Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Aspirina vegetala acid salicilic Plafar sau Acidul acetilsalicilic Aspirina de sinteza de la Farmacie?care e mai puternic, mai bun?mai de calitate?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
salutare,

Aspirina vegetala acid salicilic Plafar sau Acidul acetilsalicilic Aspirina de sinteza de la Farmacie?
Care e mai bun si care e mai puternic?mai eficient?mai de calitate? Acidul acetilsalicilic sau Acidul saliclic?
Am vazut la farmaciile naturiste ca au si pastile pe baza de acid salicilic.

Personal nu am inteles nicodata care e diferenta de aciditate dintre Acidul acetilsalicilic si Acidul saliclic,
dar am impresia ca acidul acetilsalicilic e mai diluat fata de acidul salicilc si probabil si efect mai slabut......
parca as inclina pentru acidul salicilic naturist..., a luat cineva , a facut diferenta intre cele doua?


multumesc

Edited by July02, 01 November 2016 - 17:04.


#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
de ce am certitudinea ca acidul salicilic si cel acetil salicilic  NU  sunt unul si acelas?
acetilsalicilicul intr-adevar este aspirina, insa salicilicul este componenta de baza a ceeace pe vremuri se numea saliform... acum nemaiproducindu-se decit sub forma de ben ghei ;)

#3
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View Postr_murphy, on 01 noiembrie 2016 - 17:01, said:

de ce am certitudinea ca acidul salicilic si cel acetil salicilic  NU  sunt unul si acelas?
acetilsalicilicul intr-adevar este aspirina, insa salicilicul este componenta de baza a ceeace pe vremuri se numea saliform... acum nemaiproducindu-se decit sub forma de ben ghei Posted Image

probabil aspirina vegetala e naturala din extras natural? iar cea de sinteza e facuta in laborator nu...?

se gaseste la naturiste vad la plafar si nu numai , am vazut la mai mute magazine naturiste
http://www.plafar.ne...acia-plant.html


unii zic ca:"Aspirina naturistă are un dozaj mai mic de substanță activă și se absoarbe diferit în organism, ceea ce îi face pe mulți să o considere mai puțin toxică decât cea produsă în laborator"
eu credeam ca e mai puternic acidul salicilic decat acidul acetilsalicilic..

Edited by July02, 01 November 2016 - 17:15.


#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Posted Image Posted Image Posted Image


1. Nu exista "natural" vs "chimic". Totul e sinteza
2. Acid acetilsalicilic =egal taiat= acid salicilic.

2 substante diferite, 2 proprietati diferite.


ps. aspirina clasica ii mai buna.

Edited by lex404, 01 November 2016 - 17:19.


#5
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Razui niste coaja de salcie si mesteci. Asta este aspirina!

Edited by ionut27, 01 November 2016 - 17:22.


#6
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View Postlex404, on 01 noiembrie 2016 - 17:18, said:

Posted Image Posted Image Posted Image


1. Nu exista "natural" vs "chimic". Totul e sinteza
2. Acid acetilsalicilic =egal taiat= acid salicilic.

2 substante diferite, 2 proprietati diferite.


ps. aspirina clasica ii mai buna.


unii zic:
"Stiai ca aspirina de sinteza distruge in timp acidul folic din organism? Iar acidul folic are un rol important - dirijeaza reactii biochimice esentiale, intareste sistemul imunitar si ne fereste de stres. Stiai ca aspirina produce sangerari gastro-intestinale si reduce valorile de vitamina B12, C si de zinc?"
"

vad ca aspirina de sinteza s-a mai obtinut in laborator si dintr-o varietate de carbune extrem de raspandita (huila)
E clar: - Aspirina de sinteza se produce prin: - procedeul de prelucrare chimica a huilei

Edited by July02, 01 November 2016 - 17:42.


#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Hai sa-ti zic o poveste cu "stiai ca", de pe vremea cand lucram in farma.

O tanti vrea ea theraflu, fix in perioada aia naspa cand vrea toata lumea. N-am doamna, va dau coldrex.

Dar coldrexu asta ce contine?

Paracetamol, male....

Paracetamol?!?! Da dumneavoastra vreti sa-mi faceti rau, c-am auzit la TV ca e hepatotoxic.

:facepalm:

Da, theraflu-ul contine sfarc de sanziene si ata de...


Aspirina, fie ea cum o fi, nu-i atat daunatoare. Nu atat de daunatoare ca metamizolul.

In plus, n-o iei ca pe bomboane. Asa-i? O iei la nevoie. Daca nevoia se repeta inseamna ca e inutil, e vorba de o afectiune ce trebuie tratata nu diminuate simptomele

#8
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015

View Postr_murphy, on 01 noiembrie 2016 - 17:01, said:

de ce am certitudinea ca acidul salicilic si cel acetil salicilic  NU  sunt unul si acelas?
acetilsalicilicul intr-adevar este aspirina, insa salicilicul este componenta de baza a ceeace pe vremuri se numea saliform... acum nemaiproducindu-se decit sub forma de ben ghei Posted Image
saliform se produce si acum de ATB

#9
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
Cica aspirina de sinteza inhiba actiunea antimicrobiana a leucocitelor , ceea ce are consecinte negative asupra organismului uman, impiedicand astfel unele procese imunologice,productia de anticorpi , de unde rezulta o rezistenta mult mai slaba in fata unor boli infectioase cum ar fi gripa, de exemplu (contrar credintei populare ca aspirina ajuta la vindecarea gripei).
Cica acest efect este specific numai aspirinei sintetice.

Edited by July02, 01 November 2016 - 17:49.


#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

View Postlex404, on 01 noiembrie 2016 - 17:42, said:

Hai sa-ti zic o poveste cu "stiai ca", de pe vremea cand lucram in farma.

O tanti vrea ea theraflu, fix in perioada aia naspa cand vrea toata lumea. N-am doamna, va dau coldrex.

Dar coldrexu asta ce contine?

Paracetamol, male....

Paracetamol?!?! Da dumneavoastra vreti sa-mi faceti rau, c-am auzit la TV ca e hepatotoxic.

Posted Image

Da, theraflu-ul contine sfarc de sanziene si ata de...


Aspirina, fie ea cum o fi, nu-i atat daunatoare. Nu atat de daunatoare ca metamizolul.

In plus, n-o iei ca pe bomboane. Asa-i? O iei la nevoie. Daca nevoia se repeta inseamna ca e inutil, e vorba de o afectiune ce trebuie tratata nu diminuate simptomele

Nu iti raci gura de pomana. Subiectul asta e deschis de aceeasi persoana care vroia sa dedurizeze apa, adica sa scoata deuteriul din ea :)

#11
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View Post3sat, on 01 noiembrie 2016 - 17:44, said:

saliform se produce si acum de ATB

ce este ATB? ATB= Antibiotice ?

#12
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostJuly02, on 01 noiembrie 2016 - 17:05, said:

probabil aspirina vegetala e naturala din extras natural?

NU.

#13
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View PostAlexEn, on 01 noiembrie 2016 - 17:53, said:

Nu iti raci gura de pomana. Subiectul asta e deschis de aceeasi persoana care vroia sa dedurizeze apa, adica sa scoata deuteriul din ea Posted Image

nu toti suntem asa inteligenti ca tine , iarta-ne, apropo dedurizare este un proces iar deuterizare este alt proces..., dar vad ca esti pus doar pe mistouri si te limitezi la doar ce sti tu,
nu inteleg de ce mai scri la subiecte care nu te intereseaza, e simplu ca la tv nu-ti place schimbi canalul e cel mai simplu si nici nu deranjezi pe altii in felul acesta si nici ei pe tine..
vad ca esti femeie si nu vreau sa te jignesc ca nu stiu ce varsta ai ca asa din gura toti dau fara nici macar sa se prezinte minimal... asa ca nu stiu ce doctorita in stiinte in cercetare esti de faci tot felul de afirmatii cum ca altii sunt prosti in raport cu tine...

Edited by July02, 01 November 2016 - 18:01.


#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009

View PostJuly02, on 01 noiembrie 2016 - 17:29, said:

E clar: - Aspirina de sinteza se produce prin: - procedeul de prelucrare chimica a huilei

Nu se mai produce asa nicaieri Posted Image

View PostAlexEn, on 01 noiembrie 2016 - 17:53, said:

Nu iti raci gura de pomana. Subiectul asta e deschis de aceeasi persoana care vroia sa dedurizeze apa, adica sa scoata deuteriul din ea Posted Image
Posted Image



btw, initiator. Chinuie-te si scrie corect in limba romana Posted Image

Edited by lex404, 01 November 2016 - 18:04.


#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Hipocrate, medicul grec după care s-a numit jurământul lui Hipocrate, a scris în secolul al V-lea î.Hr. despre o pudră amară extrasă din scoarța de salcie care avea puterea de a ușura durerile și de a reduce febra. Acest remediu este menționat în texte antice din Sumer, Egipt și Asiria. De asemenea, amerindienii foloseau scoarța de salcie pentru a ușura durerile de cap, febra, durerile de mușchi și reumatismul. Preotul Edmund Stone, din Chipping Norton, Anglia, a notat în 1763 că scoarța salciei este un remediu eficace împotriva febrei.

Extractul activ al scoarței, numit salicină, după numele latin pentru salcia albă ( Salix alba ), a fost izolat în forma sa cristalină în 1828, de către farmacistul francez Henri Leroux și chimistul italian Raffaele Piria, care au reușit să separe acest acid în forma sa pură. Salicina este foarte acidă când este într-o soluție apoasă saturată, având un nivel pH de 2,4, de aici numele de acid salicilic.

În 1839 s-a observat că acidul salicilic cauza probleme digestive, cum ar fi, de exemplu, iritarea stomacului sau diaree. În 1897, un cercetător de la compania Friedrich Bayer, din Germania, a înlocuit una dintre grupele funcționale hidroxil din acidul salicilic, cu o grupă acetil, care reducea semnificativ efectele negative. Acesta a fost primul medicament de sinteză și începutul industriei farmaceutice.

sursa

in concluzie, acu aproape 200 de ani s-a reusit imbunatatirea "aspirinei naturale" cu acel acetil. acu ne intoarcem la "natural". vezi ca si locuitul in pestera e cel mai natural posibil.

asta-i din ciclul "desteptul" cu internet la indemana....

#16
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View Postlex404, on 01 noiembrie 2016 - 18:01, said:

Nu se mai produce asa nicaieri Posted Image


Posted Image



btw, initiator. Chinuie-te si scrie corect in limba romana Posted Image

ma straduiesc

Edited by July02, 01 November 2016 - 18:36.


#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009

View PostFane, on 01 noiembrie 2016 - 18:04, said:

in concluzie, acu aproape 200 de ani s-a reusit imbunatatirea "aspirinei naturale" cu acel acetil. acu ne intoarcem la "natural". vezi ca si locuitul in pestera e cel mai natural posibil.

asta-i din ciclul "desteptul" cu internet la indemana....

Posted Image


Case closed.

Scoate router-ul din priza ca pe internet circula tot felul de prostii.

ps. si nu, te rog eu mult, n-o cauta pe Olivia Steer sau Felicia Popescu!!!


----------------

Mai dau o sansa subiectului, dar nu promit. Ma duc sa fac un çay Posted Image

Edited by lex404, 01 November 2016 - 18:33.


#18
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
ai dreptate domnule Fane
ce rol ziceti ca are Acetilul adaugat? ce beneficu aduce in plus acidului salicilic acest acetil?

Edited by July02, 01 November 2016 - 18:42.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate