Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Electrecord - Aplicatie cu arhiva muzicala romaneasca

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
In data de 7 decembrie se lanseaza oficial la Muzeul Satului aplicatia si portalul web ce cuprinde arhiva muzicala romaneasca pe aproape un secol incepand cu anii '20 pana in '90.
Pana atunci puteti testa versiunea curenta pe Android, iOS si web. Este disponibila sub forma de 30 de zile trial si diverse abonamente (destul de ieftin).

Mai multe detalii pe https://techspire.ro...rhiva-muzicala/ si in descrierea aplicatiei.

Edited by LensFlare, 22 November 2016 - 10:27.


#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005
este foarte faina aplicatia, o stiu de ieri, m-am simtit ca un copil... un mare plus de la mine pentru sectiunea de povesti....

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
Am intrat pe site. Sper că sărăcia listei de înregistrări e datorată faptului că am cont trial.
În plus, nu m-am lămurit daca plata unui abonament permite accesul de pe orice dispozitiv - telefon, PC etc. - sau vor cere un abonament pentru fiecare dispozitiv. Formulările din "Termeni și condiții" sînt neclare.

#4
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Cu siguranta nu iti trebuie abonament pe fiecare dispozitiv, totusi cred ca limitarea o sa fie la numarul de dispozitive ce pot accesa sistemul simultan (cel mai probabil 1).

Lista de inregistrari probabil e in lucru, mai e ceva pana la data lansarii oficiale si probabil o sa se adauge constant si dupa lansare.

Edited by LensFlare, 22 November 2016 - 12:04.


#5
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 01.03.2015
Nu cred ca dezvoltatorul o sa castige multi bani din abonamente. Nu pe android. Macar din publicitate sa-i iasa ceva. Aplicatia nu prea e lite daca te uiti la componentele ei. Eu deja am aranjat-o sa imi consume cat mai putin. :) Vad daca imi cere bani peste o luna.

#6
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
@eu-DECEBAL, pentru fanii arhivei muzicale 45 lei / an nu cred ca e o suma la care sa te gandesti de 2 ori... mai ales ca multe piese nu pot fi gasite pe alte "surse" la calitate asa buna.

#7
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 01.03.2015
Corect. Nu prea gasesti unde sa asculti melodii vechi dar sa le mai si descarci in telefon. E o aplicatie misto. Are recenzii bune in google play. Doresc multi abonati dezvoltatorului.

#8
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 29.04.2010
Se pare ca aplicatia a fost lasata de izbeliste. Nu mai functioneaza deloc, cel putin pe dispozitivele iOS. Playlist-ul e goooollll :)))

#9
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 29.04.2010
De pe AppStore a disparut aplicatia. Exista in Magazin Play pt android, dar nu te poti loga, cred ca au taiat conexiunile la server definitiv. Mai nasol pt cei care au achizitionat abonamente anuale si au ramas cu ochii in… soare.

#10
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 29.04.2010
Astazi vad ca aplicatia este din nou functionala, functioneaza si pe Android si pe iOS versiunea Trial nelimitat, exact ca pana in vara (fara abonament anual disponibil). Din pacate aplicatia nu mai se gaseste in appstore (pentru sistemele iOS). Cine o are pe mac, iPad, iPhone, sa o lase acolo, daca o stergeti nu mai puteti sa o reinstalati.

#11
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Este utila aplicatia in sensul ca se pot gasi titlurile si albumele produse de catre casa de discuri cea mai renumita din Romania.

Aplicatia este dezvoltata si pusa in magazin play de catre o terta firma care nu stiu daca a facut si masterizarea melodiilor din analog in digital, dar calitatea sunetului nu este cea mai buna. In mod sigur nu este o calitate de audiofil. Registrii de joase si inalte lipsesc cu desavarsire chiar si la melodii noi din anii 80-90.

Inregistrarile master originale pe benzi profesionale cu 38 cm/s ale Electrecord sunt de o calitate mult mai buna.

#12
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Am avut putin timp sa verific ce inregistrari sunt disponibile in aplicatie dar am ramas dezamagit complet. Sunt cantareti la care lipsesc peste 90% din albume si melodii, precum renumita Irina Loghin. Nici pe rock nu este mai buna situatia, sunt trupe care nu au nici macar un album din anii 70-80 lansat de electrecord.

#13
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 29.04.2010
Da, observ ca din nou le-au picat “serverele” - aplicatia nefunctionala, “pamant de flori” :)))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate