Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Furt din gospodărie cumpărată cu uzufruct

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
danielcris

danielcris

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.10.2016
am contract de vanzare cumparare cu drept de folosinta pe perioada vietii de catre vanzator

#20
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 18.04.2007
Inițiator, clarifică pentru toți: contract cu drept de folosință pentru vânzător, și atât, sau aveai și obligația de a-l întreține/îngriji ?

#21
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008

View Postdanielcris, on 20 octombrie 2016 - 08:13, said:

mobila confectionata de mine,lenjerii,vesela,imbracaminte si incaltaminte,scule materiale de constructie(pe care le cumparasem in toamna lui 2014 si care mi-au post livrate impreuna cu bonul de cumparare la acea proprietate)si tot ce are un om in casa,valoarea lor depasind cu mult suma de 20 000 lei...
Credeam ca e vorba de mobila veche si niste bca-uri...

Ai auzit de storage ?
Cum sa lasi asa ceva la niste necunoscuti pana la urma ?
Ai pierdut si ai invatat o lectie.

Sanse sa recuperezi ceva sunt spre zero imo

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Inițiator cu de drept ai depozitat lucrurile acolo, pentru ca legal nu aveai voie, nu aveai dreptul de folosire.
Cel mult poti sa zici ca o parte ti se cuvin ca mostenire.

Edited by arg, 20 October 2016 - 10:06.


#23
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postdanielcris, on 20 octombrie 2016 - 09:06, said:

am contract de vanzare cumparare cu drept de folosinta pe perioada vietii de catre vanzator

Exact de asta ti-am zis ca tu n-ai respectat contractul.
Uite ce zici aici:
In anul 1992 am cumparat o casa cu drept de uzufruct pentru vanzator.Am locuit o perioada acolo,dar nu m-am inteles cu el si m-am mutat la vechea adresa unde construiam o casa.

Edited by adisz, 20 October 2016 - 10:10.


#24
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postadisz, on 20 octombrie 2016 - 10:06, said:

Exact de asta ti-am zis ca tu n-ai respectat contractul.
...
In anul 1992 am cumparat o casa cu drept de uzufruct pentru vanzator.Am locuit o perioada acolo,dar nu m-am inteles cu el si m-am mutat la vechea adresa unde construiam o casa.

Zici că nu l-a respectat pentru că a locuit acolo, sau de ce?

#25
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011
Nu ai cu ce dovedi. Vorba ceea "actele vorbeste".
Daca erau multe lucruri lasate/depozitate acolo cu acceptul proprietarului, puteai macar sa faci un act de acord cu depozitarea bunurilor ( cu vreo doi martori trecuti in act). In acest fel nu mai era nevoie nici de acte de provenienta pe numele tau pentru unele lucruri (exemplu mobila facuta).
Asa poate, poate aveai ceva sanse, cumnata avand cunostinta de acel act.

#26
danielcris

danielcris

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.10.2016
am cumparat cu contract de vanzare cumparare fara nici o clauza de intretinere,doar uzufruct(folosire de catre el pe timpul vietii fara dreptul de a instraina ceva de acolo).deci sunt propietar.am dus lucrurile acolo deoarece eu am stricat vechea casa ce o aveam si am construit alta noua(intr-oalta  comuna).

in momentul cumpararii el locuia in casa mamei lui care era vecina cu el deoarece casa care am cumparat-o era goala nemobilata.el divortase de sotie,aceasta ii golise casa de mobila si buzunarele de bani.cu banii de la mine a platit datoriile de la divort.

cumnata mea stia foarte bine ca eu sunt proprietar acolo si nu cred ca avea voie sa ia ceva de acolo.

#27
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Mie mi se pare destul de complicata treaba, mai ales ca aduci in discutie mai multe ipoteze pentru bunurile respective:

- pe unele le-ai dat de buna voie? (a declarat ca  materialele de constructie le-a primit in2015.o parte le-a luat dupa moartea soacrei.  cerut sa i se dea lucrurile mamei ei,vanzatorul era foarte suparat ca ii furase banii si nu vroia sa i le dea,eu l-am convins).
- unele au fost cumparate pt mobilarea casei
- pentru unele ai bonuri (postarea nr. 17)
- iar altele sunt de uz personal (desi teoretic, ele nu ar trebui sa stea in casa respectiva decat daca v-ati inteles sa le depozitati acolo).

Sa stabilesti clar ce a fost imprumutat, ce a fost doar depozitat, dpentru ce ai bon ori alta dovada ca iti apartin, care au fost intelegerile intre tine si vanzator (ce dai cu imprumut, ce depozitezi).

Am intrebat si mai devreme, politia ce spune? Cu toate info legate de bunuri trebuie sa discuti cu politia, ori cu un avocat, ori cu ambii.

Edited by Arianna-D, 20 October 2016 - 15:28.


#28
danielcris

danielcris

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.10.2016
politia a deschis dosar penal si este in cercetare.acea casa este a mea(conform contractului de vanzare cumparare) si ca orice casa are tot ce este necesar in ea. vanzatorul avea dreptul de a locui in acea casa(un fel de chirias fara sa plateasaca chirie) fara dreptul de instrainare a bunurilor.el strangea pensia la banca si se folosea de lucrurile mele,mai avea si pretentii sa-i fiu un fel de sluga(pretentiile erau sugerate de cumnata)

#29
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,934
  • Înscris: 11.07.2016
Mie nu mi-e clar ce cauta cumnata in toata povestea....
Adica casa era a ta....aveai un fel de "chirias" care nu-ti platea chirie.
Cumnata ce rol avea? Cum a intrat ea in casa?

#30
danielcris

danielcris

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.10.2016
cumnata a ingrijit-o pe mama ei care locuia cu vanzatorul,dar a fost si a mai "luat "unele bunuri si dupa decesul mamei ei

#31
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu avea și dreptul de folosință, asta înseamnă să cumperi cu clauză de uzufruct: vânzătorul își păstrează dreptul de folosință pe durata convenită prin contract - aici pe durata vieții. Cumnata nu avea nevoie de acordul lui ca să locuiască acolo.

#32
danielcris

danielcris

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.10.2016
cumnata nu a locuit acolo,mama ei da.ea a ingrijit-o pe mama ei in ultima luna de viata si venea zilnic in aceasta perioada,dar pleca cu ce apuca

#33
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Ai mare nevoie de martori, cred că ar putea fi de folos.

#34
danielcris

danielcris

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.10.2016
am martorul care mi-a transportat lucrurile acolo.nu stiu daca imi ests de ajuns

#35
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Depinde mult de polițistul de caz, ar fi cam aiurea să zicem că e de ajuns sau nu. Mie îmi pare un martor care poate ajuta foarte mult.

#36
danielcris

danielcris

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.10.2016
nu are nimeni nici un sfat?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate