Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Ingrijitor batran in AZ? Nu. Atunci cu ce sa inceapa?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,930
  • Înscris: 25.06.2007

View Postsfantu.dracu, on 24 octombrie 2016 - 10:29, said:

Cred totusi ca aia 12,50$ sunt brut, din care se scad toate taxele.
In jur de 10% taxe la banii aia, ramane brut cu vreo 1900 -2000/ luna.
Bani de rahat, evident, dar nu se compara totusi cu suma propusa la casa de batrani.

#20
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
aha , teoretic ar trebui sa primeasca greencard in 2-3 luni si work permit in 2 saptamani
ea de cat timp a aterizat in sua sau mai bine zis de cat timp au depus actele la immigration

intrebari
1-de ce a ales sora arizona ?
2-de ce a acceptat ala arizona daca el nu are nimic de munca acolo
3-ala a avut loc de munca acolo unde a stat pana acum
4-de cat timp e sora ta acolo

eu nu inteleg urmatoarea chestie
ala american , sora pleaca acolo, ea zice arizona, ala zice bine , ajung acolo, cautam de munca dar ea nu are drepul sa munceasca ............................astia au un plan ceva sau merg asa la ghici
acum e important si ce stie el sa faca pt ca el va trebui sa fie stalpul pana sotia va reusi sa isi gaseasca ceva de munca
adevarul e ca ne dai prea putine date ca sa ne dam cu parerea cat mai la obiect

Edited by petre69, 24 October 2016 - 10:55.


#21
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

View Postpetre69, on 24 octombrie 2016 - 11:01, said:

aha , teoretic ar trebui sa primeasca greencard in 2-3 luni si work permit in 2 saptamani
ea de cat timp a aterizat in sua sau mai bine zis de cat timp au depus actele la immigration

intrebari
1-de ce a ales sora arizona ? din cauza climei si sa fie departe de soacra-sa ca nu se prea plac
2-de ce a acceptat ala arizona daca el nu are nimic de munca acolo-nu stiu
3-ala a avut loc de munca acolo unde a stat pana acum, da.
4-de cat timp e sora ta acolo, 2 saptamani

eu nu inteleg urmatoarea chestie
ala american , sora pleaca acolo, ea zice arizona, ala zice bine , ajung acolo, cautam de munca dar ea nu are drepul sa munceasca ............................astia au un plan ceva sau merg asa la ghici. nu au nici-un plan, au doar casa deocamdata.
acum e important si ce stie el sa faca pt ca el va trebui sa fie stalpul pana sotia va reusi sa isi gaseasca ceva de munca
adevarul e ca ne dai prea putine date ca sa ne dam cu parerea cat mai la obiect,


#22
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010
in AZ minimu pe ora e $8.20 (de la anu $8.45). Depinde si unde lucraza dar oricum ai da-o, ar face mai mult LEGAL decat daca ar lucra la patronul roman care ar plati-o cu $6 la negru, deci n-are rost sa se complice, mai ales daca nu e obisnuita cu ridicatu.
Acum poate si patronul ala stie ceva, poate se gaseste mai greu de munca prin zona si se bazeaza pe ceva, ori poate chiar a vrut sa o ajute, nu e de condamnat, poate omul a avut intentii bune sa ajute.
Treaba cu Mac'u e buna, insa eu as indemna mai mult spre un restaurant, intradevar te plateste mai putin dar faci bani din tipuri, ala iti va fi de fapt salariul de baza (si da, tipurile se impoziteaza). Acum ea se poate orienta spre ce doreste, eu doar am dat un exemplu.
Si un ultim detaliu, avand in vedere ca ei sunt casatoriti si la o adica amandoi ar lucra, depinde cat va fi venitul familiei pe an, asa se va stabilii si cumulul de taxe, care la ora actuala pentru arizona e undeva la 23%, dar poate merge in sus sau in jos, depinde de venitul anual pe cap de familie.

#23
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,930
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmikaell, on 24 octombrie 2016 - 11:30, said:

Si un ultim detaliu, avand in vedere ca ei sunt casatoriti si la o adica amandoi ar lucra, depinde cat va fi venitul familiei pe an, asa se va stabilii si cumulul de taxe, care la ora actuala pentru arizona e undeva la 23%, dar poate merge in sus sau in jos, depinde de venitul anual pe cap de familie.
Deci el nu lucreaza, de aia am zis ca ar plati doar vreo 10% (am considerat ca ea ar avea un venit anual de 25.000 dolari).

#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ar fi bine sa isi caute de lucru ca si Bookkeeper. Chiar daca diploma ei nu este recunoscuta, macar are habar despre ceva contabilitate primara si poate invata usor.
In SUA nu e mare branza sa scrii niste cecuri, sa faci facturi sau completezi payroll.

#25
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008

View PostKarhu, on 24 octombrie 2016 - 11:58, said:

Deci el nu lucreaza...

atunci revin la intrebarea mea initiala.. de ce l-a luat ?
Gasea si aici barbat fara ocupatie Posted Image
Poate suna mai bine unemployed decat somer Posted Image

#26
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

View Postsirgoofy, on 24 octombrie 2016 - 12:45, said:

atunci revin la intrebarea mea initiala.. de ce l-a luat ?
Gasea si aici barbat fara ocupatie Posted Image
Poate suna mai bine unemployed decat somer Posted Image

EL lucra pana sa se mute in AZ si cu dragostea nu te pui. Ea nu s-a dus dupa America, s-a dus dupa el.
Intretinuta n-a fost niciodata, sa speram ca isi gaseste el, a fost la cateva interviuri si apoi si ea.
Bookkeper i-am sugerat  si eu.

#27
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010
pai e extrem de greu sa te descurci cu 25k pe an, si el de ce sa nu lucreze ? inteleg ca acum stau pe banii pusi deoparte, dar se vor termina la un momentdat, fresh married fara dorinta de munca ?
el fiind cetatean american, ar trebui sa-si gaseasca primul de munca. ea.. o sa inceapa de jos si daca-i merge mintea si e muncitoare, va avansa treptat.
iar pentru orice munca de birou, are nevoie de un atestat (asta ca sa nu zic diploma de absolvire, facut acolo in americuta) si doar pe baza asta poate lucra in contabilitate (care e total diferita cu ce avem noi in romania). fara sa aiba terminologia de acolo si un minim de cunostinte... nu stiu, cam greu. insa exista fel si fel de cursuri care le poate face in cel mai scurt timp si se poate angaja, totul depinde de ea si cat de dornica este sa faca ceva.

#28
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,930
  • Înscris: 25.06.2007

View Postsirgoofy, on 24 octombrie 2016 - 12:45, said:

atunci revin la intrebarea mea initiala.. de ce l-a luat ?
Gasea si aici barbat fara ocupatie
Din dragoste, evident! :coolspeak:
Tot asa m-a luat si pe mine nevasta-mea, somer si vai de capul meu. Acum ghici cine e mare doamna? :lol:

#29
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

View Postmikaell, on 24 octombrie 2016 - 13:00, said:

pai e extrem de greu sa te descurci cu 25k pe an, si el de ce sa nu lucreze ? inteleg ca acum stau pe banii pusi deoparte, dar se vor termina la un momentdat, fresh married fara dorinta de munca ?
el fiind cetatean american, ar trebui sa-si gaseasca primul de munca. ea.. o sa inceapa de jos si daca-i merge mintea si e muncitoare, va avansa treptat.
iar pentru orice munca de birou, are nevoie de un atestat (asta ca sa nu zic diploma de absolvire, facut acolo in americuta) si doar pe baza asta poate lucra in contabilitate (care e total diferita cu ce avem noi in romania). fara sa aiba terminologia de acolo si un minim de cunostinte... nu stiu, cam greu. insa exista fel si fel de cursuri care le poate face in cel mai scurt timp si se poate angaja, totul depinde de ea si cat de dornica este sa faca ceva.

Asa sper si eu si asa i-am zis lui cand au plecat de aici,sa isi gseasca el primul si ea sa faca scoala de soferi acolo (are permis dar n-a condus niciodata) si sa faca niste cursuri de contabilitate sau ceva..

#30
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010
daca are permis de conducere, nu trebuie decat sa-l preschimbe in america si eventual sa ia cateva lectii de condus (care sunt al naibii de scumpe)
depinde cat de departe va fi locul de munca.. daca are mijloace de transport e ok, isi face un abonament si nu mai da banii pe masina, benzina si reparatii.
daca locuieste mai departe atunci masina e must si n-are ce face
oricum ar fi, ea trebuie ajutata pentru inceput, pana isi da drumul si lucrurile vor intra pe fagasul normal.

#31
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,867
  • Înscris: 26.01.2010
Thalia , e simplu .

Nu accepta niciun job la negru pentru ca isi pune in pericol viitorul statut. Patronul nu vrea sa o ajute pe EA ci se ajuta pe el insusi , end of story. Daca accepta pozitia si-si rupe spatele in timp ce incearca sa schimbe o balena esuata patronul o trimite acasa si atat.Sunt sigura ca sora ta nu are asigurare medicala acum iar fara asigurare e in pom. Nu are rost sa-si inceapa viata aici cu stangul.

Daca de abia a venit in AZ cat asteapta actele sa faca bine sa invete sa conduca si sa-si ia carnetul . Nu are nevoie de nici o clasa , conduce cu sotul ei in fiecare zi cate o ora doua si in nici o saptamana invata pentru ca masinile de aici sunt automate si-s foarte usor de condus.
Sa mearga la DMV sa ia carticica cu intrebarile pentru testul scris ( care e pe calculator defapt ,22 de intrebari parca ) si dupa ce-si primeste actele sa se duca sa se inscrie pentru permisul de conducere. Examenele se pot da in aceasi zi , trebuie doar sa anunte dmv-ul .

Intre timp se poate duce la community college pentru english as a second language unde poate isi poate da examenele pentru GED si face diverse cursuri gratuite.

Pentru bookeper o sa aibe nevoie de Quik books sau Intuit ,nu te angajeaza nimeni fara sa stii unu din programele astea.

El sa faca bine sa-si gaseasca de munca urgent , personal mi se pare o prostie sa te muti intr-un alt stat fara sa ai un job asigurat deja dar probabil sunt tineri si dornici de aventura :)

Decat sa se angajeze ca ingrijitoare la batrani e de preferat sa se angajeze ca ospatarita la un restaurant , nu la fast food pentru ca acolo nu-s tipsuri.
In ce oras s-a mutat in AZ ?

Daca nu stie cum sa-i refuze oferta patronului binevoitor sa-i spuna ca sotul ei nu ii permite sa lucreze la negru.

#32
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postthalia, on 24 octombrie 2016 - 09:51, said:

Cu ce sa inceapa?
Cu o departare cat mai mare fata de orice inseamna comunitatea ro...altfel sigur se va descurca dupa iesirea actelor

#33
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016

View Postjustapoorboy, on 24 octombrie 2016 - 10:19, said:

Ca roman, o sa fi sclav acolo. In Arizona, salariu mediu al unui ospatar, este de $ 1350.
http://cost-of-livin...com/d/d/Arizona


Opstarii pot sa faca bani decenti. Eu stiu o fata draguta care face 4-500$ pe zi in weekend, si nu munceste toata ziua.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate