Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Konigssee

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
La inceputul lui iunie, a fost o excursie de o zi minunata din Salzburg, pentru ca am prins si o vreme superba. Cu autobuzul relativ ieftin (5 euro) din centrul Salzburgului in 40-45 min. am ajuns in Berchtesgaden, de unde se ia un alt autobuz care in 5-10 min te duce la locul de imbarcare pentru lacul Konigssee. Citisem ca uneori se asteapta mult la coada pentru bilete si ca risti sa nu prinzi vaporasul urmator, trebuind sa-l astepti pe celalalt, ca inauntru e cam inghesuit - dar noi am avut noroc, n-am stat mai mult de 5 minute la rand si l-am prins pe urmatorul care era deja tras la mal si astepta turistii. Biletul dus/intors parca 12 euro de persoana. Drumul de-a lungul lacului (am mers pana la capat) a fost deosebit, in special in a doua jumatate ai senzatia ca esti intr-un fjord, iar ambarcatiunea merge lin si motorul abia daca se aude. La un moment dat vaporasul se opreste si ghidul canta dintr-o trompeta - se aude ecoul foarte clar.

La prima oprire se viziteaza o manastire foarte veche si te poti plimba putin, apoi imbarcarea din nou pana la capatul lacului, unde poti face trecking pe marginea lui si printr-o padure pana la celalalt lac, mai mic, i-am uitat numele. Peisajul montan de jur imprejur este absolut superb, iar apa lacului limpede si curata. Era o liniste aproape nefireasca, iar lacul si imaginea alpilor bavarezi de jur imprejur iti lasa o impresie greu de uitat. Poti intarzia cat vrei pentru ca pentru intoarcere se poate lua alt vaporas din cele care aduc/duc turisti, care vin la jumatate de ora (parca)
E excursie pe care o recomand calduros amatorilor de natura si peisaj montan.

Attached Files



#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Frumos, foarte frumos, aproape ca in Romania.

#3
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Frumos, am fost acolo. Ai mâncat și păstrăv?

#4
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 alecsus27, on 18 octombrie 2016 - 19:22, said:

iar ambarcatiunea merge lin si motorul abia daca se aude. La un moment dat vaporasul se opreste si ghidul canta dintr-o trompeta - se aude ecoul foarte clar.


Pentru ca are motor electric, din cate imi amintesc.
Pe mine m-a surprins putin neplacut faptul ca dupa ce a tras cantarea, a venit cu basca in mana pe la calatori pentru cerseala - nu am mai vazut asa ceva pana acum in Germania (daca vrei sa dai, dai, dar nu vine el sa ceara).

Daca tot ai ajuns in zona, nu ai fost si la Eagle nest? Am inteles ca privelistea e spectaculoasa cand e senin; eu am plecat pe senin de jos, dar pana am ajuns sus au venit nori si a inceput sa ploua si nu am vazut mare lucru - mai trebui sa ajung odata sa vad :)

Edited by bogwol, 19 October 2016 - 07:08.


#5
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
@inius: n-am mancat pastrav.
@bogwol: exact, motor electric. Am avut in plan Eagle Nest si Jennerbahn, dar ghinion: cable car era in renovare pentru 2 zile, iar pana la vila lui Hitler n-am mai ajuns pentru ca am intarziat prea mult la Konigssee si pierdeam ultimul autobuz de Salzburg. Cu siguranta ar merita sa revenim pentru ca mi-a spus cineva in autobuz la intoarcere ca privelistea de sus (inclusiv din teleferic) e spectaculoasa,
Mai pun cateva poze din Berchtesgaden, un sat-statiune cochet.

Attached Files


Edited by alecsus27, 19 October 2016 - 09:19.


#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Cica am fost si eu la Königsee.
Ii zic la nevasta-mea:
- Femeie, mergem sa ne cataram pe Watzman.
- Si copilul?
- Ramane cu bunica-sa, dar ii luam cu noi Posted Image

Si asa ne inebunea ala mic cu corturile lui cu tot. Vroia prin toata casa sa stea la cort. Vrei la cort? Nah, hai la cort. Si toata sambata ne-am pregatit: cumparaturi, cauta cortul prin beci, izolire, echipament, lanterne, baterii. Cand sa plecam, imi vine ideea sa sun la camping:
- Alo, mai aveti locuri si pentru noi?
- Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
- Danke schön!

Urmatorul:
- Guten tag, aveti locuri pentru 2 corturi.
- Posted Image Posted Image Posted Image
- Multmimim la fel.

Next:
- Gruß Got, asa-i ca nu mai aveti locuri?
- Mai avem cateva, daca va grabiti prindeti.
- Multam fain!

Alarm!! Alarm!! Plecam in 5 minute!!! Am aruncat bagajele, copilul si soacra in masina si dusi am fost. In zona  sunt vreo 3 campinguri, insa in perioada asta e plin. Chiar langa Königsee sunt 2, iar unu din ele e la 15 minute de mers pe jos pana la lac. E si cel mai fain, ca nu e langa drum si nu se aud masinile. In schimb se aude cum curge apa foarte tare, dar pana a doua zi te obisnuiesti.
Ajungem la camping si reusim sa dibuim cu chiu cu vai un loc pentru cele 2 corturi. le instalam frumos, mancam pe patura ca refugiatii si plecam pe jos la plimbare. Frumos n-am ce zice. Aleea care te duce la lac te imbie cu inghetata, Leberkäse, Wurst sau cu clatite cu Nutela. Ajungem langa lac. Frumos si nu prea, ca nu prea arata ca in poze. Si il laudasem soacra-mii ca e cel mai frumos lac din Germania. Ca sa vezi frumusetile trebuia sa iei vaporul si era deja tarziu. Langa asa zis-ul "port", pe partea cealalta a raului, era un balci. Hai la balci sa se dea asta micu cu caruselul.
Intrarea era 5 euro. Soacra a ramas p'afara ca nu vroia sa cheltuim banii cu ea. Acolo copilul s-a dat pe carusel si a mancat vata pe bat.
Am zis: - Bun asa, am dat 10 euro la intrare, ca sa cheltui alti 5 euro. Buna afacere!!!

Pe la 20:30 ne-am intors la corturi. L-am culcat pe ala micul cu chiu cu vai, abia pe la 22:30 a adormit. Totusi am reusit sa ne facem rucsacii pentru tura de a doua zi.

Dimineata la 07:00 eram treji. Programul era ca eu cu nevasta sa plecam cu primul vapor pana la capela St. Bartholomä si de acolo sa urcam peretele de pe Watzman. Insa cum s-a trezit si ala mic, am cam pierdut timp, pana am mancat, pana s-a dus ala mic la buda ... La 08:30 am plecat cu masina spre parcare ... care era la 200 m de camping Posted Image
Pret normal 5 euro pe toata ziua. Pret cu card ca esti cazat prin preajma: 2,50 euro. Dupa ce am platit parcarea, fuga, fuga la bilete pentru vaporas. Cand sa luam bilete ... cam vine ploaia. Hai inapoi. Si a fost decizia cea mai corecta, pentru ca a plouat toata dimineata pana la 12:00.

Resemnati pe la 12:00 am strans corturile ude, izolirele ude, noi uzi si ca niste matze plouate si resemnate am plecat spre casa. Insa soarele iesea printre nori si ne facea in ciuida, asa ca am intors si am zis: daca tot suntem aici hai s-o facem lata. Si am parcat masina si am luat bilete si ne-am suit pe vaporas si ne-am dus pana la capela St. Bartholomä.

Drumul cu vaporul costa 14.50 euro pana la capela dus intors. Pana la capatul lacului costa 17.50 parca. Pe drum ti se povesteste intr-o germana cu accent austriac despre peretii si stancile din jur, despre cascada, iar undeva vaporul se opreste si capitanul canta din trompeta. Din ce am povestit cu colegul neamt care a crescut in zona, capitanii vaporaselor trebuie musai sa stie sa cante la trompeta. Dupa acest concert grandios, capitanul vine si cerseste cu mana intinsa ca un boschetar dupa 1-2 euro. Am calculat ca pe zi ar face 100 euro, bani pe care ii baga in buzunar. Evaziune pe fata.
De la capela se poate face niste trasee scurte de 1-2 ore, se poate manca si bea bere la terasa de vizavi, se poate manca peste. Toata lumea facea poze, numai eu ma uitam la peretele Watzman-ului: "acum trebuia sa fiu acolo Posted Image " . Tot in zona e si o cabana pentru cei care vor sa  innopteze iar a doua zi sa se catere, o informatie pretioasa pe care nu o stiam Posted Image. Iar langa e o casuta cu o mica expozitie cu informatii despre zona: cica apa din lac e buna de baut.Posted Image

Am mers un pic pe jos, pana cand ala mic a inceput sa se planga ca il dor picioarele. Chiar inainte sa luam vaporasul inapoi am probat cele 4 feluri de peste pe paine(cica niste sandwich-uri: 2 feluri de pastrav asa mai cruzi, un sandwich cu peste afumat si unu ca pasta de peste. Bune, dar scumpe: 4 euro bucata!!

Concluzie: frumos si scump. Inghetata e de toata jena. Leberkäsul la fel si scump. Pestele pe paine a fost bun. Campingul nici el nu-i ieftin, dar primesti card cu care obtii reduceri la parcare, la vaporas, etc. Daca cumva ajungeti cu cortul e bine sa veniti dimineata ca atunci lumea pleaca si se elibereaza locurile. Seara se umple din nou. WC-urile si dusurile sunt curate. Se poate lua si micul dejun insa e scump, ai bine mananci ce ai adus. In zona este Rewe (supermarket, Burger King, McDonalds).

Hi, hi, hi, am reusit sa duc soacra la camping. A dormit intr-un cort naspa, s-a facut condens si a cam plouat-o in cort. Basca, nici cu vaporul nu a fost si ii era frica. Deh, astia batrani. Insa " a fost frumos"!!! Posted Image


Poze, vad ca nu pot sa pun, oricum se gasesc poze mai frumoase pe net:
Attached File  Wallpapers 1280x1024.jpg   475.45K   18 downloads
Cica eu vroiam sa urc muntele din spate, insa daca a plouat, am vizitat imprejurimile ca un turist normal Posted Image

P.S.
Poze de pe net, ca eu nu prea am facut:

Balciul

[ https://www.kvberchtesgaden.brk.de/aktuell/bilder/080808a1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cabana cu info point-ul de serviciu, iar in fata e o statuie cu un ras:

[ https://img.oastatic.com/img2/1171183/420x237r/nationalparkinformationsstelle-st.-bartholomae..jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Bursul, 01 August 2017 - 09:06.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate