Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Blog wordpress

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
trebuie sa fac un blog wordpress pentru cineva si va rog sa-mi spuneti daca sunt avantaje sa folosesc un domeniu .ro fata de. subdomeniu wordpress.
in afara de estetica numelui, bineinteles...  ar fi  alte avantaje?

#2
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,274
  • Înscris: 14.11.2006
.ro ofera mai multa seriozitate în fata potentialilor clienti.

#3
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
asta fara indoiala.... dar ma gandesc daca am vizibilitate seo mai buna cu domeniu .ro decat cu subdomeniu wordpress
am mai citit ca adsense nu merge pe subdomeniu ci doar cu domeniu propriu? dar nici nu prea ar merge adsense in RO

#4
HaterNr2

HaterNr2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 25.08.2016
De ce nu folosesti blogger pentru a crea un blog daca vrei adsense pe el

#5
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,274
  • Înscris: 14.11.2006

View Postvasilefi, on 14 octombrie 2016 - 06:58, said:

asta fara indoiala.... dar ma gandesc daca am vizibilitate seo mai buna cu domeniu .ro decat cu subdomeniu wordpress
am mai citit ca adsense nu merge pe subdomeniu ci doar cu domeniu propriu? dar nici nu prea ar merge adsense in RO
"Pe ce te bazezi?" spunea un personaj celebru de-al lui Marin Preda.
Adsense merge foarte bine in RO, trafic sa ai. Uite un exemplu de subdomeniu (blogger) de succes (pustoaica scrie foarte des si nu din an in paste ca mine):
http://la-povestile-mele.blogspot.ro/
Are Adsense doar in coltul din dreapta-sus, desi la ce trafic are i-as recomanda sa puna 3 reclame Adsense si o caseta de cautare (tot Adsense).
Daca consideri ca acel client al tau va avea trafic destul, merita sa iei pe viata un domeniu .ro (costa 51.61$ si il cumperi pe numele lui nu pe numele tau - pentru a nu-l santaja mai tarziu; da si tu dovada de seriozitate in ceea ce faci). Fa acest pas din prima si nu te complica cu .wordpress. sau .blogspot. in denumire.

Edited by florinbad, 14 October 2016 - 07:30.


#6
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
sau poti sa folosesti un domeniu .com (pe care il primesti gratis), si continutul sit-ului poate fii in romana

#7
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,910
  • Înscris: 07.08.2008
Daca vrei domeniu .ro, poti lua de un la partener autorizat Rotld unde e mai ieftin - de ex. https://www.webrahos...omenii-web.html - vreo 160lei, iesi cu vreo 50lei mai ieftin, numai bine banii aia ii poti pune la gazduire. Un mare avantaj e ca un domeniu il poti "muta" oriunde vrei, nu e ca un subdomeniu care te leaga obligatoriu de un anumit domeniu, de ex de WP + ca la .ro momentan il ai pe o perioada nedeterminata, nu ca la celelalte domenii unde platesti pe an(chiar daca scrie ca e gratis, nimeni nu ti-l da asa, intotdeauna e in pretul gazduirii daca vine la pachet cu aia).

Edited by tigerheart, 14 October 2016 - 09:15.


#8
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Pe subdomeniu wordpress nu poti pune nici Google Analytics.

View Postflorinbad, on 14 octombrie 2016 - 07:27, said:

"Pe ce te bazezi?" spunea un personaj celebru de-al lui Marin Preda.
Adsense merge foarte bine in RO, trafic sa ai. Uite un exemplu de subdomeniu (blogger) de succes (pustoaica scrie foarte des si nu din an in paste ca mine):
http://la-povestile-mele.blogspot.ro/
Are Adsense doar in coltul din dreapta-sus, desi la ce trafic are i-as recomanda sa puna 3 reclame Adsense si o caseta de cautare (tot Adsense).
Daca consideri ca acel client al tau va avea trafic destul, merita sa iei pe viata un domeniu .ro (costa 51.61$ si il cumperi pe numele lui nu pe numele tau - pentru a nu-l santaja mai tarziu; da si tu dovada de seriozitate in ceea ce faci). Fa acest pas din prima si nu te complica cu .wordpress. sau .blogspot. in denumire.

Esti sigur ca se poate pune AdSense pe un cont free, subdomeniu worpress.com?
Initiatorul se referea la subdomeniu free wordpress.com vs. self hosted, nu la .ro vs. .com

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,258
  • Înscris: 24.02.2007
Va aduce adsense suficient cat sa acopere macar costul gazduirii?

#10
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,274
  • Înscris: 14.11.2006

View Post159, on 14 octombrie 2016 - 10:09, said:

Esti sigur ca se poate pune AdSense pe un cont free, subdomeniu worpress.com?
Initiatorul se referea la subdomeniu free wordpress.com vs. self hosted, nu la .ro vs. .com
Te rog sa ma ierti, acum am citit politicile Wordpress si am vazut ca nu se poate. Habar n-am avut...
Deci, initiator (vasilefi): poti pune Adsense pe un domeniu propriu (aici instalezi Wordpress-ul).

#11
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
florinbad am dat un search "adsense romania" si primul din lista spunea ca la un trafic de 40-50.000 vizitatori unici pe luna a castigat cu adsense 70$ in 4 luni.
e ceva decat nimic, dar nu poti sa spui ca merge.
si altii spun ca merge slab, iar daca merge adsense e pe un site de nisa.

aici ar putea sa mearga in cazul meu, o sa fie un site de nisa si cine scrie articolele e chiar profesionist in domeniu.
timp sa aiba
pana la urma cred ca voi cumpara domeniu, platesc o data dar am mai multe avantaje
multumesc tuturor pentru sugestii

#12
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
am facut blogul dar la widgets nu gasesc email subscription. sunt foarte putine widgets de fapt acolo
unde il pot gasi totusi sa-l instalez ca nu-mi dau seama?

#13
mihaelaa12

mihaelaa12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 03.02.2017
Daca optezi pentru subdomeniu wordpress este clar ca vei avea control mai redus asupra blogului tau. De ce sa nu iti iei un domeniu.ro si creezi un subdomeniu unde sa instalezi WP? Ar fi mult mai profi si ti-ar ajuta si site-ul principal in SE.

#14
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
am facut blogul pe domeniu .ro
intre timp m-am documentat si am instalat widgeturile mai esentiale
multumesc pentru sugestie

#15
mihaelaa12

mihaelaa12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 03.02.2017
Foarte bine. Si observi ceva trafic pe blogul tau? Ti-ai facut un plan de promovare?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate