:02.


#8
alumoi

alumoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 23.11.2005

View PostVladislavP, on 24 noiembrie 2016 - 11:58, said:

"cu acordul ambilor terti
Si sa nu spui asta daca va trebui sa dai explicatii."  -  Pot intreba de ce? Nu de alta dar nu stiu psihologia celor de la HR.
Si nici limba romana :P
Ambele parti, mai crede cineva. "Ambilor terti" sugereaza ca cel putin alte 2 parti straine de contractul dvs. de munca si-au dat acordul ca dvs. sa va dati demisia.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate