Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Solicit pareri despre Televizor LED Smart Ultra HD, Android, 123cm, PHILIPS 49PUS6561/12

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
duzzy59

duzzy59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 07.05.2006
As dori in urmatoarele zile sa imi achizitionez un TV. Inclin spre : Televizor LED Smart Ultra HD, Android, 123cm, PHILIPS 49PUS6561/12;

As dori daca exista pareri atat pro cat si contra sa mi le transmite-ti pentru a lua o decizie corecta.

(eventual poate imi recomandati ceva mai bun, cam la acelasi pret)

Media Galaxy il are la oferta pana in 23.11.2016 cu 3000 lei si o tastatura Logitech cadou

Multumesc anticipat ptr ajutor !

#2
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 15.07.2005
Parerile sunt 95% subiective ! Nu vedem toti la fel nuantele de culori, percepem diferit lagul din meniuri, avem pretentii diferite ...
de aceea iti recomand daca ai posibilitatea sa iti faci o lista cu ce iti doresti de la TV (diagonala - sa fie smart - pret- sa stie 3D - etc)  ... apoi sa alegi 3 sau 4 televizoare de la producatori diferiti care se potrivesc conditiilor tale... apoi mergi cu lista celor 3/4 televizoare la magazin si rogi pe asistentul de acolo sa ti le prezinte (sa te lase sa butonezi tu pe ele daca se poate)
E altceva cand le vezi pe viu!
Si apoi vei alege !
Succes!

#3
duzzy59

duzzy59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 07.05.2006

 excentryc, on 14 noiembrie 2016 - 13:20, said:

Parerile sunt 95% subiective ! Nu vedem toti la fel nuantele de culori, percepem diferit lagul din meniuri, avem pretentii diferite ...
de aceea iti recomand daca ai posibilitatea sa iti faci o lista cu ce iti doresti de la TV (diagonala - sa fie smart - pret- sa stie 3D - etc)  ... apoi sa alegi 3 sau 4 televizoare de la producatori diferiti care se potrivesc conditiilor tale... apoi mergi cu lista celor 3/4 televizoare la magazin si rogi pe asistentul de acolo sa ti le prezinte (sa te lase sa butonezi tu pe ele daca se poate)
E altceva cand le vezi pe viu!
Si apoi vei alege !
Succes!


Multumesc pentru sfat !.
Am facut exact asa, am avut 3 recomandari de la vanzatori si am ramas fixat pe acest model.
Doream sa stiu si parerea altora asupra acestui model. Poate mie imi scapa ceva sau m-am "lipit" prea tare de el.
In plus doream sa stiu daca pot "citi" cu el direct, filme de pe hard-ul laptopului , prin wifi sau daca pot trimite tot wifi imagini de pe telefon

#4
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 15.07.2005
se pare ca poti deoarece are simply share... am gasit in specificatii

Edited by excentryc, 14 November 2016 - 15:11.


#5
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Eu unul as sta "deoparte" de Philips-urile cu android
Daca cele de la Sony tot cu android treaca-mearga , in schimb cele de la Philips si mai ales ca nu e din seriile de varf ( 7xxx/8xxx ) sunt China curate
Si cum la mp-uri chinezi au destule lacune/licente neplatite , nu vad de ce si la tv-uri ar fi altfel
Pe langa lipsa - h.265 , vp9 , hdr......., in fine avand in vedere ca dupa mine este un semi-4K si rezultatele vor fi pe masura
Sigur panelul este unul pe 8bit/50hz , plus lipsurile de mai sus.......
Eu merg pe ideea ca daca tot faci o investitie de acest gen , macar fa un efort financiar sa merite macar inca 2/3 ani de acum incolo
Daca pleci cu lipsuri la tv-urile din aceasta categorie ( 4K ) , atunci sigur sa nu te astepti peste un an sa iti redea nu stiu ce film 4K filmat/tras in ceva ce tu ai lipsa din start
Personal nu am nimic cu tine , sunt banii si alegerea ta , insa stii ca avem o vorba in astfel de situati - Gandeste de 10 ori inainte sa cumperi o data

#6
chiriac_marius_antonio

chiriac_marius_antonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 18.04.2007
Cu un cablu hdmi si cu un laptop ,telefon , etc....ai rezolvat problema de Smart.
Cumpara cea mai mare diagonala pe care ți-o permiți cu cel mai bun panel ,si 4k ( in grila de programe 4k va fi in cĂąțiva disponibil , la modul -pentru tot poporul ). In acest timp , oricum va apare 28k , full36k , si tot felul de alte variante Smart.
Peretele înghite televizorul , iar cea mai mare parte din timpul afectat tv-ului va fi pe programele din grila si pe filme din blu-ray player sau din alte surse.
Din banii economisiti cumpara un sistem de sunet . Sunetul contează.
De restul banilor , bucură-te de viața !

Edited by chiriac_marius_antonio, 14 November 2016 - 23:00.


#7
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Tu ai citit ce aiureli ai scris ? Are 3000 lei buget ce sistem de sunet mai vrei pe langa un tv de 49-50" bun care sa fie si 4K motivatia fiind "in grila de programe 4k va fi in câțiva disponibil , la modul -pentru tot poporul" Nu stiu ce ai vrut sa scrii in paranteza aia, poate ne traduci ca nu pare in limba romana !

Este un Samsung 50KU6092 in oferta la Carrefour la 2300 lei la care ii adaugi eventual si un box cu android Himedia Q5Pro sa zicem si tot te incadrezi in buget.

Edited by MD, 15 November 2016 - 00:01.


#8
Nubyan

Nubyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 15.09.2006

 lupull, on 14 noiembrie 2016 - 22:32, said:

Eu unul as sta "deoparte" de Philips-urile cu android
Daca cele de la Sony tot cu android treaca-mearga , in schimb cele de la Philips si mai ales ca nu e din seriile de varf ( 7xxx/8xxx ) sunt China curate
Si cum la mp-uri chinezi au destule lacune/licente neplatite , nu vad de ce si la tv-uri ar fi altfel
Pe langa lipsa - h.265 , vp9 , hdr......., in fine avand in vedere ca dupa mine este un semi-4K si rezultatele vor fi pe masura
Sigur panelul este unul pe 8bit/50hz , plus lipsurile de mai sus.......
Eu merg pe ideea ca daca tot faci o investitie de acest gen , macar fa un efort financiar sa merite macar inca 2/3 ani de acum incolo
Daca pleci cu lipsuri la tv-urile din aceasta categorie ( 4K ) , atunci sigur sa nu te astepti peste un an sa iti redea nu stiu ce film 4K filmat/tras in ceva ce tu ai lipsa din start
Personal nu am nimic cu tine , sunt banii si alegerea ta , insa stii ca avem o vorba in astfel de situati - Gandeste de 10 ori inainte sa cumperi o data

Mai bine te mai informezi inainte sa dai sfaturi.  http://www.displaysp...n/model/1e6943c
Panelul e de 120hz si tv-ul recunoaste h265. Si bag mana in foc de model ca nu e asamblat in china.

#9
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Mai bine te informezi tu
- Oare care informatii sunt mai valide - cele de pe pagina producatorului sau de pe site-uri necunoscute ?
Cat despre "mana in foc" eu nu am auzit/citit ca un produs chinezesc sa fie asamblat in alta tara decat China
Atata timp cat chinezii au cumparat cu cativa ani in urma divizia de asamblat/fabricat tv-uri de la Philips
Nu cred ca interesul chinezului/fabricantului este de a-si asambla tv-urile intr-o alta tara unde costurile de productie sunt sigur mai scumpe decat in China
Chiar admin-ul de pe aceasta arie Cristi a deschis un thead pt un tv 4K de la Philips de 50" parca si a scris numai cuvinte de "lauda" la adresa lui
Altii am inteles/citit ca au returnat tv-ul Philips inapoi din varii motive
Asa cum am scris mai sus nu am nici un motiv ca initiatorul acestui thread sa nu si-l cumpere
Insa mai bine ar citi/cauta pe aceasta arie impresiile pro/contra despre tv-urile Philips cu android
Philips-ul din pacate ( ca si Sony ) numai sunt cum erau odata in acest domeniu al fabricarii/asamblari de tv-uri

#10
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Iar începi cu producția în China? Marii producători care comercializează în Europa nu produc în China, pt că au fabrici în Europa. Philips produce în Polonia sau Ungaria.

#11
chiriac_marius_antonio

chiriac_marius_antonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 18.04.2007
producătorii cu nume mare ( Sony , Panasonic , Mitsubishi, Samsung , Sharp , Hyunday , Hitachi , etc ) produc pentru țările lor ( si SUA si Canada ), pentru consumatorii respectați , in țările lor de origine ( Japonia , Coreea de Sud , cel mult Malaiezia ) , iar pentru " lumea  a-III-a " pe unde apuca .
Dacă ar vinde cioatele astea de la noi in Japonia , in Coreea de Sud  , directorii s-ar sinucide de  rusine .

#12
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Chiriac , eu in locul tau nu as fi asa sigur cu marii producatori care isi fabrica produsele in tarile lor de origine

- Panasonic - http://www.japantime...y/#.WCtZ4YVOLIU - pana anul trecut a fabricat tv-uri in China

- Sharp - http://www.techhive....rp-anymore.html - care le-a vandut chinezilor de la Hisense

Sigur mai sunt si altii , dar nu stau sa ii caut acumpe toti

#13
chiriac_marius_antonio

chiriac_marius_antonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 18.04.2007
Sharp am eu , made in japan. In state am văzut Mitsubishi si hitachi -made in japan. In Japonia , pierd bani , dar isi păstrează renumele , calitatea costa .

Edited by chiriac_marius_antonio, 15 November 2016 - 22:11.


#14
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Ca ai e una si ce se comercializeaza in prezent e alta si nu poti generaliza in functie de ce detii tu
Sau dus vremurile cu "Made in....." tara de origine si este interesant ca din cauza scaderii economice din China multe branduri renumite si-au inchis fabricile din China
Insa mai exista si in prezent destule branduri renumite care isi produc produsele in China
Philips-ul este a celor de la TLC daca nu ma insel , acesta fiind un brand destul de renumit in China si nu numai , insa tot chinez ramane

#15
razvaldinho

razvaldinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 08.04.2008
Ca sa nu mai deschid alt topic, cer parerea aici. Am luat acum 8 zile un Philips 55PUS6561/12. In primele zile am fost foarte incantat de imagine, am si calibrat culorile cu un tutorial de pe youtube, totul ok. Acum cateva zile urmarind noaptea ceva content mai intunecat am observat light bleed. Atasez si cateva poze facute cu telefonul dar in care se observa defectul.
Intrebarea mea e daca are rost sa-l demontez, bag in cutie si sa ma car cu el la Altex pentru retur? Desi e luat direct din magazin, ma incadrez la returul in 31 zile. Daca merg cu el inapoi imi vor da altul la fel pe loc sau trebuie sa astept decizie de inlocuire? L-am luat fara proba in magazin ca sa pot apela la retur daca doresc.
Desi are iluminare Direct LED am ramas surprins sa vad light bleed. Pare a fi concentrat in sfertul din dreapta jos.

Ca sa fiu si strict ontopic, panelul este 120Hz (toate review-urile spun asta), androidul se misca decent dupa ultimul update, are h265, al meu e fabricat in Polonia.

Attached Files



#16
crocky77

crocky77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.11.2004

 razvaldinho, on 21 noiembrie 2016 - 20:59, said:

Intrebarea mea e daca are rost sa-l demontez, bag in cutie si sa ma car cu el la Altex pentru retur? Desi e luat direct din magazin, ma incadrez la returul in 31 zile. Daca merg cu el inapoi imi vor da altul la fel pe loc sau trebuie sa astept decizie de inlocuire? L-am luat fara proba in magazin ca sa pot apela la retur daca doresc.

Salut! Cum ai rezolvat cu el, razvaldinho?
Si care sunt impresiile dupa jumatate de an de utilizare?
Recomanzi sau nu acest model?
Eu sunt in dubii si nu stiu ce sa aleg intre philipsul asta (49pus6561) si un lg 49UH668V... Preturile sunt apropiate, insa philipsul are rr 120hz, ambilight si android. lg are webos3.0, smart remote-ul mai sexi si review-urile par mai favorabile...

#17
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 06.12.2006
Eu as alege Philips 49pus6561.
LG 49UH668V are structura pixelilor RGBW (un pseudo 4k) si 60Hz.

#18
crocky77

crocky77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.11.2004
Mersi, dba! Cred ca asa voi face!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate