Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Scule si dispozitive de ridicat.

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Fain ! Poti rogu-te sa-mi zici  din ce magazin l-ai luat ?

#20
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

View PostPoeOvidiu, on 06 noiembrie 2016 - 19:40, said:

Nu e cazul de 20 de metri....

La vale a mers, la deal, m`am tras vreo 90 de metrii, noroc ca era electric si am avut de unde`l lega.

#21
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postcobi1, on 15 noiembrie 2016 - 09:43, said:

Fain ! Poti rogu-te sa-mi zici  din ce magazin l-ai luat ?

Acum sper ca nu e reclama. Leroy Merlin de pe Turzii. Era ultimul de 1tona, ( sau nu am mai vazut eu ca erau puse gramada amestecate si cutiile sunt la fel atata ca scrie 1to sau 2to pe ele) mai aveau doar de 2 tone la 288 de lei. E la fel ca asta doar ca are scripete la carligul de sarcina si ii dubleaza forta.  Mai aveau si in Marasti dar acolo le-am vazut de vreo 2 saptamani ca ala nu mi-e in drum deci nu stiu daca mai au. La Dedeman erau la vreo 600 de lei de 1 tona, dar pareau mai de calitate. Pareau, nu stiu daca si erau.
Intr-un atelier de confectii metalice mi se pare perfect. Acum urmeaza sa ii fac un cadru sa il pot plimba pe toata suprafata atelierului.

Edited by PoeOvidiu, 15 November 2016 - 10:46.


#22
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
A trecut o luna si ceva de cand am palanul manual cu lant. Revin cu impresii de utilizare.
Este o scula tare eficienta, desi toata lumea zicea de incurcatul lanturilor inca nu am patit, dar sta suspendat permanent cu lanturile atarnate. Am ridicat maxim undeva in jur de 250 kg, fara probleme. Singurul incovenient e ca daca am o poarta care deja e vopsita si nu sunt atent imi beleste vopseaua lantul de manevra.
  I-am facut un cadru provizoriu deocamdata si un carucior portpalan din 4 role de ghidaj poarta sa stea aproape de tavanul atelierului si sa il pot plimba pe toata suprafata. La cadru si carucior mai am de lucru cred ca prin februarie o sa am putin timp. Rolele de ghidaj din polietilena nu au fost cea mai inspirata alegere. De rezistat rezista dar se rasuceste caruciorul pe grinda si se impaneaza. Probabi voi pune 2 role de poarta si voi suda un cornier pe sina sa ruleze rolele sau cumpar un profil I si flosesc rolele dedicate care le am, desi trebuie 4 si am doar 2. Incerc sa mai gasesc 2.

Deocamdata spatele meu zice ca a meritat toti banii. :)

Edited by PoeOvidiu, 21 December 2016 - 11:11.


#23
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,707
  • Înscris: 30.07.2003
Hmm ce idee. Un cadru pe roti cu palan ar fi bun si in garaj in loc de macara girafa, nu?

#24
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Si inca ce bun. Vezi posturile de la inceput ca am ceva modele acolo luate de pe net. Varianta cu role de ghidaj facuta de mine la carucior nu e ideala. Se rasuceste pe grinda si se impaneaza.Ori trebuie grinda din profil I, ori role cu umar e ambele parti sau daca nu sudat, un cornier deasupra pe grinda si puse 2role pe rulmenti pentru poarta. Am 2 role cu umar pentru profl I, Le-am primit de la un vecin mai are 2, le cer si alea ca oricum nu le foloseste .
Ca o recmandare, la carucior sa-i pui 2role de mici dedesupt, sub grinda sa nu ii dea voie sa se basculeze.

  Roti la cadru nu cred ca ii mai pun.Nu e asa greu si il pot muta. Mut o parte si pe urma cealalta. Cu greutatea suspendata oricum nu manevrez cadrul doar caruciorul pe cadru. Acum are o deschidere camde 3m si grinda e din o bara de 50/30/3. E  prea subtire, dar aia o aveam la indemana la 250 de kg suspendate a facut o burta de 15 cm :D
Cadrul final ca avea 4 metri deshidere si grinda ori din profil I de 80 ori in rectangular de 80/40/3 sau 4 daca gasesc.

Edited by PoeOvidiu, 30 December 2016 - 18:37.


#25
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,707
  • Înscris: 30.07.2003
Bune detalii, multumesc. Pana fac garajul, ramane un vis :)

#26
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Il poti folosi si in curte/casa.

#27
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Ia magneți de ridicare si nu mai zgârii vopseaua.

#28
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Multumesc de pont. Nu ma gandisem . Nu ajuta prea mult magnetii. Vopseaua o zgarie lantul de manevra, ala de care trag eu cu mana, fiind lung loveste in piesa cand trag. Acum invelesc zona unde ajunge lantul ala cu o carpa.  Daca era palan electric scapam de aceasta problema dar poate apareau altele. Va urma si un palan electric dar mai spre vara, acum am doar lucrari mai mici si nu mai am nevoie sa ridic decat 20-40 kg care le manevrez direct cu mana.

Edited by PoeOvidiu, 31 December 2016 - 11:06.


#29
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Eu am folosit trolii electrice  (2) când am improvizat un portal sa ridic panourile la nivelul 2. Mi-a trebuit cursa lungă  (8m).

#30
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
No bun. Dupa 4-5 luni de la achizitie si folosit din plin am ajuns la concluzia ca un palan cu lant isi merita din plin baniisi e bun in orice curte / garaj / atelier.  Urmeaza unul electric dar nu foarte curand, deocamdata asta functioneaza perfect si spatele meu e cel mai fericit. Intre timp nu am mai facut nimic la cadru, il folosesc tot pe ala improvizat. Astept toamna sau poate primavara, depinde de noroc, sa ma mut in alta locatie cu munca si atunci ii fac si cadru
  Daca lucrati frecvent cu greutati mai mari de 40-50 kg merita o jucarie cu lant.

Edited by PoeOvidiu, 24 April 2017 - 16:08.


#31
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Palan 250 Kg

Mini Pod rulant 1

Mini pod rulant 2

Attached Files


Edited by autom2, 06 February 2018 - 15:09.


#32
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Vad ca intre picior si grinda e articulatie. Cum sta in picioare?
http://prntscr.com/iaw0hl

Edited by PoeOvidiu, 06 February 2018 - 15:24.


#33
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Este o macara care se monteaza pe o semiremorca , pentru incarcat/descarcat stupi.

In poza este demontata de pe remorca deci nu e in pozitie normala de lucru.

Balamaua aia e facuta din cruci cardanice de Aro si are ca scop rabatarea ei totala in mers. In mod normal are o contrafisa cand este folosita ca macara tip L sau daca se doreste se poate transforma in pod rulant ( mai are un segmant).

In pozele de mai sus vroiam sa arat cum este calea de rulare si caruciorul.

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
stiti cumva care este maximul care nu are nevoie de autorizatie iscir?

#35
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

View PostPoeOvidiu, on 05 noiembrie 2016 - 09:40, said:

Am considerat, inclusiv un palan electric de 250 kg. Macaraua girafa are o problema. Nu prea abe cablu/lant. Si cand trebue sa intorci  poarta de pe o parte pe alta e cam dificil fara.Lantul sau cablul iti permite si o deplasare a piesei pe orice directie orizontala plus ca la unele porti mari le fac partial direct jos pe beton deci nu pot baga girafa sa le ridic. Macara girafa merge mai degraba la service.
Cadrul ce l-am facut va fi dotata cu roti jos iar prinderea palanului pe bara de sus se face cu un carucior cu 4 role, deci va functiona ca un pod rulant atat ca deplasarea pe orizontala se face prin impingere/tragere, ceva de genul asta:
Attachment macara_portal_role_profil_eurosystem.jpg

Va salut,
stiu ca e topic vechi..dar a reusit cienva pana la uram sa faca un asa pod rulant?
Doresc s afac unul cu deschidere de 3 max 4m , h de 3-3,5m dar sa pot ridica maxim 1 tona....de fapt 500-700kg .....
as dori niste sfaturi...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate