Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Imprimanta printeaza cu dungi

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Floriiia

Floriiia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.12.2013
Salutari. Am o problema cu imprimanta. Mai exact, printeaza cu dungi, orice i-as face. I-am dat curatare de n ori si tot degeaba. Atasez si o imagine.
E cazul sa cumpar(din nou) alt cartus sau ce as putea incerca sa ii fac?

Attached Files



#2
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012
Ce e cu foaia aia, ai printat pe diagonala ?

Mai poti incerca o calibrare dar de obicei cand printeaza asa, inseamna ca s-a uscat o parte din duzele cartusului. Astea inkjet sunt foarte sensibile, nu trebuie lasate nefolosite prea mult timp pt ca se usuca, nu trebuie descarcare complet pt ca la fel se usuca daca functioneaza in gol..

Edited by A10, 23 November 2016 - 02:42.


#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 Floriiia, on 23 noiembrie 2016 - 02:23, said:

E cazul sa cumpar(din nou) alt cartus sau ce as putea incerca sa ii fac?
Da, cartus negru nou in prima faza. Vezi ca la un moment dat la inkjet se uzeaza curatatorul de duza si nu mai face contact pe toata suprafata si nu mai poate curata bine orice i-ai face.

#4
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
cilindru de imprimare  e murdar
ce model  e imprimanta ?

Edited by MasterOfDark, 23 November 2016 - 02:59.


#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
O duci la service.
Daca nici la curatare cu ultrasunete si solutii speciale nu merge,  cumperi  alte cartuse/ alt cap de imprimare. Depinde ce tip ai (ca nu vrei sa spui modelul).

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
@initiator

intai si intai spui ce model de imprimanta ai si de ce e imprimat pe diagonala si dupa aia mai discutam...

#7
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
Decat sa te apuci sa dai bani pe reparatii in service sau sa cumperi alte cartuse, mai pui ceva banuti si la ce oferte sunt de sarbatori IMPOSIBIL sa nu cumperi o imprimanta noua decat sa repari vechitura aia care s-ar putea sa fie stricata de tot... asta dupa ce ai dat deja banii pe cartuse si capete de imprimare.

 rosix, on 23 noiembrie 2016 - 07:36, said:

@initiator

intai si intai spui ce model de imprimanta ai si de ce e imprimat pe diagonala si dupa aia mai discutam...
Ca are chef de caterinca..poza este luata de pe Facebook (uita-te la denumirea pozei ;) )...acum am vazut si eu ca foaia a fost printata pe diagonala

Edited by arbuneaionut, 23 November 2016 - 07:41.


#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Trebuie sa cumperi un toner Posted Image

#9
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,184
  • Înscris: 27.06.2007

 arbuneaionut, on 23 noiembrie 2016 - 07:40, said:

Decat sa te apuci sa dai bani pe reparatii in service sau sa cumperi alte cartuse, mai pui ceva banuti si la ce oferte sunt de sarbatori IMPOSIBIL sa nu cumperi o imprimanta noua decat sa repari vechitura aia care s-ar putea sa fie stricata de tot... asta dupa ce ai dat deja banii pe cartuse si capete de imprimare.


Ca are chef de caterinca..poza este luata de pe Facebook (uita-te la denumirea pozei Posted Image )...acum am vazut si eu ca foaia a fost printata pe diagonala
ban!? Posted Image

#10
Floriiia

Floriiia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.12.2013
1. E un Canon MX395, cumparat acum 3 ani. Am inlocuit cartusul negru cu unul nou acum 6 luni.
2. Explica-mi, te rog,cum ai ajuns tu la concluzia ca poza e luata de pe net?
3. Si da, e jumatate de pagina indoita,pusa intr-o parte, pe care am bagat-o la nimereala sa o printez, ce e asa greu de inteles? Ca sa te lamuresc, postez si o poza intreaba, printata normal, nu pe diagonala.

Multumesc celorlalti pentru raspunsuri, in incercarea de a ma ajuta.
Aaa,da, mi-am dat seama de de tot spune arbuneaionut ca ,,poza e luata de pe net”. E ,,luata de pe Facebook” pentru ca am facut poza cu telefonul mobil, am trimis-o pe Messenger-FB  cuiva si am descarcat-o in calculator. Cata filozofie pe treaba asta..

Attached Files



#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 arbuneaionut, on 23 noiembrie 2016 - 07:40, said:

Ca are chef de caterinca..poza este luata de pe Facebook
Nu are relevanta, lumea asa transfera imaginile cateodata.

 MasterOfDark, on 23 noiembrie 2016 - 02:57, said:

cilindru de imprimare  e murdar
Ce cilindru la inkjet (ca sunt prea apropiate defectelele sa fie de la tamburul optic de la un laser, ar fi tambur minuscul...).

 Floriiia, on 23 noiembrie 2016 - 10:36, said:

printata normal, nu pe diagonala.
E clar ca nu merge cartusul corect, nu vad de ce nu-l schimbi. Acu problema este daca nu e defecta si imprimanta cum ti-am mai zis, lamelele de cauciuc de curatate a duzelor uzate asimetric si sa lase selectiv mizerie...

Edited by andreic, 23 November 2016 - 10:42.


#12
Floriiia

Floriiia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.12.2013
Deci ar trebui sa iau altul, nu? :)
Macar sa mai prind oferta cu ambele- negru si color la Altex.

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Daca nu stiai, imprimantele cu cerneala trebuiesc folosite o data la cateva zile altfel se usuca cerneala in capul de scriere si trebuie cumparat altul.

Daca nu ai nevoie de color treci pe imprimanta laser,

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Ceva nu spui adevarul aici.
Daca pui foaia oblic in imprimanta, iese mototolita pe margini ca nu incape in A4.
Si chiar daca reuseai, dungile trebuiau sa iasa paralel cu randurile scrise, deoarece capul de scriere merge pe orizontala.
Cred ca ai pus o caseta text si ai rotit-o.

On topic: duze infundate. La service cu ea in aparat cu ultrasunete.

Dungile albe sunt paralele cu marginea foii la tine: clar duze infundate.

Edited by dorin_2k, 23 November 2016 - 15:34.


#15
Floriiia

Floriiia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.12.2013
Nu imi dau seama prea bine la ce te referi. Foaia am pus-o oblic pur si simplu...puteam sa pun in loc un colt de carte, sa iasa ceva scris acolo. O foaie pusa oblic nu are relevanta. Ideea era ca imi ies afurisitele alea de dungi si asa am patit si ultima data, cand a trebuit sa schimb cartusul. Multumesc pentru timpul tau, cred ca a cunpara unul nou este si gura solutie. Zi frumoasa sa aveti!

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Si tie la fel, dar in final o sa cumperi o imprimanta laser. Posted Image

#17
Floriiia

Floriiia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.12.2013
Tu te referi la a incarca hartie in imprimanta altfel decat cum se pune normal hartia? Evident ca nu ai cum altfel. Eu ma refeream la faptul ca am xeroxat practic de pe o hartiuta gasita prin casa, acel fragment. Foaia oblica in partea cu scanarea, foaia normala in partea unde se incarca hartia.

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Hai ca ai facut intentionat, ai scanat stramb, ai pozat stramb se pare ca cartusul este mai destept decat tine si printeaza din 2 in 2 ca sa nu induca lumea in eroare.

Edited by arg, 23 November 2016 - 16:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate