Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Cooler procesor.

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
2sheyy

2sheyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 10.09.2013
Salut, caut un cooler pentru calculator foarte silentios, momentan am un nic f4. Las calculatorul deschis noapte si e destul de enervant. Nu fac mare chestie pe pc. doar ca sta deschis mult timp si lucrez prin adobe illustrator.

Configuratie pc: amd fx 6450 six core
4gb ram
video: gtx650
placa baza ms-7693

Buget(+200 ron)
Va multumesc!

Edited by 2sheyy, 14 October 2016 - 12:53.


#2
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pai conteaza foarte mult totul. in special carcasa.

daca ai o carcasa buna, aerisita si ai montat coolerul corect, ai putea sa-l dai pe silent din bios.

majoritatea coolerelor nu au turatia minima suficient de mica incat sa nu mai faca zgomot, asa ca personal am recurs la un adaptor pentru reducerea turatiei (al meu a venit cu ventilatoarele noctua).

asadar, zi ce carcasa ai si poate rezolvi fara sa iei alt cooler.

Edited by shmu, 14 October 2016 - 13:02.


#3
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,871
  • Înscris: 17.02.2016
http://www.pcgarage....uriken-2-rev-b/ - vezi daca ai loc, eventual pune o poza cu placa si componentele montate.

#4
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

 shmu, on 14 octombrie 2016 - 13:02, said:

asadar, zi ce carcasa ai si poate rezolvi fara sa iei alt cooler.
Probabil o chinezarie cu tabla de 0.4mm.

@2sheyy: Din propria experienta iti spun ca este diferenta de la cer la pamant intre carcase.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
La carcasa conteaza si grosimea tablei si daca e antifonata sau nu.

Ventilatoarele sunt silentioase numai daca au de la 900 rpm in jos - ptr volume mari de aer la turatie mica trebuie sa aiba diametru mare.

#6
2sheyy

2sheyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 10.09.2013
Da adevarat, carcasa e proasta si o tin si deschisa deoarece nu se inchide din cauza coolerului.

Recomandati-mi o carcasa buna va rog. cineva mi-a zis de Carcasa ZALMAN Z3 Plus.

Va multumesc.

Edited by 2sheyy, 14 October 2016 - 13:25.


#7
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,871
  • Înscris: 17.02.2016
Z3 Plus e foarte OK, mai ai Zalman Z3, Deepcool Teseract care sunt pe la sume acceptabile.

#8
2sheyy

2sheyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 10.09.2013

 StickyFingaz, on 14 octombrie 2016 - 13:27, said:

Z3 Plus e foarte OK, mai ai Zalman Z3, Deepcool Teseract care sunt pe la sume acceptabile.

diferenta intre z3 plus si z3 e doar ca ce plus are sticla?

#9
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,871
  • Înscris: 17.02.2016

 2sheyy, on 14 octombrie 2016 - 13:30, said:

diferenta intre z3 plus si z3 e doar ca ce plus are sticla?

si ventilatoare. ai link mai jos.

http://www.tweaktown...plus/index.html

#10
2sheyy

2sheyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 10.09.2013
Multumesc, am plasat comanda pentru un z3 plus

#11
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,871
  • Înscris: 17.02.2016

 2sheyy, on 14 octombrie 2016 - 13:36, said:

Multumesc, am plasat comanda pentru un z3 plus

Sa-l stapanesti sanatos. Revenind la cooler, ai loc pe placa de baza pentru Big Shuriken?

#12
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
foarte buna alegerea.
dupa ce o sa pui totul in carcasa noua, o sa vezi ca si coolerul va avea turatie mai mica.
sper sa-l poti monta spre spatele carcasei (sa arunce aerul direct spre ventilatorul din spate si apoi ala il scoate afara). daca nu, incearca spre cel din tavan.
exemplu - si exemplu practic
mai citeste cate ceva despre airflow in carcasa sau cauta niste video pe youtube.

@StickyFingaz - cu noua carcasa sunt sigur ca nu ii trebuie alt cooler.

Edited by shmu, 14 October 2016 - 13:45.


#13
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,871
  • Înscris: 17.02.2016

 shmu, on 14 octombrie 2016 - 13:43, said:

@StickyFingaz - cu noua carcasa sunt sigur ca nu ii trebuie alt cooler.

Si o carcasa ca Z3 izoleaza numai pana la un anumit nivel. Daca cooler-ul de pe proc e zgomotos, tot acolo e.
Insa in primul rand, trebuie incercate componentele vechi in carcasa noua si sa vezi cum se aud.

#14
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
problema la carcasa lui e ca nu exista airflow. adica aerul nu CIRCULA. asadar coolerul ala nu prea are de unde trage aer rece si aerul cald pe care il elimina tot prin carcasa ramane pana cand se ridica si iese de capu lui, proces care are loc destul de lent.

dupa ce va schimba carcasa si va avea un airflow bun, ventilatoarele coolerului nu vor mai fi la turatie asa mare, si coolerul va deveni mai silentios.

am umblat prin f multe pc-uri cu tot felul de carcase si ventilatoare. propriu pc e dead silent desi am practic 8 venturi de 120 (6 pe carcasa, 1 pe cooler si 1 in sursa) + cele 2 de 80 de pe placa video.
incearca sa citesti si tu despre airflow si cum ajuta el.
poti citi si aici

Edited by shmu, 14 October 2016 - 14:12.


#15
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

 2sheyy, on 14 octombrie 2016 - 13:24, said:

Da adevarat, carcasa e proasta si o tin si deschisa deoarece nu se inchide din cauza coolerului.
Oi, omul are carcasa deschisa si voi inca mai insistati cu ventilatoarele ?

Hai sa le luam pe rand. Plus ca are deja un vent capabil.

#16
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Salutare,

 vladdy99, on 14 octombrie 2016 - 14:24, said:

Oi, omul are carcasa deschisa si voi inca mai insistati cu ventilatoarele
Nu ti s-a intamplat niciodata sa ai temperaturi mai bune cu carcasa inchisa, dar ventilata? Mie da. Vorbesc desigur de rezultate reverificabile (obtinute de mai multe ori, in aceleasi conditii. . .nu de cine stie ce anomalii)

Quote

Plus ca are deja un vent capabil.
Exact. Cooler-ul lui suporta tdp-uri pana la 180W. . .iar procu cred ca are 125w, nu stiu sigur caci nu am gasit modelul dat de initiator.
El se plange de zgomot, nu de performanta cooler-ului. Unde sa fie problema daca nu la ventilatoare/ventilatie?


P.S. Eu nu as alege zalman Z3 pentru un pc ce se doreste a fi silentios, iar radiatorul cooler-ului nu l-as schimba. . .in cel mai rau caz as schimba cele 2 ventilatoare ale acestuia.

Edited by AwkwardMe, 14 October 2016 - 16:10.


#17
dragomirmarius85

dragomirmarius85

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 190
  • Înscris: 27.09.2016
Iti trebuie asa ceva, stii sigur ca nu te mai deranjeaza zgomotul de la ventilator http://www.pcgarage....l-racire-pasiv/
Cu cat ai ventilatoare mai multe in sistem cu atat mai repede o sa-ti intre praf mai mult si mai repede in sistem

Edited by dragomirmarius85, 14 October 2016 - 16:37.


#18
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 AwkwardMe, on 14 octombrie 2016 - 16:04, said:

P.S. Eu nu as alege zalman Z3 pentru un pc ce se doreste a fi silentios, iar radiatorul cooler-ului nu l-as schimba. . .in cel mai rau caz as schimba cele 2 ventilatoare ale acestuia.
nu a zis ca il vrea dead silent.
tocmai ca daca e ceva de schimbat, radiatorul trebuie schimbat. e mic, asa ca suprafata de disipare e mica, asa ca trebuie airflow mai mare -  rezulta turatie mai mare a venturilor - adica zgomot. totul se leaga.

deja o dam in sefeuri... daca nu ai de dat 500 pe o sursa fanless, 300 pe cooler fanless, fara placa video (ca fanless nu prea am vazut) si cu SSD de 512+ (ca hdd-ul are vibratii pe care le auzi oricat de smekera ar fi carcasa) atunci nu ai pc dead silent.

dar, subiectul este despre un sistem care are carcasa deschisa, deci airflow praf, ca rezultat venturile coolerului se invart mai repede si sunt mai zgomotoase + ca nu exista nici o bariera pentru sunet.

dupa ce isi ia carcasa si monteaza totul, ma astept la o imbunatatire sesizabila a zgomotului.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate