Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Doctorul oftamolog are dreptate sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014
Am fost la un oftalmolog, si mi-a zis ca am -2 si -2.5 , inainte aveam -1.5 si -1.75, eu vad cu ochelarii pe care ii am acum destul de bine, si el mi-a zis ca daca vad cu ei, nu trebuie sa ii schimb pentru ca ochiul trebuie sa se forteze si el umpic, daca nu vor continua sa creasca pana nu prea voi mai vedea nimic.
Acum nu stiu ce sa fac, o sa ma duc si la un alt oftalmolog, dar voi, "ochelaristilor", ce ziceti?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostCaptainMe, on 30 octombrie 2016 - 09:45, said:

sa ma duc si la un alt oftalmolog?
Desigur. Aici nu-i vorba de pareri pe forum!

Edited by neagu_laurentiu, 30 October 2016 - 09:51.


#3
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

View PostCaptainMe, on 30 octombrie 2016 - 09:45, said:

Am fost la un oftalmolog, si mi-a zis ca am -2 si -2.5 , inainte aveam -1.5 si -1.75, eu vad cu ochelarii pe care ii am acum destul de bine, si el mi-a zis ca daca vad cu ei, nu trebuie sa ii schimb pentru ca ochiul trebuie sa se forteze si el umpic, daca nu vor continua sa creasca pana nu prea voi mai vedea nimic.
Acum nu stiu ce sa fac, o sa ma duc si la un alt oftalmolog, dar voi, "ochelaristilor", ce ziceti?

Eu zic ca doctorul are dreptate si in plus e un om corect pt ca de obicei doctorii sar imediat sa-ti mareasca dioptriile . Si daca vezi destul de bine, care-i problema ta?

Edited by Testosteron, 30 October 2016 - 09:54.


#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ce varsta ai ?

#5
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014

View PostJurasikMan, on 30 octombrie 2016 - 09:52, said:

Ce varsta ai ?
22, peste 8 luni 23 =)

Edited by CaptainMe, 30 October 2016 - 09:54.


#6
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Daca vezi bine cu actualii pentru ce l-ai vizitat ? E tanara ?

#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
http://www.optimed-medical.ro/miopia/

Medicii asteapta stabilizarea miopiei . Interventia prematura poate aduce daune ireversibile .

Edited by JurasikMan, 30 October 2016 - 10:45.


#8
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Mie mi s-a recomandat și mi s-a dat prescripție cu dioptriile corecte doar când am anunțat că petrec mult timp la volan, în rest primeam rețeta cu 0,25-0,5 dioptrii mai mici, motivul invocat fiind același ca în cazul tău.
Pe la 20 de ani mi s-a stabilizat miopia, cât am fost în creștere am ajuns de la -0,75 la -5,75.

#9
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
O consultatie la alt medic nu strica niciodata, mai ales daca ai dubii.

#10
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
ti-as recomanda sa i vizitezi si pe maiestri Turcanu, Crastoiu, sau Dinu sa testezi si ce zic ei si sa tragi singur concluzi!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xq28UuBygeU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Am mai auzit astfel de teorii conform carora nu trebuiesc date dioptriile necesare ochiului pentru a vedea perfect deoarece ochiul trebuie lasat sa se mai si forteze.

Ideea e insa ca la miopie daca ochiului nu ii este data dioptria de care are el nevoie eu nu vad cum ar putea sa se foteze pentru a vedea mai bine.

Ochii la un moment dat nu vad clar decat la o distanta fixa. Tot ce e mai departe sau mai aproape de acea distanta se va vedea neclar. Ochiul poate varia acea distanta prin procesul de acomodatie, adica niste muschi se contracta deformeaza cirstalinul si schimba refactia prin ochi astfel incat distanta la care ochiul vede clar sa cada.

Un ochi fara vicii de refractie trebuie sa vada clar la 6 metri cand acomodatia este relaxata. Un ochi miop vede la o distanta mai mica de 6 metri atunci cand acomodatia este releaxata; cu cat miopia e mai severa cu atat distanta este mai mica. Asta inseamna ca distanta maxima la care poate vedea un miop este mai mica decat distanta maxima la care poate vedea clar o persoana cu ochi fara vicii de refractie.

Sa zicem ca un miop fara ochelari vede la maxim 1 metru. Daca doctorul ii da dioptria corecta atunci el va vedea la maxim 6 metri ca oamenii cu ochi normali. Daca insa ii da o dioptrie mai mica el va vedea la o distanta mai mare de 1 metru dar mai mica de 6 metri. Cum va putea ochiul sa se forteze pentru a compensa distanta lipsa efectiv nu stiu. Dar eu nu sunt doctor sau fizician poate o exista o posibilitate. Posted Image

Primul material pe care l-am gasit insa imi da drepatate

https://medlineplus....icle/001023.htm

Prevention
There is no way to prevent nearsightedness. Reading and watching television do not cause nearsightedness. In the past, dilating eye drops were proposed as a treatment to slow the development of nearsightedness in children, but they have never been proven effective.


The use of glasses or contact lenses does not affect the normal progression of myopia -- they simply focus the light so the nearsighted person can see distant objects clearly. Hard contact lenses will sometimes hide the progression of nearsightedness, but vision will still get worse "under" the contact lens.

#12
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Nu e chiar o teorie, medicii responsabili chiar asta practica, mai ales la copii - subcorectia. Iar anumite lentile de contact  fac minuni in cazul miopiei progresive, tot la copii - fiului meu ii crestera cu o viteza cam de 0.75 la 4 luni, eram disperati. De 1 an si jumatate de cand le poarta la dioptron nu este nici o diferenta, i-a mai dat doctorul de curand un  0.25 in plus la un ochi ca sa compenseze astigmatismul. Medicina evolueaza, ce era certitudine acum 10 ani posibil sa nu fie valabil.. Se numesc lentile multifocale, sunt similare celor purtate de oamenii in varsta care au nevoie si de + si de -, un pic modificate.

Eu una nu am reusit sa ma impac cu ideea ca copilului meu ii va creste miopia intr-un ritm foarte accelerat si ca nu pot face nimic sa impiedic asta. Asa ca am citit asta  http://www.myopia-manual.de/. Este scrisa de un medic german ai carui copii au avut probleme cu aceasta miopie progresiva. Insira toate descoperirile in materie, tot ce s-a incercat si se incearca in domeniu. Acopera arii ca nutritie, stil de viata, difertia tipuri de lentile pt ochelari sau lentile de contact etc. Si am cautat pana am gasit un medic care sa faca recomandari similare si sa fie si specializat in lentile de contact terapeutice.

#13
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
pe astia iai incercat?

http://vedereperfecta.com/

http://www.renuntala...i.ro/obiceiuri/

#14
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View PostDeborah77, on 05 noiembrie 2016 - 15:34, said:

Nu e chiar o teorie, medicii responsabili chiar asta practica, mai ales la copii - subcorectia. Iar anumite lentile de contact  fac minuni in cazul miopiei progresive, tot la copii - fiului meu ii crestera cu o viteza cam de 0.75 la 4 luni, eram disperati. De 1 an si jumatate de cand le poarta la dioptron nu este nici o diferenta, i-a mai dat doctorul de curand un  0.25 in plus la un ochi ca sa compenseze astigmatismul. Medicina evolueaza, ce era certitudine acum 10 ani posibil sa nu fie valabil.. Se numesc lentile multifocale, sunt similare celor purtate de oamenii in varsta care au nevoie si de + si de -, un pic modificate.

Da, nu neg aceste lucruri insa ceea spun eu, atat din teorie dar si din propria experienta, este ca atunci cand subcorectezi miopia sau astigmatismul vederea rezultata va fi mai proasta decat la un ochi care nu are vicii de refractie. Copilul subcorectat va vedea mai prost decat copilul care nu are nevoie de ochelari. Acum ca acest sacrificiu ajuta la diminuarea efectului progresiv al miopiei as o fi nu stiu. Conteaza si tipul de afectiune probabil.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate