Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Amenda rovinieta

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
lsllyxs

lsllyxs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 28.10.2015
Buna ziua.
Tatal meu a primit in urma cu aproape 4 ani o amenda pentru rovinieta expirata( aproximativ 700 lei ), masina nu era a lui si nu stia ca rovinieta este expirata.
Proprietarii masini , pentru care luca la momentul respectiv - masina pe persoana fizica, au spus ca vor plati acea amenda, dar nu au facut-o. Acum refuza sa o plateasca, iar la primarie nu se poate plati nici o taxa din cauza amenzii.
Aceasta amenda are un termen de prescriere? Amenda trebuie platita de proprietar sau de sofer?
Multumesc.

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Stiam ca se prescriu in 5 ani! Amenda vine pe proprietarul masinii. Esti sigur ca e rolul blocat de la acea amenda si nu de la alta-altceva?

Edited by arab, 17 October 2016 - 16:39.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Te-a pacalit tatal tau. Amenda pt rovinieta vine la proprietarul masinii, nu la sofer.

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Deci tu esti proprietarul si incerci sa vezi ca cum te poti fofila ?

E logic ...daca tatal tau sr fi fost doar sofer il durea in basca, dar apoi ai bagat-o pe aia cu taxe si impozite si te dai de gol ca de fapt esti cel de pe partea cealalta care deschizi un topic de 2 lei ca sa vezi cum merge treaba...

Edited by keta, 17 October 2016 - 16:42.


#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
A baut banii.

#6
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Daca tatal tau a luat amenda el trebuie sa plateasca. Din cate stiu eu amenda vine acasa la proprietar dar posibil sa fi luat amenda in trafic si atunci sa fie pe numele lui, nu al proprietarului ...
Prescrierea parca e de 5 ani dar e mai complicat sa astepti decat sa platesti ...


View Postlsllyxs, on 17 octombrie 2016 - 16:26, said:

Amenda trebuie platita de proprietar sau de sofer?

Amenda este nominala, cine apare acolo trecut ca este amendat el trebuie sa plateasca ... Nu cred ca este o amenda anonima ?!

Edited by superm, 17 October 2016 - 16:45.


#7
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

View Postlsllyxs, on 17 octombrie 2016 - 16:26, said:

Amenda trebuie platita de proprietar sau de sofer?

Amenzile se platesc de cei carora le-au fost aplicate. Cum pentru rovinieta amenda se aplica proprietarilor, ori tatal tau era proprietarul masinii, ori amenda e pentru altceva.

#8
tonyvn

tonyvn

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 229
  • Înscris: 19.09.2016
nu s a dublat de atația ani ,neplătită. ?
şi cum Doamne Iartă a plătit taică tu impozite pana acuma ??

Edited by tonyvn, 17 October 2016 - 16:49.


#9
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Comentariile sunt de prisos.
Asa cum s-a mai spus, amenda pentru rovinieta, pentru neplata taxei de pod, vin pe numele proprietarului masinii.
...
Din punctul meu de vedere, topicul ar trebui inchis,  pentru a se evita, drumurile prin vii. Posted Image

Edited by iancuMIC, 17 October 2016 - 17:05.


#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,035
  • Înscris: 24.02.2006

View Posttonyvn, on 17 octombrie 2016 - 16:49, said:

nu s a dublat de atația ani ,neplătită. ?
şi cum Doamne Iartă a plătit taică tu impozite pana acuma ??

amenzile nu sunt purtatoare de penalitati, deci nu-si modifica in timp valoarea.
probabil confunzi cu facilitatea platii a 50% din minim in primele 48 de ore.

#11
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
o sa va execute un BEJ pentru acea suma....
citeste bine de tooooot ce scriu ca o sa iti aduci aminte ca
ai citit pe forum la unu. Daca s-a dat sau poti afla singur....

intra pe lege5 (sau alt site similar cu dosare publice) si o sa te gasesti acolo.
este doar o problema de timp pana iti vine poprirea pe unul din conturi.

#12
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005

View PostiancuMIC, on 17 octombrie 2016 - 17:05, said:

Comentariile sunt de prisos.
Asa cum s-a mai spus, amenda pentru rovinieta, pentru neplata taxei de pod, vin pe numele proprietarului masinii.
...



Asta cand constatarea o fac camerele/sitemul cnadnr. Daca esti oprit in trafic se aplica amenda soferului.

Si la radar e la fel.

#13
tonyvn

tonyvn

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 229
  • Înscris: 19.09.2016

View Post_Smiley_, on 17 octombrie 2016 - 17:06, said:


amenzile nu sunt purtatoare de penalitati, deci nu-si modifica in timp valoarea.
probabil confunzi cu facilitatea platii a 50% din minim in primele 48 de ore.

era ironica intrebarea mea !! am vreo 21 de ani pe drumurile patriei
marlanu nu si a platit amenda de 4 ani si javrele de la finante au fost total de acord cu aceasta amnare
CUM si a platit impozitele timp de 4 ani ?????????????????

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View Postdicdobre, on 17 octombrie 2016 - 17:26, said:

Asta cand constatarea o fac camerele/sitemul cnadnr. Daca esti oprit in trafic se aplica amenda soferului.
Zi-mi cum stie soferul ca este sau nu platita rovinieta? Verifica online la plecarea in cursa?
Trebuie sa aiba la el permisul, CI, certificatul de inmatriculare cu anexa ITP si RCA-ul. Rovinieta nu o cere organul.

#15
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

View Postdicdobre, on 17 octombrie 2016 - 17:26, said:

Asta cand constatarea o fac camerele/sitemul cnadnr. Daca esti oprit in trafic se aplica amenda soferului.]
Si la radar e la fel.
Daca esti sofer la o firma, e obligatia ta sa ai rovinieta? Ca sofer trebuie sa respecti OUG 195, unde nu este precizat expres ca trebuie sa prezinti rovinieta, in cazul unui control.
]O.U.G. nr.195/2002:

Quote

Conducătorul de autovehicul este obligat să aibă asupra sa actul de identitate, permisul de conducere, certificatul de înmatriculare sau de înregistrare și, după caz, atestatul profesional, precum și celelalte documente prevăzute de legislația în vigoare
Se va verifica in sistem unde proprietarul masinii va fi sanctionat.

#16
lsllyxs

lsllyxs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 28.10.2015
masina nu era pe fima , ci pe numele proprietarului. pai cum s-au platit impozitele trebuie sa stie cei de la primarie, impunerea acestea cu amenda a venit abia in martie anul acesta.
nu stiu dc amenda a fost pe camera sau a fost in trafic.
nu stiu cat e amenda pentru rovinieta, dar atat e suma care apare ca amenda - am sunat la primarie sa verific.
cred ca unele  comentarii doar asa ca sa spunem ceva nu isi ia rostul , nu suntem in poiana, era o intrebare pe juridic si nu reuseam sa gasesc ceva concret , sau nu stiu une nume sa caut.
el nu a mai condus cam de atunci , a iesit  la pensie si nu are masina.

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdorin_2k, on 17 octombrie 2016 - 17:42, said:

Zi-mi cum stie soferul ca este sau nu platita rovinieta? Verifica online la plecarea in cursa?
Trebuie sa aiba la el permisul, CI, certificatul de inmatriculare cu anexa ITP si RCA-ul. Rovinieta nu o cere organul.
In urma cu 4 ani rovigneta nu era electronica.
Ca sofer trebuia sa prezinti si rovigneta la controlul politiei. Nu aveai rovigneta, primeai (ca sofer ) proces verbal care continea amenda si eventual taxa pentru CNADR.

OUG 15/2002
Art. 8

(1) Fapta de a circula fără a deŃine rovinietă valabilă constituie contravenŃie şi se
sancŃionează cu amendă.
(2) Cuantumul amenzilor contravenŃionale prevăzute la alin. (1) este prevăzut în anexa
nr. 2.

(3) Contravenientul are obligaŃia de a achita, pe lângă amenda contravenŃională, cu titlu
de tarif de despăgubire, în funcŃie de tipul vehiculului folosit fără a deŃine rovinieta
valabilă, sumele stabilite potrivit anexei nr. 4.

(31) Agentul constatator va face menŃiune în procesul-verbal de constatare a
contravenŃiei şi despre contravaloarea despăgubirii şi modul de achitare a acesteia.
Despăgubirea se va achita în lei, la cursul de schimb stabilit potrivit prevederilor art. 6
alin. (1) şi (2), în contul Companiei NaŃionale de Autostrăzi şi Drumuri NaŃionale din
România S.A. şi va reveni acesteia ca venit extrabugetar.

Edited by pasilla, 17 October 2016 - 18:35.


#18
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ce treaba ai tu cu aceasta amenda ? Este cel mai important lucru de lamurit.
Este pe numele tatalui tau sau pentru proprietarul masinii.
Daca este pe numele tatalui tau trebuie platita si gata, apoi daca vrei dai in judecata firma unde a lucrat sa recuperezi banii.
Daca nu e pe numele tatalui tau nu ai treaba .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate