Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Taxe achizitionare masina?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 21.04.2016
Am luat recent permisul, vreau sa cumpar o masina pe care sa invat sa conduc, ma uit la masini ieftine, in jurul a 600 euro si sper ca taxele sa fie cat mai mici, nu ma intereseaza sa tin masina pe termen lung.
Dar nu stiu:
Ce taxe am de platit?
Daca fac doar contract de mana este ok, necunoscand vanzatorul?
Daca nu transcriu masina pe numele meu, risc sa raman fara masina?

Multumesc anticipat celor care isi rapesc cateva minute din timpul lor sa ma lamureasca si pe mine ca sunt in ceata totala.

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
La janghinele alea de 600 de euro vei avea taxe de cel putin 2 ori mai mari. Ia ceva euro 4 pe la 1500-2.000. Ai taxa mica.
Pune-o pe numele parintilor ca pe numele tau te usuca asigurarea.

#3
TheCompiler

TheCompiler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 31.10.2015
La pretul asta gasesti o masina la care ai taxe mai mari decat dai pe masina.
Daca ramane pe numele vanzatorului,el trebuie sa o radieze de la impozite,nu si de la circulatie.Daca o radiaza de la circulatie,o treci pe numele tau si taxa de inmatriculare va fi dubla,poate tripla in comparatie cu pretul masinii.
Nu ai cum sa ramai fara masina deoarece o sa ai un contract de vanzare-cumparare.

#4
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
La banii aia e mult sa spui ca e masina.
De pus pe numele tau iese din discutie la bugetul ala... ca sigur nu are taxa platita si o sa fie cateva sute de euro.
Doar sa gasesti in fraier sa o aiba inmatriculata deja, nu pe numele lui, evident, ca masinile astea trec prin 10 maini si nu at sti nimeni cine e proprietarul daca nu ar fi scris pe actele masinii. Si sa speri zilnic ca masina e ok si nu o sa ramai fara sa o poti utiliza pe drumuri publice Posted Image

Dar ca idee te costa vreo 50 euro inmatricularea, vreo 100 euro RCA (daca il faci pe numele unui pensionar, adica inmatriculezi masina pe numele lui) sau multe sute de euro daca il faci pe numele tau de tanar Posted Image
Apoi impozit pana in 200 lei pe an ca banuiesc ca nu vrei un supermotor.

Edited by truet, 14 October 2016 - 20:23.


#5
sstelian

sstelian

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 208
  • Înscris: 09.06.2016
https://www.olx.ro/o...b5b942f60  ar i buna pentru tine de inceput..

#6
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Sunt o gramada de masini bunicele, cu taxa platita, sub 1000 Euro, important e sa fii cu ochii pe anunturi fiindca ofertele bune dispar repede.

#7
sstelian

sstelian

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 208
  • Înscris: 09.06.2016
sau asta, direct de la proprietar https://www.olx.ro/o...html#abfd1ff4a1 taxa platita, actele la zi.. pe langa banii care ii dai pe masina mai platesti cam 200 de euro, transcrierea, asigurarea, numerele.. si neaparat sa fie inmatriculata pe numele cuiva din familie care are peste 31 de ani... ca altfel daca ai 20 de ani asigurarea costa mai mult decat masina.

Edited by sstelian, 14 October 2016 - 20:59.


#8
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Ca sa nu mai deschid alt topic ......eu la un motor diesel de 2500 ,euro 3 .....cred ca ma rupe so inscriu ...si taxe .si..... si.....

#9
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006

View PostAndreY2u, on 14 octombrie 2016 - 20:01, said:

Ce taxe am de platit?
Daca fac doar contract de mana este ok, necunoscand vanzatorul?
Daca nu transcriu masina pe numele meu, risc sa raman fara masina?
Daca esti interesat sa mai vinzi masina aia apoi, eu zic sa faci contract la un birou de acte si sa mergi la Directia Impozite si Taxe de care apartii, sa o iei in evidenta. Asta, in cazul in care iei masina de la proprietar. Sa poti oferi un certificat fiscal ulterior, o vei vinde mai usor.
Daca nu o treci pe numele tau, nu risti decat sa ramai fara talon la un eventual control (daca e mentionat cumparatorul pe verso si datat).
In cazul asta, o sa ai doar de facut RCA pe numele proprietarului atunci cand expira.

Edited by BadBoyBlue, 14 October 2016 - 21:00.


#10
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
!ai pune 200
Iei un Ford ka
Mai platesti taxa 110

#11
sstelian

sstelian

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 208
  • Înscris: 09.06.2016

View Postgladiatore, on 14 octombrie 2016 - 20:58, said:

Ca sa nu mai deschid alt topic ......eu la un motor diesel de 2500 ,euro 3 .....cred ca ma rupe so inscriu ...si taxe .si..... si.....
cred ca mai ieftin te ar duce un motor pe benzina v8 de 5700 cc non euro, decat un diesel euro 3 de 2500

#12
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Deci in Italia poate merge fara pb ,dar in Romania ....polueaza ....offf ,ce legi de 2 bani avem . Masina merge super ok de 4 ani o am ,nimic probleme ,mii greu sa renunt la ia. Totusi ....am gandit ca nu o sa o pot inscrie in Romania ...o duc acasa ,si o tin de muzeu ,ca si amintire . Scz de off-topic .

#13
sstelian

sstelian

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 208
  • Înscris: 09.06.2016

View Postgladiatore, on 14 octombrie 2016 - 21:08, said:

Deci in Italia poate merge fara pb ,dar in Romania ....polueaza ....offf ,ce legi de 2 bani avem . Masina merge super ok de 4 ani o am ,nimic probleme ,mii greu sa renunt la ia. Totusi ....am gandit ca nu o sa o pot inscrie in Romania ...o duc acasa ,si o tin de muzeu ,ca si amintire . Scz de off-topic .
asteapta putin ca cica scot astia taxa de poluare si o baga in carburant..sau or fi tot promisiuni inaintea alegerilor..

#14
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Eee ,nui nimic ...mai stau pe aici vre-o 2 ani ,si oricum o aduc acasa .......de o pot inscrie convenabil ,ok de nu ....o sa stea in ograda ,sa-mi aminteasca de strainataturi.

#15
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 06.07.2005
E ok ca nu o tii mult, dar sa te astepti la cazane.
Eu vreau sa scap de vechea masina (fabricatie '93) cu 600 de euro. De mers merge, dar ca sa fie pusa la punct mai trebuie tot atatia bani bagati in ea + ca vopseaua nu arata grozav.
Daca vrei strict o "caruta" pe care sa inveti, o masina ieftina e o alegere buna atata timp cat nu mananca prea multi bani. Dupa ce o iei, nu te atasa de fier. Grija cu taxa de poluare ca s-ar putea sa coste mai mult decat masina.

#16
CaleaAdevarulSiViata

CaleaAdevarulSiViata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 13.10.2016

View Postgladiatore, on 14 octombrie 2016 - 20:58, said:

Ca sa nu mai deschid alt topic ......eu la un motor diesel de 2500 ,euro 3 .....cred ca ma rupe so inscriu ...si taxe .si..... si.....

Taxa auto 2016: 13020 Euro (57920 Lei)
Curs Euro = 4.4485 lei *

Asta doar asa de inceput.

#17
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostCaleaAdevarulSiViata, on 15 octombrie 2016 - 17:37, said:

Taxa auto 2016: 13020 Euro (57920 Lei)
Si cum l-ai calculat fara sa stii emisia de codoi?

#18
CaleaAdevarulSiViata

CaleaAdevarulSiViata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 13.10.2016

View Postbladhaund, on 15 octombrie 2016 - 17:45, said:

Si cum l-ai calculat fara sa stii emisia de codoi?

Asa in mare, sa isi ia gandul de la inscris, acte etc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate