Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Cum se impoziteaza veniturile prin paypal?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Salut,
Momentan nu mai am contabil fiindca am avut o buna perioada de inactivitate cat am lucrat (singur) la proiect si m-a abandonat fix acum (la inceputul lui noiembrie am ridicat actele) cand mi-am inceput si eu afacerea... a zis ca vor sa se axeze pe firme mari :)

Contabil nou imi voi cauta din decembrie atunci cand imi voi muta si sediul firmei la noua locuinta, deci de aceea intreb aici, sa stiu la ce ma astept.

Prin site-ul meu primesc plati prin paypal pe un cont business inregistrat pe numele firmei.
Am un joc online in care jucatorii cumpara bunuri in joc, astfel eu zilnic am 5 - 10 plati cu sume diferite.
Ce va trebui contabilizat oare?
Trebuie sa fac fiactura fiecarui jucator care cumpara si trebuie prezentate platile din paypal?
Sau trebuie factura doar cand dau withdraw in contul bancar al firmei? Daca da, cum dovedesc provenienta banilor?

Multumesc.

#2
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
PFA ?

#3
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
E pe SRL-D.

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Teoretic factura trebuie emisa si venitul inregistrat atunci cand jucatorii iti datoreaz bani, desi inca nu i-ai incasat.

#5
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

View Postoverseas, on 23 noiembrie 2016 - 11:31, said:

Teoretic factura trebuie emisa si venitul inregistrat atunci cand jucatorii iti datoreaz bani, desi inca nu i-ai incasat.
Si pentru asta nu ar trebui sa am contract cu jucatorii?
Am avut anul trecut o incasare pentru ceva servicii de development, si m-a pus contabila sa fac contract de prestari servicii cu cel pentru care am lucrat..

Edited by AndyM, 23 November 2016 - 11:33.


#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Contractul la prestari servicii e obligatoriu cand platesti tu si pui pe cheltuiala, sa fie deductibila. Nu cand incasezi, la venituri. Asa spune codul fiscal (e si normal, veniturile nu-s conditionate precum o cheltuiala).

In speta ta, facturezi celui care iti vireaza banii in contul bancar.

Edited by neagu_laurentiu, 23 November 2016 - 11:41.


#7
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Daca facturez nu trebuie sa trec si datele personale ale fiecaruia?
CNP, Adresa... informatii ce nu vreau sa le cer... adica totusi, si eu cumpar game goodies si nu mi-a cerut nimeni.

Edited by AndyM, 23 November 2016 - 11:55.


#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Scrie si tu ce ai sau macar pe unul generic, pana la urma statul se bucura ca inregistrezi veniturile (si el primeste taxele).

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostAndyM, on 23 noiembrie 2016 - 11:54, said:

Daca facturez nu trebuie sa trec si datele personale ale fiecaruia?
CNP, Adresa... informatii ce nu vreau sa le cer... adica totusi, si eu cumpar game goodies si nu mi-a cerut nimeni.

Cam da. Inca e haos ca nu s-a pus Fiscul pe nisa asta.

#10
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
CNP-ul este opțional.

#11
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010

View Postneagu_laurentiu, on 23 noiembrie 2016 - 11:38, said:

In speta ta, facturezi celui care iti vireaza banii in contul bancar.

pai in cazul initiatorului (cat si al meu de altfel) cel care ii vireaza banii in cont este paypal. insa majoritatea care lucreaza online folosesc metoda asta. nu se risca nimeni sa-ti faca transfer bancar direct.
ori eu aici pe cine facturez ? in cazul meu, contabilul mi-a spus sa facturez doar cand fac retrageri din paypal in contul bancar. eh la mine nu e mare problema deoarcere lucrez doar cu 2 companii inregistrate legal, de afara.
ce face initiatorul daca are 5-10 clienti/persoana fizica pe zi ? va elibera o factura fictiva cand va retrage in contul bancar ? intreb si eu.

Edited by mikaell, 23 November 2016 - 13:02.


#12
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Cel mai bine ar fi sa intrebi pe un forum de contabilitate sau sa cauti un contabil bun care sa-ti explice.

Cu jocul tau e complicat, pe factura ar trebui sa treci ceva servicii nu ce cumpara ei virtual.

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmikaell, on 23 noiembrie 2016 - 12:59, said:

ce face initiatorul daca are 5-10 clienti/persoana fizica pe zi ? va elibera o factura fictiva cand va retrage in contul bancar ?
Daca are datele lor, sa emita factura. Insa tot e mai bine sa pui pe cineva fictiv, sa inregistrezi veniturile decat deloc! Unde pacalesti pe cineva? Din contra.

Edited by neagu_laurentiu, 23 November 2016 - 13:05.


#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postretele, on 23 noiembrie 2016 - 12:34, said:

CNP-ul este opțional.

CNP-ul este obligatoriu la facturare.
E ilegal fara CNP.
Pt sume mici se poate cu bon fiscal, fara alte date.

Edited by loock, 23 November 2016 - 13:15.


#15
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010
cand cumperi game goodies prin paypal, nu iti trebuie altceva decat o simpla adresa de email. nici macar cont bancar nu ai nevoie. restul datelor nici nu intra in discutie, acestea sunt private.
sa emita factura pe o adresa de email ? tind sa cred si eu ca o factura fictiva per total ramane alternativa cea mai buna.
evident, nu e vorba de pacalit, rezultatul ramanand aceasi, ca la orice procedura normala.

View Postloock, on 23 noiembrie 2016 - 13:13, said:

CNP-ul este obligatoriu la facturare.
E ilegal fara CNP.
Pt sume mici se poate cu bon fiscal, fara alte date.

CNP-ul este optinal la comertul online international.
nici macar de semnatura/stampila nu este nevoie, conform art 155 alin. 19.

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Cand vine la tine cineva si cumpara ceva, ii dai un bon fiscal. Nu stii cine e dar ii dai un document. Asa si cu factura asta. La cheltuieli e spinoasa problema, nu la venituri.

#17
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postloock, on 23 noiembrie 2016 - 13:13, said:

CNP-ul este obligatoriu la facturare.
E ilegal fara CNP.
Pt sume mici se poate cu bon fiscal, fara alte date.

Atunci emag+pcgarage si multi altii comit ilegalitati...

#18
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postmikaell, on 23 noiembrie 2016 - 13:22, said:

cand cumperi game goodies prin paypal, nu iti trebuie altceva decat o simpla adresa de email. nici macar cont bancar nu ai nevoie. restul datelor nici nu intra in discutie, acestea sunt private.
sa emita factura pe o adresa de email ? tind sa cred si eu ca o factura fictiva per total ramane alternativa cea mai buna.
evident, nu e vorba de pacalit, rezultatul ramanand aceasi, ca la orice procedura normala.



CNP-ul este optinal la comertul online international.
nici macar de semnatura/stampila nu este nevoie, conform art 155 alin. 19.

CNP e opțional și la comerțul național, de până în 10.000 lei pe factură, conform ultimelor reglementări.
Nu se poate factura către Paypal ca și plătitor, el trebuie tratat ca și cont bancar. Facturile se fac individual către clienții finali, cu adresa de țară și oraș fiind suficiente.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate