Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

PFA, SRL, SRL-D...ceva idei?!

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Addryana

Addryana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 26.05.2016
Salutare! O sa intru direct in subiect...pe baza unei calificari in domrniul vreau sa imi deschid un cabinet de tehnician maseur-cu specializare in kinetoterapie,reflexoterapie si masaj sportiv(la mine acasa-intr-o camera la strada). Ce e recomandat PFA,SRL,SRL-D?! In acel cabinet vreau sa imi valorific total diploma si o sa fac si masaj de relaxare,anticelulitic(cu bete de bambus si ventuze). Nu prea stiu pasii care trebuie facuti si nici ce documente sunt necesare...deci as vrea sa stiu cam tot ce inseamna deschiderea unui cabinet de genul acesta legal.Astept pareri si sfaturi...

#2
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006
Salut,

Interesant e ca aud tot mai multe persoane ca se apuca de kinetoterapie. (fara prea mare relevanta pentru intrebarea ta, vin cu o alta: de unde esti?)

Revenind la subiect, in opinia mea cea mai buna solutie pentru afacerile pana in 100.000 euro/an sunt microintreprinderile (SRL). Daca esti tanara, poti incerca chiar un SRL-D pentru ceva taxe si impozite o idee mai mici. Daca te situezi cu veniturile anuale sub 100k euro, vei plati impozit de 2% (daca esti singura angajata a propriei firme) sau chiar 1% daca mai iei pe cineva sa te ajute. Pana la 220.000 lei (adica ~50.000 euro) nu iti bati capul cu TVA-ul, deci ai si niste tarife competitive. La cum estimez eu o afacere pe domeniul kineto/recuperare/intretinere, cred ca te incadrezi fara probleme drept neplatitor de TVA adica cu afaceri sub 50.000 euro/an.

Iti recomand sa iti acorzi salariul minim pe economie iar profitul firmei sa-l scoti anual drept dividende (impozitate cu aproximativ 10-10.5%). Intre noi fie vorba, poti si sa "tii" banii firmei cash...adica sa ii folosesti cum vrei tu, dar cu mentiunea ca in caz de control ANAF, sa ii poti pune inapoi in firma in maxim 1-2 zile.

Valabil pentru orice forma juridica, o sa poti sa-ti cumperi aparatura/echipamente si sa iti decontezi diferite cheltuieli (cumparare masina, costuri benzina si service, abonamente net si tel) pe persoana juridica.

Alin

#3
Addryana

Addryana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 26.05.2016
Iti multumesc pentru raspuns! Sunt din Alba Iulia. Da sunt multi care au astfel de cabinete :))... (chiar am ras cand am citit prima parte..probabil efectul de "turma" ce sa zic:))) oaie nu sunt!! Dar imi place meseria asta si as vrea sa scot profit pe cont propriu fara sa merg sa ma angajez la un salon de infrumusetare si sa platesc la comun intretinere(chiria) si cheltuielile comune(gaz,apa,curent etc)..prefer sa fiu eu cu mine si cu persoana care apeleaza ca acest tip de recuperare medicala sau cum ziceam mai sus masaj de relaxare etc(incepand de la copii-bebelusi pana la adulti sau persoane de varsta 3-4 (bunici cum le zic eu) :) mersi inca o data pentru raspuns ps: am 25 ani

Edited by Addryana, 24 October 2016 - 09:35.


#4
sorin40

sorin40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,585
  • Înscris: 11.01.2008
Ai grijă că la SRL (inclusiv microîntreprindere) poți scoate dividentele (adică profitul) doar după depunerea bilanțurilor anuale (adică mai). Așa că vezi cum faci cu salariul, deoarece din banii firmei poți deconta doar cheltuieli deductibile.
Dacă faci PFA, poți folosi banii oricând, diferența este că plătești impozitele pe profitul întreg, și nu doar pe salariul minim pe economie. Fă o simulare și vezi cum este mai avantajos (în general pentru venituri mici este cam același lucru, PFA fiind mult mai ușor și de înființat și de desființat.

#5
buzucan

buzucan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 23.03.2006
Sorin, cam ce inseamna venituri mici? Sub 2000E lunar?

#6
Addryana

Addryana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 26.05.2016

 sorin40, on 24 octombrie 2016 - 10:14, said:

Ai grijă că la SRL (inclusiv microĂźntreprindere) poți scoate dividentele (adică profitul) doar după depunerea bilanțurilor anuale (adică mai). Așa că vezi cum faci cu salariul, deoarece din banii firmei poți deconta doar cheltuieli deductibile.
Dacă faci PFA, poți folosi banii oricĂąnd, diferența este că plătești impozitele pe profitul Ăźntreg, și nu doar pe salariul minim pe economie. Fă o simulare și vezi cum este mai avantajos (Ăźn general pentru venituri mici este cam același lucru, PFA fiind mult mai ușor și de Ăźnființat și de desființat.

Iti multumesc! In cazul prezentat iti dai seama ca imi doresc sa pot sa imi folosesc bani...deci PFA...cu toate ca am inteles ca sunt o multime de registre etc:( greu cu ele si cu ce tine de partea asta:/

Edited by Addryana, 24 October 2016 - 11:16.


#7
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006
Ce venituri estimezi ca o sa ai lunar?

Alin

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate