Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Orga pt muzica populara

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
floaka

floaka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 30.12.2003
Salut.
Am 40 ani si am nevoie de ceva nou in viata, asa ca m am decis sa invat un instrument.
Sunt plecat din romania de mai mult de 11 ani si de mic mi a placut muzica populara.
Am cautat pe net si am vazut ca se recomanda  in general ceva profesional gen tyros sau korg de la pa600 in sus.
Din pacate nu mi permit sa dau 1000 euro pe un lucru care e posibil sa sfarseasca bibelou.
Nu am pe cine sa intreb, asadar intreb aici.
Bugetul acordat este de 250 euro cu posibilitate de a l mări.
As vrea ceva care sa contina macar un fluier, vioara, acordeon si țambal eventual sa pot sa le adaug. Si normal ca am nevoie de o sarba, o hora, o geampara...etc. Daca se poate sa am ritmurile pe calculator si sa aibe o intrare ca sa pot canta in paralel foarte bine.
Imi pare rau de limbajul de lemn, nu ma pricep deloc.
Sper ca am fost totusi inteles si astept cu nerabdare idei sau intrebari.
Multumesc.



#2
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Cea mai ieftina posibil orga cu sampler este PSR S670. Adica poti pune si instrumente nu numai ritmuri

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Orice "pirchita" de orga electronica cu 6 octave poate face ceea ce vrei tu. Inclusiv cele care de noi, costa pana in 100 de euro.

#4
floaka

floaka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 30.12.2003
@ myshyc, gerbil zice de o orga care are pretul pe la 600+€, mult peste buget...dar...nu se stie. Chiar pe orice se poate? Am dubii.
Imi poti explica cum?

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Orice orga cu 6 octave, are foarte multe posibilitati de alegere a ritmului, a instrumentului, memorii,posibilitatea de a reda de pe card melodii preinregistrate , care combinate corespunzator, pot sa te ajute sa obtii ceea ce vrei. Problema este ca ai multe de invatat pentru a le combina in  varianta dorita de tine. Dar cu rabdare,... nimic nu e imposibil. Si in momentul in care consideri ca modelul de orga ales, este prea ieftin si nu stie sa creeze muzica populara pentru concerte in sali de anvergura, o poti schimba cu una care costa ´spe mii de euro. Doar ca pana atunci, acele ´spe mii de euro, le-ai castigat cu orga "pirchita".
Uita-te pe aici, ca sa-ti faci idee de costuri legate de orgi electronice, de la cadouri gratuite. pana la un minimum de pret:
https://www.ebay-kle...rgel/k0l8469r30

Edited by myshyk, 27 October 2016 - 22:10.


#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Attached File  orga 1.JPG   22.29K   10 downloadsAttached File  orga2.JPG   15.35K   10 downloads
Uita-te ce se gaseste in Germania, ca sa uiti de orga de nu stiu cate sute de euro.  Nu trebuie decat sa gasesti pe cineva care sa ti-o transporte. Daca aflam mai devreme, te puteam ajuta. de aceea am scris PM.
"Zu verschenken" este gratuit, cadou.

Edited by myshyk, 28 October 2016 - 19:58.


#7
floaka

floaka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 30.12.2003
Multumesc mult myshyk.
Posibilitati materiale am...la urma urmei nu am nevasta nu am copii si lucrrz pe bani buni.
Am rascolit internetul si am dat de ceva ce imi place psr e433. Am vazut ca ritmurile sunt 'incorporate' - poate ca potential are orice amarata de orga, insa 433-iul chiar mi-a placut.
Cineva scria undeva ca 443-iul e mai noua dar nu prea gaseste ritmuri la ea.
Se pare ca anul asta a aparut 453, dar nu am gasit pe nimeni pe youtube care sa cante la ea. Din cate inteleg 453 e o versiune upgradata a lui 443 care e a lui 433...sau a ei.
Stau in anglia, aici 453-ul costa in jur de 280 lire. Pot sa o iau in rate, inseamna 9 lire si un pic pe luna...o ora de munca. E drept, timp de 3 ani.
Avantajele sunt mai multe...e noua, are garantie..etc, iar pretul este de un pachet de tigari lunar. Nu fumez.
Imi suna o alegere potrivita.
Ador lucrurile second dar avand in vedere situatia, cred ca e o alegere buna, una pe care nu o simt.
Ma gandesc ca in curand va aparea si un kit sau set romanesc pt orga asta, iar daca primesc o confirmare ca da, am sa te anunt ca am luat-o.
Apreciez mult timpul acordat mie si cu drag te invit la o bere sau un vin daca ai drum vreodata prin mijlocul angliei.
Deci.. 9 lire lunar, pot sa sper ca-mi gasesc pt ea si un set popular romanesc?

#8
Mamikutza

Mamikutza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.02.2017
Salutare,am cumpărat o Yamaha psr e453,vreau sa știu dacă se pot pune ritmuri romanești pe ea,tip hore ,sarbe,geampara..etc ????...sau de unde le pot descarca,mulțumesc

Edited by Mamikutza, 02 February 2017 - 23:54.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate