Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Durere toracica puternica

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Salut,

Am nevoie de un sfat.
Ieri am simtit pentru a doua oara in viata o durere toracica foarte foarte puternica ce m-a tinut in jur de 10 minute. M-a durut in fata, in zona pieptului, insa durerea a radiat si in spate (acolo a durut cel mai tare, spre final). O durere care nu era constanta, ci venea in valuri, mai incet, mai tare, foarte tare etc. Simteam ca ma strange ceva pe interior si ca atunci cand inspir adanc nu e suficient loc pentru plamani.

Ma gandeam sa incep cu niste investigatii la inima (cu o ecocardiografie) ca sa exclud o eventuala problema cu inima, apoi sa continui cu ceva investigatii la plamani. Nici nu stiu ce pot face la plamani...o radiografie, cred.

Daca m-ar putea indruma cineva. Multumesc!

#2
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Nevralgie (raceala) intercostala. Aspirina.

Edited by Bucifon, 16 November 2016 - 10:42.


#3
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008
Eu zic sa nu lasi asa. Sfatul meu ar fi sa mergi la medic. Exista mai multe cauze. Una dintre ele poate fi nevralgia intercostala. Dar, mai poate fi vorba si de un atac de panica, probleme gastrice sau cu muschii din zona. Si chiar ceva la plamani.

Ce interval a fost intre ele aceste dureri?

Edited by miki07, 16 November 2016 - 10:45.


#4
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012

 miki07, on 16 noiembrie 2016 - 10:45, said:

Eu zic sa nu lasi asa. Sfatul meu ar fi sa mergi la medic. Exista mai multe cauze. Una dintre ele poate fi nevralgia intercostala. Dar, mai poate fi vorba si de un atac de panica, probleme gastrice sau cu muschii din zona. Si chiar ceva la plamani.

Ce interval a fost intre ele aceste dureri?

Da, nu las asa, la doctor oricum merg, dar am tot citit si am vazut ca pot fi 100 de cauze, caz in care nu stiu cu ce sa incep.

Primul episod de genul acesta l-am avut acum cateva luni, tot intr-o seara, insa a fost putin diferit. Atunci am simtit acelasi tip de durere in zona pieptului, insa undeva mai inspre gat + ca nu a radiat in spate. Avand in vedere ca se intamplase o singura data, am ignorat.

Aseara mi s-a intamplat din nou (mai tare) si acum sunt cam panicat. Tot caut doctori la care sa merg, posibile analize pe care sa le fac etc.

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Mergi la un consult generalist de urgenta. Daca e inima se va vedea.
Dar nu cred. Sanatate

#6
User36

User36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 07.07.2014
Daca ai mancat ceva care produce gaze sau ai bagat suc acidulat in tine, pot fi furerile si de la gaze. Eu la o gastrita pateam asa. Daca mai ai dureri, ia incearca sa umfli burta cateva secunde, e posibil sa se calmeze temporar.

Edited by User36, 16 November 2016 - 11:15.


#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Daca mai ai astfel de manifestari , pe moment ia o aspirina . Rau nu face dar fluidizeaza sangele in cazul in care inima  da rateuri .
...si , evident , mergi la medic .

Edited by JurasikMan, 16 November 2016 - 11:40.


#8
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Eu as merge la Urgenta! Nu strica un consult de specialitate, ca sa excluzi ceva foarte grav.

#9
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,050
  • Înscris: 23.09.2005
Cand ar trebui sa ne ingrijoreze durerea in piept?

#10
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
1. SUNA de urgenta la 112 si spune ca ai dureri la nivelul cordului si probleme de respiratie, transpiratii si celelate simptome. Sa dai dovada de fermitate . Pe baza acestor simptome iti va trimite o ambulanta SMURD sau SIAMB, te va transporta urgent la camera de garda unde o sa te investigheze in regim de urgenta, intri pe un flux rapid.

2. Sa ai la tine Nitroglicerina drajeuri sau spray. Este posibil sa iti spuna de la dispeceratul 112 sa ti-l autoadminstrezi.

O sa ti se faca o coronografie si sa iti identifice cateva probleme. Au fost cazuri cand o persoana avea infarct in stadiul incipient si sa mearga pe picioare.

Fereste-te de frig si de efort!

Sanatate maxima!

Edit!

Vad ca esti in Bucuresti, solicita in regim de urgenta o ambulanta SMURD, o sa iti faca si transmisie de date in 12 derivatii pana la camera de garda. Ambulantele SMURD cu paramedic nu pot sa faca manevre medicale speciale dar pot sa te tina in viata pana la camera de garda, au legatura directa la defribilator cu medicul UPU, iti administeaza oxigen si, in functie de indicatiile dispeceratului pot sa inceapa anumite manevre pana la sosirea unui echipaj cu competente sporite. Daca intri in camera de garda cu SMURD-ul, esti direct directionat la ,,Urgente Grave,, Desocare.

Edited by autom2, 16 November 2016 - 11:59.


#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,927
  • Înscris: 25.06.2007

 autom2, on 16 noiembrie 2016 - 11:49, said:

....
Nu panica omul, din descriere nu pare deloc durere cardiaca. In plus il inveti cum sa indisponibilizeze o ambulanta dotata, care ar putea salva vieti in timpul respectiv.
Si oricum nu se face coronografie fara diagnostic clar, mai ales daca ECG-ul si troponina sunt normale.

@initiator: mergi la medicul de familie.

#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Da, exista si dureri de la gastrita.
Daca acesta e cazul, baga bicarbonat dimineata, o perioada lunga.

#13
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007

 Karhu, on 16 noiembrie 2016 - 12:24, said:

Nu panica omul, din descriere nu pare deloc durere cardiaca. In plus il inveti cum sa indisponibilizeze o ambulanta dotata, care ar putea salva vieti in timpul respectiv.


Chiar daca nu pare......poate este. Pompierii sunt obisnuiti cu gandul ca daca sunt sanse 1 % sa salvezi,  salvezi, la fel daca sunt sanse 1% sa fie ceva rau ce se poate preintimpina, actionezi.

Nu indisponibilizeaza o ambulanta, doar povesteste simptomele si se va organiza tranportul prompt la UPU.

Edited by autom2, 16 November 2016 - 13:41.


#14
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
N-a mai raspuns. O fi apucat sa ia aspirina aia ? Posted Image

#15
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010

 MrDerpson, on 16 noiembrie 2016 - 10:39, said:

Ma gandeam sa incep cu niste investigatii la inima (cu o ecocardiografie) ca sa exclud o eventuala problema cu inima, apoi sa continui cu ceva investigatii la plamani. Nici nu stiu ce pot face la plamani...o radiografie, cred.

Daca m-ar putea indruma cineva. Multumesc!
Du-te la cardiolog! Este posibil sa ai cardiopatie ischemica. Poti face infarct!

Edited by nesupus, 16 November 2016 - 18:25.


#16
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Am murit deja, va scriu din rai. Merge bine internetu' aici.


E ultima oara cand mai cer pareri pe internet cu privire la probleme sau posibile probleme care tin de sanatate.

In niciun caz nu ma asteptam sa mi se dea un diagnostic pe forum, pentru ca aveam de gand sa merg la doctor imediat, insa voiam sa vad ce pareri mai au alte persoane care, poate, au mai avut astfel de probleme, eventual sa ma sfatuiasca ce sa intreb la doctor, la ce doctor sa merg prima data etc etc.
Daca eram cu un picior in groapa si ma durea inima de nu mai puteam, chemam singur ambulanta, nu eram retardat sa stau sa scriu pe forum. Durerea despre care am vorbit a fost resimtita aseara, deci astazi nu mai aveam nimic.

In fine, ca prostu' am citit ce a scris unu' dintre useri, m-am panicat (am zis deja, ca prostu' Posted Image ), probabil am facut un atac de panica sau ceva asemanator, am simtit ca ma ia cu lesin si ca pic pe jos. Ce sa mai, n-am mai fost om cateva ore. Noroc ca am luat un magneziu ca sa-mi revin, parca si un aspacardin (ca simteam ca incepe sa-mi bata inima prea tare), apoi am incercat sa dorm 1-2 ore.


Concluzia: Dupa ce m-am linistit, am fost la cardiolog pentru ca mi s-a parut logic sa incerc sa exclud, initial, o eventuala problema cu inima. Am facut electrocardiograma, ecocardiografie ...si n-am nimic, inima e perfecta, n-am absolut nimic (iar pe deasupra n-am niciun risc de a avea probleme cu inima in viitor avand in vedere ca nu fumez, nu beau, parintii/bunici n-au avut probleme cu inima). Tensiunea super ok, insa pulsul putin marit probabil fiindca m-am stresat/am intrat in panica (de regula e ok).
Cardiologul nu stie ce ar fi putut sa cauzeze durerea respectiva, insa de la inima sigur n-a fost. Urmeaza sa fac o radiografie la plamani ca sa-i exclud si pe ei, apoi analize de sange, apoi ...poate sa merg si pe la gastroenterologie just in case.

Multumesc celor care au dat sfaturi de bun simt si m-au trimis la doctor!
Nu le multumesc celor care m-au bagat in panica si mi-au zis sa chem nu stiu ce serviciu medical, oferindu-mi detalii despre cum ma pot/nu ma pot tine in viata. Mai ramanea sa-mi trimita o recomandare pentru o firma de pompe funebre...
Oricum, greseala a fost a mea ca am bagat in seama.

Seara buna!

Edited by MrDerpson, 16 November 2016 - 18:40.


#17
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Bine ca esti bine! Posted Image Posted Image Sanate maxima si scuze daca te-am panicat. In nici un caz nu am vrut sa iti fac rau cu sfaturile mele. Totusi, le consider oportune si altor persoane care au aceleasi simptome ca ale tale.

Asa am fost invatat la servici sa procedez dupa ce aflu de anamneza prezentata de tine. Asa e protocolul.  Pana la urma, chiar daca este o alarma falsa, tot trebuie intervenit.

La G. Pascu ati vazut cum s-a terminat.......

Ps. am avut caz la o persoana de varsta medie   care arata aproape perfect cand am intrat in casa la el ( isi revenise) , glumea cu noi ca ne-a consumat motorina degeaba si,  cand sa plecam a intrat in SCR. Nu va doresc sa vedeti o asemenea desfasurare a evenimentelor. De atunci , mai mult ca oricand, respect protocolul.

E mai importanta o viata decat sa ma simt insultat ca imi fac treaba si dau sfaturi.

Intr-o tura de 24 de ore vezi mai multa suferinta decat vede un om intr-o viata.

Edited by autom2, 16 November 2016 - 19:34.


#18
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Te cred. Nu-ti neg intentiile pozitive. Poate ca am exagerat putin. Posted Image
Multumesc si sanatate si tie, tuturor!

E bine, totusi, ca m-am linistit si ca am aflat ca la inima sunt ok.
Acum sper ca sunt ok si cu celelalte, in special cu plamanii.

Edited by MrDerpson, 16 November 2016 - 19:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate