Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Linux si Vmware

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Ma gandeam, as vrea sa pun pun VMWare sub o versiune de Windows.In Vmware as incerca o distributie de Linux plus un server web(Nginx).Ma poate ajuta cineva cu ceva sugestii in privinta securitatii mai ales Win in acest caz?As avea ceva de castigat sau fac decat sa ma complic?As dori ceva parari...Nu ma intereseaza detalii instalare etc, vreau doar ceva pareri pro/contra...Multumesc!


As face aceasta strutocamila si poate pt solutie backup mai simpla, momentan folosesc  o distributie Linux,  Acronis cu backup total partitie sistem Linux plus backup platforma site la nevoie.Sunt pe o cutie trecuta prin Clouflare.

Edited by ionutz_joe2009, 19 November 2016 - 23:58.


#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Fara suparare, da` te—ai exprimat total anapoda !
Nici nu intrebi, nici nu zici concret ce ai vrea sa faci.

Daca ai windows pe PC poti instala VMWare in windows;
iar in VMware poti instala orice distributie Linux + un server web (Nginx).
Singurul dezavantaj e va iti trebuie un PC foarte bun ! un procesor quad—core sa poti aloca doua core din procesor masinii virtuale.
Cel putin 8GB Ram sa dai 4GB Ram masinii virtuale + placii video.

In rest, te descurci tu !
E ca si cand ai avea un PC in interiorul PC—ului, doar ca trebuie sa aprinzi PC—ul principal sa ai acces la al doilea PC din masina virtuala.




#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
De ce neaparat 4 gb ram masinii virtuale?

#4
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
As fi vrut sa aflu pareri pro/contra.Ar fi mai ok din punct de vedere securitate daca pun Linux in masina virtuala?Linux ar fi bine securizat, poate mai bine decat Win.As fi vrut sa-i bag si Win ca scut , m-ar fi ajutat clar ca metoda backup(copiez direct masina virtuala, o pun rapid pe orice alta platforma hard in orice sec).La Win am pbl cu antivirusul.Ar trebui si un antivirus.In Win as configura decat masina virtuala si atat, n-as folosi vreun browser sau alte aplicatii.

Super8 , ai confingura un asemenea sistem?Sa zicem ca facem abstractie de resurse.

As mai avea inca o optiune.Linux ca sistem de baza, peste el VMWare si-n Vmware iar distributie Linux.M-as folosi usor de masina virtuala pe orice al pc.Ar apela cineva la metoda asta?

Edited by ionutz_joe2009, 20 November 2016 - 12:19.


#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Daca vrei sa folosesti Windowsul doar pentru a gazdui masini virtuale, exista un Windows special pentru asta: Microsoft Hyper-V Server

#6
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Da, as vrea sa folosesc ceva in care sa gazduiesc masina virtuala.Ce ai alege?Microsoft Hyper sau Linux+Vmware?In care ai avea mai multa incredere pe termen lung?Ce metoda ar beneficia de o stabilitate mai mare?

Edited by ionutz_joe2009, 20 November 2016 - 12:35.


#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Nu le-am folosit suficient cat sa pot face o comparatie. Hyper-V il poti vedea drept concurenta lui Microsoft pentru VMWare. Incearca-le pe ambele cu un Linux guest si vezi care te multumeste.

Compara si pretul. Vezi si ce nevoie de stocare ai, etc.

Cand zic VMware ma refer la varianta platita pentru servere nu cea pentru jucat pe desktop.

#8
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postionutz_joe2009, on 20 noiembrie 2016 - 12:33, said:

Da, as vrea sa folosesc ceva in care sa gazduiesc masina virtuala.Ce ai alege?Microsoft Hyper sau Linux+Vmware?In care ai avea mai multa incredere pe termen lung?Ce metoda ar beneficia de o stabilitate mai mare?
Eu am incredere in ambele !
Diferenta e ca daca te arde sa te joci macar 10 minute Fifa, CS:GO sau alt joc ce merge doar pe windows, nu o poti face daca ai Linux ca sistem de operare principal iar in masina virtuala tot Linux.

Eu am avut windows 7 Trial si am testat/invatat cum sa folosesc Linux.
Dupa ce am capatat o experienta cat de cat, am renuntat definitiv la windows Trial si am pus Linux ca sistem de operare principal.
Dar cum distributiile Linux se lanseaza mult mai repede fata de versiunile de windows, eu testez in masina virtuala distributiile Linux ce sunt proaspat lansate.
Compar concomitent distributiile Linux intre ele, motiv pt. care creez si deschid mai mult de 2-3-4 masini virtuale cu diferite distributii Linux !
De aceea am ti-am spus ca iti trebuie multe resurse la PC-ul fizic.

Insa daca folosesti PC-ul fizic doar pt. a folosi o masina virtuala cu un sistem de operare ca "principal" nu ai nevoie de foarte multe resusrse.
Doar de un procesor quad-core nativ si minim 6-8 GB Ram.
Spun minim 6-8 GB Ram deoarece la ora actuala minimul de memorie Ram e de 4GB !
Pe langa cei 4GB Ram alocati pt. sistemul de operare din masina virtuala iti mai trebuie memorie Ram (din PC-ul fizic !) si pt. placa video + sa mai ramana si pt. PC-ul fizic  Posted Image
De aceea spun ca 4GB Ram e minimul de memorie necesara la ora actuala pt. un PC/latpop fizic ori cel din masina virtuala.
Si e nevoie de mai mult de 4 GB Ram in PC-ul fizic pt. a iti ajunge memoria Ram si pt. sistemul de operare din masina virtuala + placa video.

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Cea mai importanta decizie de luat: vrei masina respectiva sa fie doar gazda pentru masinile virtuale sau vrei sa aibe desktop sa te poti si juca una alta pe ea?

Hyper-V Server/VMware pentru servere, n-au interfata obisnuita, le administrezi preponderent din retea. Rolul lor e unul singur, sa gestioneze cat mai eficient masini virtuale, nu sa te lase se mai faci n chestii pe langa.

Edited by dani.user, 20 November 2016 - 13:19.


#10
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
As vrea sa-l folosesc strict ca suport pt masina virtuala.Nu as instala alte aplicatii si cred ca nici din retea n-as administra , ma gandesc ca deschid portite...l-as inchide total.

#11
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Daca nu ai bani pt. Hyper-V Server/VMware pentru servere, iti ramane solutia gratuita de a instala Linux ca sistem de operare principal si Linux server in masina virtuala.
Asa esti 100% sigur ca ai o securitate imbatabila !

Asta daca nu vei dori sa instalezi programe ori jocuri compatibile cu windows.

#12
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Nu joc jocuri, pt aplicatii design, etc folosesc Mac.

Cel mai probabil, voi apela mai inatai la Linux ca baza.Este mai free banuiesc.

Win nu prea folosesc, il mai tin in masina virtuala sub Mac.Rar il folosesc de acolo.

Edited by ionutz_joe2009, 20 November 2016 - 13:52.


#13
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
Sper ca nu te gandesti sa ai "security through obscurity" aka linx in linux in linux in whatever...

La ce informatii faci backup? Cod sursa? Atunci foloseste un SCM (bitbucket iti permite repos-uri private, server local de svn/git/hg)

Vad ca nu e mentionat VirtualBox care e chiar ok, atat pe *nix cat si pe windows. Pt. hardcore linux fans mai e si Xen-ul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate