Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

infectie os dupa extractie...

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-deci am avut o problema cu penultima masea de sus,stanga, m-a durut de mult,mi-a scos nervul la un moment dat,dupa care au mai trecut cateva luni si de vreo luna jumatate am tot avut dureri,mi-a scos-o acu 3 saptamani, a zis ca erau vreo 2 pungi de puroi la baza radacinii, si mi-a dat sa iau Clindamycin de 300 [Clindamycin- se utilizează în infecţii acute şi cronice cauzate de bacterii sensibile la clindamicină, precum
infecţii ale oaselor şi articulaţiilor, infecţii din sfera ORL (ureche, nas şi gât), infecţii ale dinţilor şi maxilarelor],una la 8 ore,5 zile,deci 15 bucati

-le-am luat o data,parca isi facusera efectul medicamentele,dupa care au aparut iar durerile,acu le iau iar a doua oara medicamentele (le-am luat de la alta farmacie), dar parca le iau de geaba,tot am duereri la osul unde a fost maseaua,iradiaza durerea la ureche...

-am tot luat diclofenac,algocalmin...

-ce sa fie oare? infectie prea mare la os,astfel incat antibioticele nu-si fac efectul? trebuie de 600? alte antibiotice ? sa fie alta cauza,poate mi-a ramas vreun  coltisor acolo (desi nu cred)...

-daca vor dentistii sa-si dea cu parerea,maine -poimane ma duc iar la doctorita sa vad

-trebuie sa mai zic ca ma doare de la rece,fierbinte,aer rece, cheagul acela nu s-a format in primele zile,si asta e o cauza + infectia,dar totusi au trecut 3 saptamani de la extractie,am luat antibiotice...de ce ma doare inca si urechea...

Edited by cristirg, 21 November 2016 - 01:54.


#2
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Cristi,da fuga la dr.,nu lasa pe azi-maine.Am vazut personal la BMF IASI unu de era taiat sub mandibular sai curga puroiu in panga de pe piept,nu puteau sa-l opereze,Suspect septicemie.

#3
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-ma duc, dar oricum am luat si iau antibiotice...

poate trebuie  sa iau Antibiotice  de spectru larg - Augmentin recomadat in infectii dentare acute severe

#4
aeae

aeae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 25.06.2009
poace yeai spalat prea mult si ai afectat ph!

#5
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Mai bine dai cu apa sfintita si sigur se vindeca.

#6
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Mergi urgent la stomatolog ! El stie cel mai bine ce sa-ti recomande mai ales daca-ti face si o radiografie a maxilarului ! Antibioticile nu se iau si nu se schimba dupa "sfaturi" ! Risti sa cresti rezistenta infectiei si-atunci este ca si cum ,, ai sari din lac in put '' !

#7
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Din ce stiam nu se scoate masea/dinte cand ai infectie la radacina. In general se face o radiografie dentara inainte de extractie.

#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Nu se scoate maseaua cu infectie, dar in ultima vreme am auzit mai multe cazuri din astea. Cred ca ne-a lovit noua generatie de medici.

#9
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
mie nu mi-a facut radiografie dentara inainte de extractie, e mai tanara,neexperimentata....

acum daca imi face radiografia se vede ceva la os?

-oricum ar trebui sa se vindece osul cu antibiotice nu?

-adica altceva ce sa-mi faca acum?

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
probabil nu ti-a curatat complet infectia de la radacina, a mai ramas ceva puroi care acum isi face de cap.
dentistul mi-ar rcomandat de fiecare data amoxicilina pentru infectii dentare. intai am scapat de durere si puroi, apoi mi-a lucrat la maseaua respectiva.
antibioticul in general trebuie asociat si cu un produs pentru protectia florei intestinale, eventual si cu metronidazol, pentru a preveni formarea candidei la nivelul mucoaselor.
ce ai de facut acum ?
te duci urgent sa-ti faci o radiografie dentara, fie locala (sa prinda in imagine zona cu probleme) sau una panoramica, daca te stii cu probleme multiple la nivelul danturii. stai linistit in privinta iradierii, echipamentele actuale iradiaza infim in comparatie cu cele din anii comunismului.
apoi, te duci frumusel la alt medic, cu mai multa experienta (asadar nu chiar tinerel, ci mai in floarea varstei, asa), il rogi sa se uite pe radiografie, ii povestesti ce ai patit, ce tratament ai urmat si vezi ce-ti spune sa faci in continuare.
renunta la fatuca-dentist, pare ca mai trebuie sa acumuleze experienta. nu e cazul sa fii tu subiect de experimente si exercitii, nu crezi ? ca al treilea rand de dinti nu ne mai creste, desi tare bine ar fi...

#11
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

 cristirg, on 21 noiembrie 2016 - 01:42, said:

-deci am avut o problema cu penultima masea de sus,stanga, m-a durut de mult,mi-a scos nervul la un moment dat,dupa care au mai trecut cateva luni si de vreo luna jumatate am tot avut dureri,mi-a scos-o acu 3 saptamani, a zis ca erau vreo 2 pungi de puroi la baza radacinii
Cred ca tu ai acolo o problema des intalnita in stomatologie si anume granulom.
Inainte de a se scoate maseaua, trebuia tratat acel granulom, prin injectarea tratamentului pe canal (dupa extractia nervului si inainte de obturatie). Nu ma intreba ce tratament se aplica, pentru ca nu stiu, dar iti pot spune ca si eu am avut si a fost tratat in vreo 7-8 sedinte pe scaunul de tortura. Tratamentul corect aplicat, in 90% din cazuri nu are ca deznodamant extractia, dintele putand fi salvat si reparat printr-o coroana. In fine.
Acuma, tie ti-a extras maseaua, dar este foarte posibil ca acel granulom sa fi ramas acolo si sa iti dea acele reactii.

Multi medici stomatologi lucreaza repede si netemeinic, iti iau banii, durerea s-a calmat si tu esti fericit... pentru moment. Adica, iti baga pe canal o pasta obturatoare care are in compozitie si un calmant, ti-a inchis canalul, pa si la revedere, fara sa se gandeasca ca urmeaza ceva mai grav.

Este clar... mie nu mi-a facut radiografie dentara inainte de extractie, e mai tanara,neexperimentata.... a lucrat dupa ureche...

Edited by bonygy, 21 November 2016 - 10:11.


#12
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-chestia e ca am fost acu vreo 3 ani la alta doctorita mai batrana,experimentata si a zis ca neaparat sa-mi scoata maseaua asta penultima de sus pt ca e putreda radacina, deci avea dreptate,eu am tot prelungit,s-a infectat...deci e si vina mea, trebuia scoasa de mult maseaua...

-si doctorita mai tanara de acu mi-a zis anul trecut parca,ca ar fii bine sa mi-o scoata,eu am zis sa incerce,sa scoata nervul...trebuia sa mi-o scoata atunci si gata

-am si dantura destul de proasta, unele masele au fost salvate,prin tratament pe canal.pivot,coroana..dar altele nu pot fii salvate daca radacina e prea stricata

#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

 cristirg, on 21 noiembrie 2016 - 11:12, said:

-am si dantura destul de proasta, unele masele au fost salvate,prin tratament pe canal.pivot,coroana..dar altele nu pot fii salvate daca radacina e prea stricata
Si la mine materialul genetic nu este prea stralucit la partea dintilor ( sanatatea dintilor este transmis genetic ), dar cu o igena dentara corespunzatoare nu ar trebui sa ai probleme. Eu in ultimii anii am fost la stomatolog doar pentru curatare de tartru si indepartarea punctelor de carii. E drept ca ma duc anual.

Quote

NU SE FACE E LA DISCRETIA/parerea medicului!
Daca e un medic bun, nu exista asa ceva la discretie. Eu am un stomatolog cu ceva experienta, aproape de 50 de ani si toate lucrarile le-am facut la ea si niciodata nu am avut probleme. Nici eu, nici sotia. Odata din pacate era in concediu si a trebuit sa continui o lucrare la altcineva...una tinerica. Nu spun ce am patit dupa...

Edited by tehnics, 21 November 2016 - 11:52.


#14
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 overseas, on 21 noiembrie 2016 - 09:31, said:

Nu se scoate maseaua cu infectie, dar in ultima vreme am auzit mai multe cazuri din astea. Cred ca ne-a lovit noua generatie de medici.
Sa mori tu?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate