Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

de la rds la upc

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
am si eu o intrebare: stau intr-un bloc unde toti avem net de la rds(si pe toata strada e net tot de la rds daca nu ma insel) si as vrea sa trec la upc.
se poate acest lucru?

#2
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Daca upc are trase fire la tine in scara, poti

#3
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Păi la UPC e mai ieftin sau cum? De ce vrei să faci asta?

#4
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
am avut niste probleme cu net-ul de la rds si de asta.
@nicu131 si daca nu are fire trase pe scara nu pot?

#5
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Daca tot blocul si toata strada zici ca are RDS esti sigur ca UPC are retea in zona ? Daca nu are tras UPC-ul fibra in bloc sigur nu vin doar pentru tine sa o traga!

Edited by MD, 05 November 2016 - 15:29.


#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Te duci la cei de la UPC, le spui ce vrei si-ti zic ei daca pot sa-ti furnizeze serviciul si in ce conditii.

#7
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016

View Postandroholic, on 05 noiembrie 2016 - 15:18, said:

Păi la UPC e mai ieftin sau cum? De ce vrei să faci asta?

A auzit ca au viteza de upload mai "mare".

#8
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
vreau sa schimb furnizorul, deoarece in ultimele 2 sapt. am avut eroarea 651 si mereu a trebuit sa sun la relatii clienti pt.remediere, ceea ce nu mi se pare normal.

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Si de unde stii ca nu o sa ai si la upc ?

#10
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
pentru ca am upc la cealalta locuinta de mai bine de 5 ani si nu am avut niciodata problema asta.

#11
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Treci doar cu televiziunea la UPC. Ramai la RCS cu internetul.

#12
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010

View Postcostel_dima83, on 05 noiembrie 2016 - 16:52, said:

Nu te supara ca-ti scriu.... da' trebuie sa n-ai "toate tiglele pe casa" sa treci de la RDS la UPC cel putin pe partea de internet.... sa renunti la un abonament RDS cu fibra optica cu download de 500Mbps si upload de 250Mbps si sa alegi sarmele alora coaxiale cu download-ul de 500Mbps si "celebrul" upload de 25Mbps Posted Image))... Am fost abonat la UPC timp de 10 ani si pentru faptul ca de pe data de 23 decembrie pana pe data de 28 decembrie m-au lasat fara net pe motivul ca sunt sarbatorile de iarna nu o sa mai REVIN la ei NICIODATA


http://www.rcs-rds.r...t_fiberlink_500

http://www.upc.ro/in...te/connect-500/

Pe partea de cablu TV daca nu esti microbist grila celor de la UPC este mult mai buna in schimb si posturile acelea fac pretul si nu-i de colo vreo 20 de lei ca ai posturile Discovery, posturile alea indiene si "fatidicele" programe Filmbox care-si schimba sigla de 10 ori pe an si calitate NEMAPosted Image))

http://www.upc.ro/te...nte/play-maxim/

http://www.rcs-rds.r...&pachet=digital

Acum ramane la alegerea ta, in locul tau n-as trece de la RDS la UPC in veci doar pentru SIMPLU fapt ca pe cei de la UPC ii doare fix undeva daca ai ramas fara servicii. Stai si te rogi de ei sa trimita un tehnic sa-ti rezolve problema. Daca vrei sa faci o combinatie, alege netul de la RDS si cablu de la UPC (doar daca nu esti cu Liga1, ca la RCS este moaca)

Din topicul tau reiese ca ai fi avut probleme cu netul de la RDS... ai sunat la ei? Le-ai explicat EXACT problema? Nu stiu cum sunt tehnicul de la RDS la tine....  da' la mine, in Braila n-am probleme cu defectiunile lor.... toamna trecuta pe o ploaie mocaneasca baietii de la tehnic erau pe stalpi (stau la zona cu case si erau pe stalpi la 2 ORE dupa ce am sunat ca am o defectiune... imi era si frica sa nu alunece de pe scara pe ploaia aia sa pateasca vreo boacana) si-mi puneau fibra optica la loc pentru ca un "prost" cu camion de Dedeman suprainaltat a trecut prin zona si a agatat vreo 5 fibre de la stalp. Asta spune totul despre calitatea serviciilor lor. Ca mai sunt si uscaciuni, cum scrii ca ai tu problee cu netul este altceva si poti sa ceri foarte simplu o audienta cu directorul lor zonal ca sa-i dea afara pe cei care nu-si fac treaba. Cand am fost la UPC.... nu mai repet, citeste mai sus....pentru mine firma UPC nu mai exista (poate sa-mi dea si servicii moaca 5 ani, ma kk in serviciile lor)

in ultimele 2 sapt. am facut 3-4 sesizari la ei pentru ca nu aveam net(au fost mai multe cazuri cand nu mi-a mers, dar n-am mai vrut eu sa mai sun).
le-am explicat situatia si raspunsul primit: nu e de la mine, la ei totul e in parametrii normali, inregistram o sesizare.
se rezolva repede problema ce-i drept, dar nu mi se pare normal ca dupa 1 zi sa am din nou aceeasi problema si sa stau in telefon cand vreau net.
oricum iti multumesc pt.sfat, o sa incerc si cum ai spus tu cu audienta daca mai persista problema.

Edited by alexbowwow, 05 November 2016 - 17:37.


#13
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
@alexbowwow vecinii au aceeasi problema? Te-ai gandit ca problema poate sa fie si de la tine?

#14
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
nu au aceasta problema.
din ce mi-au zis cei de la rds cand am sunat nu ar fi de la mine.
adica si la laptop si la desktop sa am aceeasi problema...

Edited by alexbowwow, 05 November 2016 - 18:51.


#15
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Pai atunci ce problema ti-au zis ca este? Folosesti un router sau muti cablul dintr-un pc in altul?

#16
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
nu am router, cablul intra direct in pc.
nu au stiut sa imi dea o explicatie...

#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,824
  • Înscris: 14.10.2008
Cred ca e din cauza ca nu dai disconnect inainte de a scoate cablul dintr-un PC si a-l muta intr-altul. Cu un router scapi de mutat si probleme.

#18
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
De putut poti trece, doar sa suni la UPC sa vezi daca au cablu sau cat te costa cablarea.

Legat de viteza de internet, pentru un home user de la 200mb in sus nu stiu daca are sens. Din ce stiu, un film 4K are nevoie de 25Mbps. Daca tragi torente (si cat de ahtiat sa fii sa tragi X GB pe zi), poti vedea cum merg cel de 500 de la UPC si 1 Gps de la RDS.

Calitativ, recomand UPC. Pretul mi se pare corect (e mai scump ca rds, dar zic ca merita, eventual compara ce oferă in pachete fiecare)

M-am uitat pe site si la Rds iese un abonament de 61,48 lei, iar la upc 64, abonamente comparativ similare (net, tv si telefonie).

Edited by Pololica, 05 November 2016 - 22:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate