Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

cum se sterg contactele de pe cartela sim in android?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
imi iau un tel 4g pt digi si am inteles ca trebuie sa schimb cartela sim la ei cu una micro-sim ca sa am 4g. acum am o cartela digi 3g si m-am lovit de o probl.: cum sterg definitiv contactele de pe ea in android? nu vreau sa-mi ramana contactele la digi. am sters contactele din aplicatia people dar asta se pare ca le sterge doar din memoria telului pt ca le gasesc din nou cand importez de pe sim.
deci cum fac sa le rad definitiv de pe sim a.i. sa nu mai poata fi vazute/importate/recuperate?

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Alegi SIM la contacte si le stergi.
In functie de telefon, in meniul corespunzator.

#3
alym

alym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 25.08.2016
Intri la contacte si selectezi si stergi... oricum nu sta nimeni sa iti fure agenda stai linistit :D
Dupa ce o predai ajunge la cosul de gunoi :D

Varianta doi e sa distrugi SIM-ul :D

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Este prima oara cand aud ca simul trebuie dus inapoi.

#5
alym

alym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 25.08.2016
Asa cer toti operatorii la schimbare sim in magazine... din cauza ca la pierdere/deteriorare sim au taxa, si daca nu predai sim inseamna ca l-ai pierdut sau deteriorat si nu vor sa schimbe decat cu taxa :D

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Nu m-am lovit cu multe situatii asemanatoare, dar nici la vechiul Cosmote, nici la Orange si nici la Digi nu trebuia sa predai cartela SIM la operator.
Aveau doar treaba cu seria cartelei pentru a migra numarul de telefon pe noua cartela SIM si pe urma cartela veche ramanea la tine sa faci ce vrei cu ea (pus in rama, trimis in spatiu, pus la chei, etc.).
Asta se intampla inclusiv pana anul asta prin martie.

Edited by Hider141, 19 October 2016 - 12:58.


#7
alym

alym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 25.08.2016
Ca sa fii sigur ca le stergi doar pe cele din SIM intai intra in Contact Settings si cauta pe acolo Contacts to display si selectezi SIM, sa apara doar cele de pe SIM. Dupa ce stergi refaci setarile sa iti apara cum vrei tu (Phone sau Google).

#8
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013

 alym, on 19 octombrie 2016 - 13:00, said:

Ca sa fii sigur ca le stergi doar pe cele din SIM intai intra in Contact Settings si cauta pe acolo Contacts to display si selectezi SIM, sa apara doar cele de pe SIM. Dupa ce stergi refaci setarile sa iti apara cum vrei tu (Phone sau Google).

pai tocmai ca nu am optiunea asta am doar optiunea sa-mi arate phone-only, unsynced si google sync. am acum un galaxy w cu cm 11 instalat e vechi de ceva timp dar m-a servit bine insa am nevoie de 4g. deci trebuie sa duc cartela veche ca sa primesc una noua? daca da problema e cum sterg contactele de pe cea veche. stiu o sa spuneti ca simul vechi va fi aruncat la gunoi da' eu vreau sa fiu sigur ca datele mele sunt numai ale mele :)

#9
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
Daca chiar ai o temere ca or sa ajunga contactele pe nu-stiu-unde, atunci nu preda SIM-ul vechi. E bun de pastrat si ca back-up, in caz ca la un moment dat te trezesti ca nu ai salvat chiar toate contactele asa cum ai crezut. Daca ai de plata (prima inlocuire e gratis, dar nu sunt sigur daca acopera si ‘pierderea’), e vorba de doar 5LEI (LEI nu EUR).

Edited by sags, 19 October 2016 - 13:39.


#10
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Daca iti faci portare nu trebuie sa dai nici un sim inapoi. Vei primi un alt sim de la Digi iar vechiul sim il distrugi cu foarfeca dupa ce ti se activeaza cel nou. Unele telefoane nu stiu sa lucreze cu SIM-ul, singurele operatii ce le fac sunt export import de numere.

Ca se la stergi tu probabil ca ar trebui sa instalezi o aplicatie din google play:

SIM Tool Manager
SIM Card Manager
SIM Tool
SIM ToolPro

#11
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
nu e nicio portare vechiul sim e tot digi doar ca e 3g only. daca as putea avea simul nou fara sa-l predau pe cel vechi ar fi ok o sa ma duc sa intreb. problema cu smartfoanele astea e ca nu sunt asa de smart cand e vorba de sim nu poti sterge contacte si nici salva contacte pe sim ci doar in telefon. si nu nu am incredere in aplicatii de pe play ca-mi vor sterge contactele definitiv.

Edited by abulafius43, 19 October 2016 - 13:53.


#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Daca ai atatea dileme e greu sa dai un telefon la Digi, sa te lamuresti ca SIM-ul vechi ramane la tine?
Repet: de pe SIM-ul vechi au nevoie de serie, chiar daca nu e vorba de portare ci de transferul numarului de telefon pe alt SIM.

Edited by Hider141, 19 October 2016 - 14:08.


#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004

 alym, on 19 octombrie 2016 - 12:43, said:

Asa cer toti operatorii la schimbare sim in magazine...

Eu unul n-am intalnit. Si am schimbat sim-ul de 2 ori in ultimii 5 ani - ultima data anul trecut.
M-am dus la reprezentanta - ce-i drept Vodafone si am cerut alt sim.

Le-am schimbat ca s-au ars.

#14
Annoying

Annoying

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 03.05.2014
Te duci și ceri un nano sim (sunt 3 în 1), tre' să ai cartea de identitate la tine, schimbarea se face pe loc, nu trebuie să predai nici un sim.

#15
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013

 abulafius43, on 19 octombrie 2016 - 13:52, said:

… vechiul sim e tot digi doar ca e 3g only …
SIM-urile RDS nu au fost 3G-only (desi nu sunt sigur de cele foarte foarte vechi, care nu mergeau in roaming international). Cand au dat drumul la 4G nu a fost nevoie de schimbare de SIM, cum e situatia la alti operatori.

Daca ai nevoie de SIM de alta dimensiune (de exemplu trecere de la mini- la micro- si SIM-ul pe care il ai nu e predecupat) atunci da, du-te sa-l schimbi. Sau poti sa mergi la ‘baieti’ sa ti-l taie contra a 5LEI, si ramai cu agenda. Altfel, pentru simplul acces la 4G, nu e cazul.

Daca problema e ca acum nu ti se conecteaza in 4G desi ai telefon compatibil si esti intr-un loc cu semnal: stii ca trebuie sa activezi optiunea 4G (gratuita), nu-i asa?

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
Eu nu stiu sa aiba o tangenta SIM-ul cu standardele de emisie.
Aia tine de telefon si de acoperire.

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
La Orange a trebuit sa schimb SIM-ul sa pot folosi 4G.
Cu cel vechi mergea doar 3G.

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 eiffel, on 19 octombrie 2016 - 17:55, said:

Eu nu stiu sa aiba o tangenta SIM-ul cu standardele de emisie.
Aia tine de telefon si de acoperire.

Cei de la Vodafone in loc sa zica ca trebuie schimbat vechiul sim pur si simplu mi-au taiat semanalul si nu am fost singurul.
p.s.Aveam un sim verde connex care avea valoare sentimentala, acum am o chestie rosie care se destrama cand o bag in tel.

Edited by arg, 19 October 2016 - 18:54.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate