Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Decizia de incetare/Adeverinta de vechime/Nota de lichidare de unde le obtin?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Adrryo

Adrryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.01.2012
Buna ziua, am aplicat pentru un post si mi se cer Decizia de incetare/Adeverinta de vechime/Nota de lichidare, banuiesc ca toate reprezinta cam aceiasi chestie, adica pot s-o duc pe oricare dintre ele, intrebarea mea este de unde obtin o astfel de hartie si care dintre cele trei e mai indicat sa o scot, am avut pana acum 2 locuri de munca, trebuie sa merg la ultimul loc de munca sau ma pot duce la o institutie teritoriala a statului? Multumesc frumos.

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
1. decizia de incetare e intre tine si angajator

2. vechimea o gasesti la itm, dar acum este online, o pot gasi si ei

3. nota de lichidare, idem cu 1, ca nu sunt datorii intre voi. cred ca si la itm se regaseste documentul

Edited by Dany_Darke, 19 November 2016 - 21:13.


#3
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Eu pe toate le-am scos de la ultimul loc de munca unde am lucrat.

#4
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
toate se obtin de la ultimul loc de munca

#5
Adrryo

Adrryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.01.2012
Da, dar nu as putea sa le scot si de la ITM?

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu, doar adeverință de vechime e posibil să îți dea pentru că e contracost - 20 de lei.
Restul doar de la angajator.

Nu-ți dau de la muncă sau nu vrei să mai mergi pe-acolo? Dacă nu vor îi poți reclama și se rezolvă.

#7
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View Postalthea, on 20 noiembrie 2016 - 07:27, said:

Dacă nu vor îi poți reclama și se rezolvă.

Asta daca nu il reclama fostul angajator in baza notei de lichidare :D

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Acuma și tu... :)

#9
Adrryo

Adrryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.01.2012

View Postalthea, on 20 noiembrie 2016 - 07:27, said:

Nu, doar adeverință de vechime e posibil să îți dea pentru că e contracost - 20 de lei.
Restul doar de la angajator.

Nu-ți dau de la muncă sau nu vrei să mai mergi pe-acolo? Dacă nu vor îi poți reclama și se rezolvă.

Da, as vrea sa nu mai ma duc la fostul loc de munca, eu din cate am inteles mi-ar trebui doar una din aceste hartii, asa e? sau am inteles eu gresit?

View Postpierre_de_timp, on 20 noiembrie 2016 - 09:55, said:


Asta daca nu il reclama fostul angajator in baza notei de lichidare Posted Image

Nu am nici o problema cu fostul angajator in baza notei de lichidare, nu este absolut nici o problema cu asta.

Problema mea este, ca la locul de munca anterior ultimului, mai exact, am avut 2 locuri de munca, la primul loc de munca, mi-am dat demisia deoarece trebuia sa plec din tara, mi-au zis ca tre sa stau in preaviz 21 de zile, am cazut de acord cu managerul sa nu stau toata aceasta perioada deoarece depasea data la care trebuia sa plec din tara, am stat pana s-a terminat ultima luna de munca completa, adica pana la 31, asta insemnant ca am stat vreo 12 zile in preaviz, pe programul pe luna urmatoare nu mai eram trecut, totul in regula, dupa vreo 5 zile, de cand n-am mai fost la munca, ma suna managerul sa imi zica ca mi-a pus absente in zilele in care am lipsit si ca sa ma intorc la munca sau imi desfac contractul de munca, eu eram plecat si n-aveam cum sa ma intorc, desi cazusem de acord ca nu e nici o problema daca nu stau si acele ultime 9 zile in preaviz, apoi mi-a trimis un fost coleg o poza cu programul in care eram trecut, desi in prog care il vazusem eu cand am plecat nu mai figuram. Banuiesc ca e urat sa apara ca am contractul de munca desfacut.

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu se prea cere nota de lichidare la angajare, e utilă mai mult angajatului ca să se asigure că după plecare nu i se pun în spate cine știe ce datorii față de firmă. Dacă n-o să te angajezi ca gestionar nu cred că vei fi întrebat de ea.

View PostAdrryo, on 20 noiembrie 2016 - 10:56, said:

Banuiesc ca e urat sa apara ca am contractul de munca desfacut.
Nu-i frumos, într-adevăr, dar poți explica ce s-a întâmplat și dacă oamenii te vor n-or să țină cont de asta.

View PostAdrryo, on 20 noiembrie 2016 - 10:56, said:

Da, as vrea sa nu mai ma duc la fostul loc de munca, eu din cate am inteles mi-ar trebui doar una din aceste hartii, asa e? sau am inteles eu gresit?
Bine ar fi să le ai pe toate, însă la o nouă angajare doar extrasul din Revisal ți s-ar cere cu siguranță.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate